Структура і вага мозку залежать від статі, а його когнітивні здібності — практично ні.

Розмір

Мозок середнього чоловіка на 8-13% більше, ніж у середньої жінки. Але мова йде про абсолютні показники без перерахунку на масу тіла. З урахуванням того, що середній зріст і вага у чоловіків теж більша, в цьому немає нічого дивного. При однакових параметрах велика ймовірність, що і мозок буде важити однаково.

Однак це той випадок, коли розмір не має значення. У чоловіків мозок важить в середньому 1,345 кг, у жінок — 1,222 кг. Мозок слона важить 4,6 кг, але навряд чи ви розглядаєте його як серйозного суперника в інтелектуальній дуелі. До речі, мозок Альберта Ейнштейна важив 1,23 кг

Структура мозку

Чоловіки в середньому мають більший обсяг і більш високу щільність тканин в мигдалеподібному тілі лівої півкулі, гіпокампі, корі, путамені. Окремі ділянки мозку перевершують аналогічні області у жінок тільки об’ємом або щільністю.

Середня жінка, в свою чергу, може похвалитися більш високою щільністю лобового полюса лівої півкулі і переважаючим обсягом лобового полюса правої півкулі, нижньої і середньої лобних звивин, трикутної частини лобової частки і не тільки.

Здавалося б, такі відмінності повинні призвести до революційних висновків, але все залишилося на рівні непідтверджених припущень.

Наприклад, вважається, що жінка здатна виконувати сто справ одночасно, а чоловік може зосереджуватися лише на одній задачі за один раз. Теорія була заснована на припущенні, що у жінок кращий зв’язок між півкулями мозку, тоді як у чоловіків нейрони активніше передають інформацію в межах однієї півкулі. Але дослідження цього не підтвердили. В експерименті за участю 240 осіб чоловіки навіть проявили себе трохи краще при тестуванні на багатозадачність, ніж жінки.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

Безумовно, можна говорити, що чоловіки в середньому показують кращі результати при просторовому орієнтуванні, виконанні завдань на фігур обертання, тоді як жінки перевершують їх в запам’ятовуванні об’єктів і їх локалізації. Крім того, чоловіки агресивніші і більш схильні до асоціальної поведінки.

Біла і сіра речовина

Є різниця і в розподілі білої і сірої речовини. Сіра речовина являє собою центри обробки інформації, а біла — зв’язок між цими центрами. У чоловіків приблизно в 6,5 разів більше сірої речовини, а у жінок майже в 10 разів більше білої речовини. Дослідники припускають, що, можливо, саме це визначає успіхи чоловіків у рішенні математичних задач і вербальні здібності жінок.

Незважаючи на відмінності, жіночий і чоловічий мозок мають однакову загальну продуктивність за широким показниками когнітивних здібностей.

До речі, з математичними здібностями все непросто. У середньому хлопчики краще справляються з завданнями, ніж дівчатка. Але в країнах, де прагнуть рівноправності, середні математичні здібності дівчаток стають як мінімум такими ж. Тому особливості гендерної соціалізації в цьому питанні можуть мати більше значення, ніж будова мозку.

Патерни активації мозку

Дослідники виявили активність чоловічого і жіночого мозку, яка розрізняється при вирішенні схожих завдань або реакції на однакові подразники.

В одному з експериментів випробувані повинні були знайти вихід з віртуального лабіринту. Дані МРТ показали, що при вирішенні завдань у чоловіків активувався гіпокамп зліва, який пов’язаний з контекстно-залежною пам’яттю. У жінок задіяна задня тім’яна кора, що відповідає за просторове сприйняття і увагу, і префронтальна кора правої півкулі, яка пов’язана з епізодичною пам’яттю.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Є різниця в активності мозку і в стані спокою. Мозок чоловіків і жінок по-різному організовує свою діяльність, і це, на думку деяких дослідників, пояснює різницю у їх поведінці.

Синхронізація нервової діяльності

Вчені досліджували моделі співпраці у чоловіків і жінок. Пари, що складаються з чоловіка і чоловіка, жінки і жінки, чоловіка і жінки виконували однакову просту задачу. Синхронізація нервової діяльності була вище в одностатевих парах, але спостерігалася в різних ділянках у чоловіків і жінок.

Ядро статевого диморфізму

Ця ділянка знаходиться в гіпоталамусі та відповідає за статевий потяг. У чоловіків ядро статевого диморфізму в 2,5 рази більше, ніж у жінок. Причому міжстатева різниця в цьому питанні намічається тільки до чотирьох років і стає явною до 6-10 років.

Вроджені схильності, пов’язані з мозком

Вчені припускають, що деякі особливості поведінки, пов’язані з розмноженням і виживанням, можуть бути вродженими, а не надбаними, і значить, вони зав’язані на мозку. Наприклад, експеримент на мавпах показав, що маленькі самці воліли іграшки з колесами, а маленькі самки — плюшевих звірят.

Схожі результати були отримані в ході дослідження групи дітей від 9 місяців до 2,5 року. На думку вчених, в цьому віці дитина ще далека від формування гендерних стереотипів.

Утім, результати цього дослідження критикуються. По-перше, немає даних, з якого саме віку дитина вбирає гендерні установки. По-друге, в експерименті брала участь всього 101 дитина. Що стосується мавп, критики вказують на те, що людина хоч і має спільного з ними предка, але набагато більше схильна до впливу на поведінку сторонніх факторів, а не тільки біологічних.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры
Чий мозок краще

Відмінності між чоловічим і жіночим мозком існують, але вченим до кінця незрозуміло, що це дає. Та й середні характеристики важливіші для науки, ніж для оцінки здібностей конкретної людини або невеликої групи людей, так як індивідуальна варіабельність вища, ніж статева.

Між двома випадковими чоловіками різниця може бути більше, ніж між одним з них і жінкою.

Для наочності підійде приклад з ростом. У середньому чоловіки вище, ніж жінки. Але українка зростом 180 см вище більшості співвітчизників. І якщо низькорослий чоловік підійде до неї із заявою «Ти жінка, значить, ти нижче», це викличе лише подив. Зі здібностями мозку цей принцип теж працює. Тим більше що типово жіночий або чоловічий мозок зустрічається дещо частіше, ніж єдинороги.

Крім того, при статевій класифікації мозку передбачається, що на його розвиток впливають гормони, а кожен відділ має певну функцію, яку можна прив’язати до чоловіків і жінок. Але в обох випадках це не так.

По-перше, на формування мозку впливають досвід і зовнішні обставини, харчування людини в дитячому віці і безліч інших факторів, включаючи гендерну соціалізацію і гендерні стереотипи.

По-друге, мозок все ще не до кінця вивчений, і вчені не готові поділити його на ділянки з конкретним зазначенням, як ці галузі впливають на поведінку та здібності.

Що стосується досліджень, розуміння відмінностей в чоловічому і жіночому мозку допомагає зробити більш досконалим лікування захворювань, пов’язаних з вмістом черепної коробки. Наприклад, жінкам частіше діагностують депресію, а чоловікам — розлади аутичного спектру. Вивчення різниці між чоловічим і жіночим мозком має прояснити, чому так відбувається і як виправити ситуацію.