Нове дослідження показало, що ризик розвитку раку у чоловіків збільшується з втратою функції шести ключових генів Y-хромосоми в різних типах клітин.

Чоловіки більш схильні до розвитку раку в порівнянні з жінками, вченим даний факт добре відомий. Однак є вкрай мало даних про те, чому чоловіки проявляють більш високу сприйнятливість до ракових захворювань.

Іспанські вчені з Інституту глобального охорони Здоров’я Барселони провели дослідження (звіт про нього опублікований в журналі Національного інституту раку), в якому використовували дані 9000 чоловік. Наукові фахівці вивчали функцію гена Y-хромосоми у пацієнтів з різними типами раку. Отримані дані показали, що ризик раку збільшується з втратою функції шести ключових генів Y-хромосоми в клітинах різних типів.

“Недавні дослідження показали, що повна втрата Y-хромосоми, яка необхідна для диференціації статі, відбувається зі старінням в клітинах деяких чоловіків. Втрата Y-хромосоми може бути пов’язана з більш високою захворюваністю на рак у чоловіків. При цьому чоловіки також частіше за жінок стикаються з гіршим прогнозом. Фактично, ці відмінності частково пояснюють меншу тривалість життя чоловіків”, – прокоментував співавтор проекту доктор Хуан Рамон Гонсалес.

За словами Гонсалеса, придушення Y-хромосоми може відбуватися в результаті втрати функції в хромосомі. Частково це може відбуватися через вплив зовнішніх факторів – наприклад, вживання тютюну або інших шкідливих речовин. Крім того, чоловіки можуть бути більш схильні до впливу канцерогенів через вид виконуваної ними роботи, а також у зв’язку з тим, що вони рідше жінок звертаються до лікарів.

“Наше розслідування показало, що існують також біологічні фактори, що підвищують ризик розвитку раку серед чоловіків. Насправді, здається, що один з цих факторів можна знайти в Y-хромосомі, самої сутності чоловічої статі”, – зауважив Хуан Рамон Гонсалес.