Біль в плечах може бути як нешкідливим, так і смертельно небезпечним. Не прогавте загрозливі симптоми.

Плече — самий рухливий суглоб в людському тілі. З одного боку, це прекрасно: ми можемо піднімати і опускати руки, крутити ними на всі боки, чесати спину, кидати м’яч, висіти на турніку і тягнути важкі сумки. З іншого, за рухливість доводиться платити.

Плечовий суглоб включає в себе величезну кількість елементів: кісточок, зв’язок, сухожиль, нервових закінчень. Від навантаження або невдалого повороту може постраждати будь-який з них. Результат — біль, ниючий або гострий. Але буває, що дискомфорт в плечах сигналить про по-справжньому серйозне внутрішнє захворювання.

Коли треба викликати швидку

Проаналізуйте свої відчуття. Негайно телефонуйте в швидку, якщо:

  • Біль в плечах супроводжується утрудненим диханням і / або вагою, утрудненням в грудях. Це можуть бути симптоми серцевого нападу.
  • Причиною болю стала травма, і ви спостерігаєте ознаки перелому — неприродне положення кісток плеча, гострий біль, сильний набряк, неможливість підняти руку.
  • Плече заболіло раптово і сильно, біль триває довше декількох хвилин, і при цьому ви на 5-14-му тижні вагітності. Можливо, вона у вас позаматкова.
Читайте також:  Дієтологи назвали 9 причин вживати банани для схуднення

На щастя, на цьому перелік загрозливих ситуацій, пов’язаних з дискомфортом в плечах, в цілому, вичерпується. Однак у болю можуть бути й інші причини – не настільки небезпечні, але не менш неприємні.

Чому болять плечі

Ось кілька поширених причин.

1. Розтягнення зв’язок

Ця проблема добре знайома бодібілдерам, перенапруженим на силовому тренуванні. Але і неспортсмен може постраждати — наприклад, якщо довелося довго нести занадто важкі сумки або скопати за раз десяток-інший грядок. Такий біль посилюється при спробі посувати плечем або промацати його пальцями.

2. Запалення сухожиль (тендиніт)

Ця ситуація теж пов’язана з підвищеним фізичним навантаженням. Але не разової, а регулярної. При важкій праці сухожилля труться об поверхню суглоба і запалюються, що призводить до хронічної ниючі болі.

3. Ураження обертової манжетки плеча

За складним терміном ховаються прості ситуації, коли людині доводиться довго виконувати не зовсім звичні рухи руками. Наприклад, фарбувати стелю. Через день-два після подібних фізнавантажень може з’явитися гострий біль в плечах.

Читайте також:  Краще на пару, грилі або в духовці? Як це впливає вміст вітамінів в продуктах

4. Артрит або артроз плечового суглоба

Це два різних захворювання, але обидва припускають запалення суглобів. Якщо уражені плечові суглоби, це проявляється регулярними нападами сильного болю, складнощами з тим, щоб підняти руки або виконати інші рухи верхніми кінцівками.

5. Остеохондроз шийного відділу хребта

Такі болі віддають в руку і посилюються при повороті голови.

6. Травми плеча

Перелом або вивих не завжди можна розпізнати відразу. Характерні симптоми: такий біль з’являється після удару або падіння на плече і супроводжується набряком, зміною кольору шкірних покривів, деформацією суглоба або кістки, погіршенням рухливості суглоба.

7. Міалгія

Міалгія — це загальна назва болю в м’язах, в тому числі і плечових. Її можуть викликати десятки різних факторів — переохолодження, застуда, занадто довге перебування в одній і тій же позі, надмірні фізичні навантаження і навіть стрес. Міалгію плечей можна розпізнати по ниючому болю, який посилюється, якщо спробувати підняти руки.

8. Проблеми з внутрішніми органами

У плечі зосереджено безліч нервових закінчень, пов’язаних з тими чи іншими внутрішніми органами. Тому часто болить щось всередині, а віддає в плече. Такий тип болю називають відбитим. Зазвичай він пов’язана зі всілякими серцевими порушеннями — від стенокардії до інфаркту міокарда, а також пневмонією, патологіями печінки, пухлини органів грудної клітки, внутрішніми кровотечами і так далі.

Читайте також:  Приготувати корисну ранкову каву допоможе проста хитрість

Що робити, якщо болять плечі

Якщо біль з’явився після тієї чи іншої фізичного навантаження, можна не хвилюватися — швидше за все, з вами все в порядку, а дискомфорт через пару-трійку днів пройде сам собою. А ось якщо причини болю вам не ясні, краще швидше показатися терапевту. Він виключить захворювання або ж при необхідності видасть вам направлення до профільного фахівця.

І в тому і в іншому випадку полегшити стан можна простими домашніми методами:

  • Прийміть знеболююче на основі ібупрофену або парацетамолу.
  • Прикладіть до плеча загорнутий в тонку тканину або серветку пакет з льодом на 15-20 хвилин.
  • Якщо, на ваш погляд, біль пов’язаний з фізичним перенапруженням або міалгією, не обмежуйте рухливість. Спробуйте прості вправи для зміцнення плечових м’язів — вони прискорять одужання.

Наукові джерела:
Shoulder pain, source

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News