Без стоматолога з проблемою, швидше за все, не впоратися.

Відразу позначимо: чорніючі зуби — це не норма. Здорова посмішка може бути білою. Або жовтуватою – якщо з-під потоншеної з віком емалі проступає дентин. Але темно-сірі і тим більше чорні ділянки, від яких ви не можете позбутися за допомогою звичайних зубної щітки і пасти, — однозначний привід для походу до стоматолога.

Щоб ви знали, чого очікувати від цього візиту, ми зібрали найпоширеніші причини почорніння зубів. І з’ясували, що знадобиться робити в кожному випадку.

Чому чорніють зуби у дорослих

Іноді виправити ситуацію легко, але бувають і складності.

Карієс

Каріозні порожнини можуть мати різний колір – жовто-коричневий, сірий і навіть чорний. Іноді вони виникають всередині зуба без видимого його руйнування. В цьому випадку дірка буде просвічувати навіть через шар емалі, надаючи поверхні сталевий відтінок.

Що робити

Лікувати карієс. Скільки часу на це буде потрібно, залежить від того, як далеко зайшов руйнівний процес.

Можливо, стоматолог просто обробить каріозну порожнину і закриє її пломбою. Але якщо постраждала внутрішня частина зуба (пульпа), буде потрібно лікування кореневих каналів. А може, зуб і зовсім доведеться видаляти, замінивши його мостом, протезом або імплантом.

Вода з підвищеним вмістом заліза

Зазвичай наліт має жовтуватий відтінок, але в деяких випадках більше схожий на чорні плями.

Дослідники припускають, що це може бути пов’язано з надмірним вмістом заліза в слині. Так, чорний наліт частіше зустрічається у людей, які регулярно п’ють воду з високою концентрацією цього металу.

Що робити

Швидше за все, знадобиться професійна чистка зубів. І, можливо, їх відбілювання. В майбутньому стоматолог порекомендує ретельніше чистити зуби, щоб уникнути появи нальоту. А також по можливості відмовитися від вживання води з високим вмістом заліза.

Їжа, яка забарвлює емаль

Класичні приклади таких продуктів-шовковиця, чорниця, буряк, консервовані вишні. Формально вони фарбують не саму емаль, а знову‑таки наліт на ній — той має пористу структуру і легко вбирає пігменти з їжі. Але виглядає все так, ніби почорніли самі зуби.

Що робити

“Продуктова” зміна кольору нестійка. Зазвичай, щоб повернути зубам білий колір, досить ретельно їх почистити і прополоскати рот.

Пігментовані продукти для догляду за порожниною рота

Це можуть бути пасти або ополіскувачі. Наприклад, що містять вугілля. Найдрібніші чорні частинки подібних засобів здатні фарбувати наліт і таким чином міняти колір зубів.

Що робити

Відмовитися від подібних засобів. Або як мінімум ретельніше полоскати рот після їх використання.

Біодобавки з залізом

З одного боку, вони підвищують його вміст в слині, тобто теж можуть вплинути на утворення чорного зубного нальоту. З іншого боку, зв’язок між прийомом біодобавок і виникненням темних плям на емалі поки простежити не вдалося. Але просто майте на увазі таку можливість.

Що робити

Обов’язково розповісти стоматолога про те, що приймаєте залізовмісні препарати. Лікар або відзначить цю версію потемніння зубів, або дасть рекомендації, які дозволять зупинити зміни кольору. Ну і фахівець проведе професійну чистку.

Проблеми з травленням

Ризик утворення чорного нальоту також збільшується у людей, слина яких має високий pH-фактор. Тобто володіє підвищеною кислотністю. Це може бути пов’язано з деякими шлунково-кишковими захворюваннями-наприклад, гастроезофагеальним рефлюксом (ГЕРХ).

Що робити

Стоматолог допоможе прибрати чорний наліт. А потім порекомендує звернутися до гастроентеролога, щоб виключити можливі порушення в роботі шлунково‑кишкового тракту.

Куріння

Зуби у курців найчастіше мають характерну жовто-коричневу пігментацію. Але в деяких випадках при постійному палінні наліт може бути чорним.

Що робити

Щоб повернути здоровий колір, знадобиться професійна чистка і, ймовірно, відбілювання. А ще було б корисно кинути палити. Або хоча б зменшити щоденну кількість сигарет.

Коронки або пломби з сульфідом срібла

Вони теж можуть надавати зубної емалі сталевий відтінок. Але непрямим чином.

Металеві коронки вважаються застарілими. У сучасних стоматологічних клініках замість них давно встановлюють варіанти з кераміки або діоксиду цирконію. Але, можливо, у людини збереглася стара модель, поставлена багато років тому.

Що робити

В ідеалі металеву коронку необхідно замінити. І не тільки тому, що вона «чорнить» зуби.

Такі коронки, навіть незважаючи на наявність, здавалося б, знезаражувального срібла, просто небезпечні: в них міститься ртуть.

Крім того, під металевою пломбою нерідко починається каріозний процес — дантисти називають його вторинним карієсом. Тому в будь-якому випадку зуб під коронкою треба перевірити і, швидше за все, пролікувати.

