Похмілля – стан вкрай неприємний, знайомий майже кожному. Викликано воно отруйною дією алкоголю на організм. На жаль, багато хто ставиться до похмілля легковажно, чим роблять помилку. Насправді алкогольна інтоксикація є небезпечним станом, що потребує адекватного лікування.

Як проявляється похмілля: симптоми та його причини

З похміллям все не так просто, як може здатися на перший погляд. Це цілий комплекс порушень роботи організму, які виникають після вживання спиртних напоїв. Ось кілька проявів надмірного вживання алкоголю, через які людині стає погано:

 • Отруєння. Алкоголь в організмі проходить через низку перетворень. Зокрема, він перетворюється на ацетальдегід, який далі перетворюється в інші токсичні речовини. Через ацетальдегід клітини втрачають можливості окислювати ряд інших речовин, які накопичуються в організмі, тим самим отруюючи його. Крім того, потрібно розуміти, що крім спирту, алкогольні напої містять і масу інших шкідливих речовин (особливо це стосується неякісної горілки, браги та самогону). Наприклад, це сивушні і ефірні масла, які досить токсичні для печінки. У цьому сенсі токсикологи і лікарі закликають вживати тільки якісний алкоголь.
 • Дисбаланс рідини. При сильному похміллі у людини розвивається зневоднення. Через недолік об’єму циркулюючої крові з’являється «сушняк» у роті. Людина відчуває сильну спрагу. Зазначимо, що основна причина не брак, а саме дисбаланс рідини. При сильному алкогольному сп’янінні відбувається патологічний перерозподіл крові.
 • Порушення обмінних процесів. При алкогольному отруєнні організм витрачає величезну кількість вітамінів і мікроелементів, що негативно відбивається на стані обміну речовин в організмі.
 • Порушення кислотно-лужного балансу. Це основна причина того, чому при похміллі виникає нудота і блювота, а також частішає дихання.
 • Підвищена чутливість (дратівливість). Алкоголь і ацетальдегід негативно впливають на нервові клітини, через що нервова система стає надчутливою. Саме тому навіть найменший звук або світло здатні викликати хворобливу реакцію. Людині здається, що все дуже голосно і яскраво.
 • Порушення сну. Алкоголь порушує сон, оскільки заважає появі фаз швидкого сну. А саме в ці періоди людина набирається сил, і тому без нормальних фаз швидкого сну неможливо добре виспатися і відпочити. У цьому зв’язку навіть, якщо після вживання великої кількості алкоголю людина спала 8-9 годин, вона все одно не висипається, а відчуває себе «розбитою».

Помилки при похміллі

Чого не можна робити при похміллі

Існують деякі речі, яких не рекомендується робити при похміллі, а саме:

 • Випивати спиртні напої. Найбільш поширений спосіб впоратися з похміллям – випити спиртне, тобто «вибивати клин клином». І дійсно, після прийому алкоголю людині при похміллі стає набагато легше. Проте в даному випадку замикається порочне коло, яке веде до алкоголізму. Так людина йде в запій з усіма несприятливими наслідками.
 • Приймати ванну або йти в лазню. При алкогольній інтоксикації серце працює з підвищеним навантаженням, тому висока температура тільки посилює цей стан. А якщо у вас є серцево-судинні захворювання, то ризикуєте отримати серйозне ускладнення.
 • Пити каву або гарячий чай. У даному випадку знову йде велике навантаження на серце. Кава збільшує серцебиття і посилює сухість у роті. Що стосується чаю, то цей напій викликає бродіння в шлунку, що посилює відчуття сп’яніння. При похмільному синдромі від цих напоїв краще відмовитися.
Як правильно полегшити похмілля

Що ж робити при похміллі? Ось сім основних рекомендацій, яких слід дотримуватися, якщо ви випили зайвого:

 1. Висипайтеся. Спіть до тих пір, поки вас не покине відчуття сонливості. Тут головне сонливість не плутати з втомою. На жаль, після випивки ви не зможете нормально відпочити, тому будете відчувати себе «не в своїй тарілці».
 2. Пийте мінеральну воду. Запасіться мінеральною водою. Вона вам точно знадобиться! Також в хід підуть компоти і натуральні соки. Ці напої допоможуть від зневоднення і втрати вітамінів і мікроелементів.
 3. Прийміть теплий душ. А краще – контрастний, але не гарячий!
 4. Прийміть активоване вугілля. Це допоможе вам нейтралізувати дію токсичних речовин, що попередить отруєння організму.
 5. Прийміть аспірин. Якщо при похмілля у вас сильно болить голова, то вам допоможе аспірин (за умови, що у вас немає проблем з шлунком).
 6. З’їжте яєчню. У яйці багато корисних амінокислот, які корисні для нашої печінки.
 7. Подихайте свіжим повітрям. Прогуляйтеся в парку, або хоча б відкрийте кватирку і подихайте повітрям. При вентиляції легенів поліпшуються обмінні процеси і усувається неприємний запах з рота.

Міфи про алкоголь і похмілля

Поширені міфи про похмілля і алкогольні напої

Розвінчаємо поширені міфи про вживання алкогольних напоїв і похмілля:

 • Від змішування алкоголю і енергетичних напоїв ви стаєте п’янішим. Це неправда. Насправді, кофеїн, який міститься в енерготоніках, нівелює седативний ефект алкоголю, від чого людина випиває більше.
 • Важлива черговість і різноманітність напоїв. Важлива кількість випитого алкоголю. А погане самопочуття, яке виникає при зміні напою, виникає через те, що ви п’єте занадто швидко.
 • Знизити ризик похмілля можна, якщо попередньо прийняти аспірин або інші таблетки. До прийому алкоголю приймати таблетки немає ніякого сенсу, оскільки до моменту, коли у людини почне боліти голова, ефект препаратів зникне.
 • Алкоголь вбиває клітини мозку. Це не зовсім так. Алкоголь надає шкідливу дію на дендрити – відростки нервових клітин, що в свою чергу негативно позначається на координації.

І наостанок, пам’ятайте, що у всьому потрібно знати міру. Келих сухого вина в день не завдасть вам шкоди (за відсутності протипоказань), а багато лікарів вважають, що це навіть корисно. Тут головне не зловживати.