Чи потрібно хвилюватися, якщо у однолітків дитини вже виросли вуса і третій розмір грудей, а ваше чадо виглядає без змін?

Статеве дозрівання

Період статевого дозрівання – період, коли тіло дитини починає ставати тілом дорослого. У дівчаток починають розвиватися молочні залози, з’являється волосся на лобку, дівчинка різко додає у зростанні, з’являються перші місячні. Змінюється тіло – стегна стають ширше, а талія тонше. У хлопчиків починають рости волосся на обличчі, з’являються лобкові волосся, спостерігається швидке збільшення росту, геніталії стають більше в розмірі. Змінюється тіло – плечі стають широкими, тіло стає більш м’язистим.

Всі ці зміни викликані статевими гормонами – тестостероном у хлопчиків, і естрогеном у дівчаток. Гормони починають вироблятися у великих кількостях, тому відбуваються зміни, які називаються статевим дозріванням.

Статеве дозрівання може початися між 7 і 13 роками у дівчаток, у хлопчиків період статевого дозрівання настає трохи пізніше – між 9 і 15 роками. В одних дітей статеве дозрівання наступає раніше, в інших пізніше. Але бувають випадки, коли дитяче тіло не змінюється, хоча вже настали або пройшли всі терміни. Таке відхилення називається затримка статевого дозрівання.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика
Затримка статевого дозрівання

У підлітка затримка статевого розвитку – коли відсутні фізичні зміни до 13 років у дівчаток, і до 14 років у хлопчиків, які свідчать про статеве дозрівання.

Причини затримки статевого дозрівання

Затримка статевого розвитку може бути викликана спадковими особливостями, тобто пізніше настання фізичної зрілості – може передаватися з покоління в покоління. У цьому випадку ніякого додаткового лікування не потрібно, дозрівання саме настане по собі, але трохи пізніше, ніж у інших дітей.

Також затримка статевого дозрівання може виникнути через хромосомні порушення, спадкові захворювання, хронічні захворювання, пухлинні утворення, які порушують роботу гіпофіза або гіпоталамуса.

Хронічні захворювання, такі як цукровий діабет, кістозний фіброз, ниркова хвороба, астма можуть бути причиною затримки статевого розвитку. Дітям з даними захворюваннями потрібен більш ретельний лікарський контроль; належне лікування допоможе уникнути затримки статевого розвитку.

Діти, які харчуються неповноцінно (недоїдання, недостатня кількість поживних речовин) можуть відчувати затримку статевого розвитку, на відміну від однолітків, які харчуються повноцінно. Якщо у дитини психічно-нервова анорексія, то при даному порушенні організм не може розвиватися належним чином. Дівчатка, які займаються професійним спортом, мають затримки статевого дозрівання. Фізичні навантаження не дають жиру утворюватися в жіночому організмі, тіло потребує жирових утвореннях, щоб статеве дозрівання пройшло без проблем, і почалися перші місячні.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

Проблеми з статевим дозріванням можуть виникнути через дисфункції щитовидної залози або гіпофіза, які відповідають за вироблення статевого гормону.

Яскравим прикладом порушень хромосом у дівчаток служить синдром Тернера, який характеризується відсутністю або порушенням однієї жіночої хромосоми (Х-хромосоми). Дівчатка ростуть повільніше, також у них повільніше розвиваються яєчники і погано виробляється статеві гормони. Якщо синдром Тернера не лікувати, то жінки залишаються низького зросту, часто безплідні.

У хлопчиків з синдромом Клайнфельтера спостерігається одна зайва Х-хромосома, тому у дітей з таким діагнозом сповільнений сексуальний розвиток.

Які симптоми затримки статевого дозрівання?

Відсутність ознак пубертатного періоду – основна ознака того, що у дитини затримка статевого дозрівання. Існують загальні симптоми затримка статевого дозрівання, але у кожної дитини можуть виявлятися тільки деякі симптоми.

Симптоми затримки статевого дозрівання у дівчаток:

  • Немає збільшення молочних залоз і сосків до 12 років.
  • До 14 років немає перших місячних.
Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Симптоми затримки статевого дозрівання у хлопчиків:

  • Немає розвитку статевих органів до 14 років.
  • Відсутність лобкових волосся до 15 років.

Симптоми затримки статевого дозрівання можуть бути відображенням інших проблем зі здоров’ям або захворювань. Що б виявити причину проблеми звертайтеся за консультацією до лікаря.

Як діагностується затримка статевого дозрівання?

При діагностиці затримки статевого дозрівання враховуються спадкові особливості, проводиться повний медичний огляд. Діагностика затримки статевого розвитку включає:

Аналіз крові. Аналіз крові необхідний, щоб:

  • перевірити чи є хромосомні порушення,
  • виміряти рівень гормонів,
  • перевірити, чи немає цукрового діабету
  • переконатися, що немає захворювань, які можуть стати причиною проблеми.

Рентген обстеження. Необхідно обстеження внутрішніх органів, кісткової тканини і внутрішніх тканин, щоб визначити їх зрілість.

Як лікується затримка статевого дозрівання?

Лікування затримки статевого дозрівання залежить від причини виникнення проблеми. Іноді призначається операція для виправлення анатомічних відхилень. Найчастіше особливе лікування не потрібно, але в деяких випадках призначається гормональна терапія для стимуляції вироблення гормонів.