«Він зміцнює імунну систему», – відповість більшість людей. Це вірно, але його користь не вичерпується тільки цим.

В ученому середовищі у вітаміну С багато шанувальників: його досліджують в багатьох країнах, відкриваючи нові властивості і на практиці доводячи їх корисність для організму. Що ж на сьогоднішній день достовірно відомо про цей вітамін?

Підвищує імунітет

Пояснимо, як саме він це робить. Лімфоцити або білі кров’яні клітини ще називають «солдатами» імунної системи, оскільки саме вони захищають організм від вторгнення інфекційних вірусів і бактерій. Достатня кількість вітаміну С сприяє збільшенню вироблення лімфоцитів, що робить імунну систему більш міцною і стійкою.

Захищає артерії

Багато хто знає про холестерин «хорошого типу» (HDL), який не закупорює судини і «поганий» холестерин (LDL), що руйнує артерії. Так от – вітамін С – це прекрасний захисник артерій. Він зміцнює стінки судин, уповільнює зміни в організмі, що ведуть до закупорки судин і в тандемі з вітаміном D зберігає судини молодими і чистими.

Продовжує молодість

Численні дослідження доводять, що достатній щоденний прийом вітаміну С омолоджує біохімічний склад білих кров’яних клітин. Якщо уважно почитати склад більшості омолоджуючих косметичних засобів, то в 95% з них буде присутній вітамін С. Це пояснюється тим, що цей вітамін бере участь у формуванні колагену, розгладжує зморшки і бореться зі старінням.

Читайте також:  Функциональные роли кальция
Бореться з раком

В цьому напрямку вітамін С діє так:

  • інгібує утворення канцерогенних речовин в організмі;
  • перший крок до онкології – це пошкодження, що наносяться вільними радикалами ДНК. Вітамін С блокує ці ушкодження вже на початковій стадії;
  • не дозволяє вірусам і генам переключитися на ріст ракових клітин;
  • регулює стан імунної системи;
  • уповільнює ріст пухлин.
Зміцнює чоловіче здоров’я

Вітамін С не тільки покращує будову і якість сперматозоїдів, але і лікує чоловіче безпліддя. А ось нестача вітаміну С може негативно відбитися на якості чоловічих сперматозоїдів, що навіть може стати причиною вроджених дефектів у дитини. Щоб запобігти утворенню дефектних статевих клітин, чоловіку достатньо з’їдати один апельсин в день (або інші фрукти і овочі, де міститься вітамін С), а 200 мг цього вітаміну в день здатні вилікувати чоловіка від безпліддя.

Захищає легені

Вітамін СПриблизно 300 мг вітаміну С на добу і ви застраховані від захворювань легенів, таких, наприклад, як астма та бронхіт. А ось недостатнє його кількість (близько 100 мг) в день робить людину, а особливо дітей, вразливим і вводить в категорію «часто хворіючих».

Профілактика цинги

Ще зі школи всім знайомі страшні історії про російських моряків-першовідкривачів північних земель, які виконавши свою велику місію, цілими командами вмирали від цинги, так і не побачивши рідного берега. На жаль, страшна хвороба цинга, яка повністю руйнує щелепу і в кінці кінців вбиває, розвивається саме на тлі відсутності вітаміну С. Ваші ясна будуть здоровими і ви ніколи не дізнаєтеся, що таке пародонтоз, якщо у вашому раціоні буде достатньо вітаміну С.

Читайте також:  Як замовити ліки близьким в Україні із-за кордону?
Покращує зір, запобігає катаракті

Звичайно, вітамін С не позбавить від необхідності надіти окуляри, як це зазвичай відбувається з більшістю людей приблизно до 45 років. Але він разом з іншими антиоксидантами допомагає запобігти одну з основних причин сліпоти: молекулярну дегенерацію. Саме ця хвороба призводить до повної втрати центрального зору.

Страхує діяльність інших речовин

Доведено, що вітамін С бере участь в обміні заліза і фолієвої кислоти і регулює процеси згортання крові. Він також підсилює здатність організму засвоювати кальцій і залізо і виводить токсичні речовини, такі як ртуть, свинець і мідь.

Звідки черпати вітамін С

Нехай вчені і далі досліджують вітамін С, час від часу розповідаючи нам все нові відомості про нього. Нам же важливо знати, як забезпечити ним організм і в яких обсягах, адже його надлишок може нашкодити. У деяких випадках передозування вітаміну С може викликати діарею, нудоту і головний біль. Але в той же час цей вітамін не має властивість накопичуватися – він виводиться також швидко, як і засвоюється. Єдиний спосіб мати достатньо вітаміну С в організмі – це забезпечити його щоденні поставки туди.

Читайте також:  Витамины для кормящих мам

Основне джерело вітаміну С – це фрукти і овочі і в першу чергу цитрусові: лимони, апельсини, грейпфрут. Багаті ним і вітчизняні дари природи: всі сорти капусти (свіжої та квашеної), помідори, цибуля, солодкий перець, яблука, полуниця, смородина, малина, груші, персики, абрикоси. Щоб забезпечити «безперебійні» поставки вітаміну С в організм, в зимову пору року тримайте на вашому столі цитрусові і пийте соки з них, а влітку і восени отримуйте його з сезонних овочів і фруктів, що ростуть у вашому регіоні.

З віком потреби організму у вітаміні С збільшуються, тому за погодженням з терапевтом у віці приблизно від 40 років можна починати приймати препарати вітаміну С.

В яких обсягах

Добова норма вітаміну для здорових людей С складає:

Діти до року – 35-40 мг; від року до 6 років – 40-45 мг, дітям від 6 до 12 років – 45-50 мг; чоловіки – 50-60 мг; жінки – 50-60 мг; під час вагітності – 70 мг.

Восени і взимку імунна система працює з подвійним навантаженням, тому їй потрібні антиоксиданти для захисту клітин від пошкодження. Кращими антиоксидантами виступають вітамін С, Е і бета каротин