Генетика

Є окремі спадкові захворювання, які можуть вплинути на колір. Наприклад, недосконалий дентиногенез. При ньому порушується формування емалі. Через цю аномалію розвитку зуби можуть мати жовто-коричневий або сірий з синюватим відливом колір.

Що робити

Для початку поставити точний діагноз. Це під силу тільки кваліфікованому стоматолога. Він же призначить лікування. Терапія буде залежати від віку, вираженості проблем із зубами і скарг пацієнта.

Спеціаліст запропонує професійне відбілювання або інші процедури. Наприклад, бондинг: стоматолог нанесе на зуб композитний матеріал білого кольору, а потім зміцнить конструкцію за допомогою спеціальної лампи для полімеризації. Також приховати зміни кольору можна, встановивши вініри або коронки.

Травма зуба

Через сильний удар кровоносні судини всередині пульпи можуть розірватися. Гематома, яка утворилася якщо вона велика, буде просвічувати через дентин і емаль.

Що робити

Відбілювачі та інтенсивна чистка тут не допоможуть.

Залишати пошкодження без уваги в надії, що саме заживе, небезпечно. Гематома дійсно може зникнути. Але у такої травми бувають серйозні наслідки. Наприклад, розсмоктування кореня (резорбція) зуба. І анкілозування – подальше заростання кореня кісткою, що в майбутньому неминуче призведе до втрати зуба.

Неякісне ендодонтичне лікування

Якщо кореневі канали лікував не зовсім професійний фахівець, вони можуть потемніти. І, просвічуючи через емаль, надати сіро-чорний відтінок всьому зубу.

Що робити
Раніше в таких ситуаціях просто встановлювали коронку “правильного” білого кольору. Але сучасна стоматологія пропонує альтернативу.

Якщо зуб почорнів через неграмотне ендодонтичного лікування, тобто лікування кореневих каналів, то вихід в цій ситуації є — це внутрішньоканальне відбілювання. Зуб відразу ж освітлюється практично до свого рідного відтінку.

Чому чорніють зуби у дітей

Причини, як правило, ті ж, що і у дорослих людей. З поправкою на те, що у малюків навряд чи виявляться металеві коронки з сульфідом срібла, та й куріння неактуально.

Але є і специфічні підстави, про які потрібно знати.

Карієс

Дитячий стоматолог Карина Тульцева каже, що у дітей каріозні порожнини розвиваються набагато швидше, ніж у дорослих.

Що робити

При першій же підозрі на карієс звертатися до дитячого дантиста. Якщо зловити почався патологічний процес на ранній стадії, молочний зуб можна легко вилікувати.

Чорний наліт

Чорні плями зустрічаються у дітей набагато частіше з віковими особливостями, що стосуються складу бактерій в порожнині рота, і знову ж віковим недосконалістю травної системи.

Що робити

Щоб видалити чорний наліт, стоматолог проведе професійну чистку. Часто це єдиний вихід, оскільки в домашніх умовах прибрати чорний наліт навряд чи вийде.

Таку чистку можна проводити раз в три місяці, якщо цього вимагає ситуація.

З віком бактеріальний склад в порожнині рота, як правило, нормалізується, і після чергової чистки наліт більше не дає про себе знати.

Прийом антибіотиків матір’ю під час вагітності або грудного вигодовування

Зокрема, такий ефект можуть надавати препарати тетрациклінового ряду.

Чорна горизонтальна смуга по всьому зубному ряду – це тетрациклінові зуби, тобто вроджена чорнота.

Зміни кольору можуть проявлятися на молочних зубах і зникати з появою постійних. Але іноді чорнота зберігається і в дорослому віці.

Що робити

Лікування залежить від того, наскільки виражені зміни кольору і в якому стані знаходяться самі зуби.

Десь можемо обійтися чищенням, поліруванням і домашньою ремінералізуючою терапією. Але в основному це або естетична реставрація композитними матеріалами, або ортопедичне лікування — установка вінірів або коронок.

Вибілювати молочні зуби категорично не можна. Ця процедура може виявитися дуже болючою і привести до руйнування емалі і зубів в цілому.

Процедуру допускається проводити не раніше, ніж через 3-4 роки після зміни зубів на постійні, коли ті остаточно мінералізуються.

Наукові джерела:

Tooth Discoloration: Causes, Treatment & Prevention / Cleveland Clinic, source
Tooth Decay / NHS, source
Yue Li, Qian Zhang, Fangfei Zhang, Ruoxi Liu, He Liu, and Feng Chen. Analysis of the Microbiota of Black Stain in the Primary Dentition / PLOS One, source
Claudia S. Ortiz‑López, Veronica Veses, Jose A. Garcia‑Bautista, and Maria del Mar Jovani‑Sancho. Risk factors for the presence of dental black plaque / Scientific Reports, source
Tobacco, alcohol & recreational drugs – how do they affect oral health? / Dental Health Services Victoria, source
Dentinogenesis imperfecta / U.S. National Library of Medicine, source
My child’s baby teeth seem discolored. Should I be worried? / Mayo Clinic, source