Багато хто впевнені, що ватні палички призначені для чищення вух. Але вчені з Американської академії отоларингології кажуть, що вони нічого не очищають, а тільки шкодять.

Вушна сірка – це не бруд, а необхідність

Вона виробляється для того, щоб захистити вуха від бруду і сторонніх тіл. Сірка сама поступово просувається по слуховому проходу і виходить назовні. А разом з нею – все непотрібне, що туди потрапило.

Що відбувається, коли ми чистимо вуха ватяними паличками?

Вушні палички

А ось що:

  • Частина сірки йде вглиб вуха, барабанної перетинки. Кожен раз, коли ми штовхаємо її ватною паличкою, вона ущільнюється і в підсумку перетворюється в сірчану пробку.
  • Постійне втручання змушує сірчані залози виробляти ще більше сірки.
  • Вухо позбавляється захисного шару і стає вразливим для інфекцій.
  • Якщо дуже постаратися, можна пошкодити барабанну перетинку. Особливо якщо використовувати ватяні палички, а сторонні предмети. Наприклад, сірники з намотаною ваткою. Отоларингологи кажуть, що це найпоширеніша травма, з якою до них звертаються.
  • Формується залежність. Так-так, від ватних паличок. У 1990 році The Washington Post навіть порівнював їх з сигаретами. Чистка вух приносить задоволення, як моральне, так і фізичне. З одного боку, виникає відчуття чистоти, з іншого – подразнення шкіри. Вуха починають свербіти, і доводиться знову залазити в них паличками.
  • Коли ми викидаємо палички, забруднюється світовий океан. Тому в деяких країнах їх навіть збираються заборонити.
Як правильно чистити вуха?

Мити

Слуховий прохід очищається сам собою, йому наша допомога не потрібна. Досить мити вушну раковину і область навколо слухового проходу. Якщо сірки накопичилося занадто багато, можна злегка почистити її на поверхні. Для цього є спеціальні ватні палички з обмежувачем з вати. Краще займатися цим після теплого душу, коли сірка стає м’якшою.

Якщо сірка постійно виробляється у надто великих кількостях, зверніться до отоларинголога (ЛОР). Таке порушення може призвести до отиту та інших хвороб.

А навіщо ж тоді потрібні ватні палички?

Виробники ватних паличок пропонують їх використовувати для макіяжу, видалення зайвого лаку під час манікюру і навіть чищення клавіатури. Деякі компанії почали друкувати попередження про те, що їх заборонено застосовувати для гігієни вух.