Що відбувається з організмом людини, коли йому дійсно не вистачає йоду?

Гіпотиреоз – це стан, при якому щитовидна залоза не виробляє достатню кількість певних гормонів. Найчастіше воно виникає у жінок, особливо у віці старше 60 років. Гіпотиреоз порушує нормальний баланс хімічних реакцій в організмі. На ранніх стадіях гіпотиреозу симптоми зазвичай не виникають, проте з часом при відсутності лікування цей стан може приводити до ряду проблем зі здоров’ям. Ознаки гіпотиреозу варіюють залежно від ступеня дефіциту гормонів щитовидної залози. Найчастіше всі симптоми поступово розвиваються протягом тривалого часу. На ранніх стадіях симптоми носять неспецифічний характер і включають втому, набір ваги, які люди нерідко списують на вік. Однак, чим повільніше стає метаболізм, тим сильніше виражені ознаки захворювання.

Небезпеки надлишку йоду

Добова доза йоду – 50-60 мкг – це 0, 000050 (50 мільйонних часток грама). У 5% розчині йоду – 5 грамів йоду, тобто в 1 мільйон разів більше, ніж добова потреба. В результаті надлишку йоду можна отримати серйозні захворювання, як блокада (відключення) щитовидної залози, йодизм, тиреотоксикоз.

Читайте також:  Кардіолог назвав два провісники інсульту

В 100 мл коров’ячого молока міститься 50 мкг йоду. Це 100% добової норми.

Нестача йоду призводить до набряків, зокрема – опухлим очам

Набряк

Набряки – очевидний симптом йододефіциту. Найбільш часта локалізація набряків при цьому стані – під очима, також можуть спостерігатися набряки ніг, рук. Патологічний стан характеризується зниженням вироблення гормонів, що регулюють діяльність органів і систем. Гормони щитовидної залози відповідальні за забезпечення тканин киснем. Порушення клітинного дихання призводить до появи припухлості. Набряки спочатку можуть з’являтися на ногах після важкого трудового дня. Потім набряклість починає з’являтися при будь-яких змінах температурного режиму, наприклад, при спеці або морозі, які раптово настали. Поступово набряковий синдром стає постійним і «зустрічає» вас щодня вранці. При вживанні сечогінних препаратів ефект дуже слабкий, потрібне постійне збільшення дозування фармакологічного препарату. Поступово формується залежність від діуретиків.

Читайте також:  Хвороба Паркінсона: невролог назвав ознаки, які «можуть з'явитися на ранніх стадіях»
Нестача йоду призводить до випадання волосся

випадання волосся

Гормони щитовидної залози допомагають контролювати зростання волосяних фолікулів. Коли рівень гормонів щитовидної залози є низьким, ваші волосяні фолікули можуть перестати регенерувати. З часом це може привести до втрати волосся. Дефіцит йоду характеризується уповільненням метаболізму клітин, через що фолікули не отримують поживних речовин у достатній кількості, і волосся починає випадати. З цієї причини, люди з дефіцитом йоду можуть страждати від випадіння волосся. Дослідження вчених з Данії в 2014 році з контрольною групою з 700 чоловік показало, що 30% пацієнтів з низьким рівнем гормонів щитовидної залози відчули втрату волосся.

Читайте також:  Чого можна добитися, якщо ходити пішки лише 10 хвилин на день: каже лікар
Нестача йоду призводить до сухості шкіри

Дослідження вчених з Греції в 2010 році на прикладі 437 випробовуваних показали, що у 77% людей з низьким рівнем гормонів щитовидної залози можуть спостерігатися сухість і лущення шкіри.

Гормони щитовидної залози, які містять йод, допомагають клітинам шкіри відновлюватися. Коли рівень гормонів щитовидної залози є низькими, це відновлення не відбувається, що може призвести до сухої шкіри. Крім того, тиреоїдні гормони допомагають організму регулювати піт. Люди з низьким рівнем гормонів щитовидної залози (таким як при йододефіциті), як правило, потіють менше, ніж люди з нормальним рівнем гормонів щитовидної залози. Враховуючи, що піт допомагає шкірі залишатися вологою і зволоженою, відсутність поту може бути ще однією причиною, через яку шкіра стає сухою і лущиться.

У 100 грамах креветок міститься 94 мкг йоду. Це 188% добової норми.