Насправді можна. Але не завжди.

Точно сказати, можна чи не можна пити алкоголь із антибіотиками, не вийде. Усі тому, що антибіотики бувають різні. Кожен – зі своєю сполучністю. Якщо ви не знаєте точно, що спиртне за вашого препарату безпечне, не пийте. А тепер розберемося докладніше, що до чого.

Що таке антибіотики

Антибіотики — велика група лікарських речовин, які допомагають боротися з бактеріальними інфекціями. Вони або вбивають бактерій, або перешкоджають їх розмноженню. За багатьох захворювань антибіотики можуть врятувати життя.

До групи антибіотиків входить безліч речовин зі своїми хімічними формулами, показаннями, протипоказаннями та побічними ефектами. Дати загальні рекомендації щодо їх прийому неможливо. Якісь слід вживати до їжі, якісь після. Деякі треба пити тижнями, інші – лише кілька днів. Тому головне правило таке: приймати лише за призначенням лікаря та відповідно до його рекомендацій. Якщо сумніваєтеся – прочитайте інструкцію.

Чому не можна пити алкоголь із антибіотиками

В організмі антибіотики взаємодіють із кислотами, ферментами, гормонами тощо. Якщо антибіотики вступлять у реакцію з несумісними речовинами, ефект прийому вийде той, який розраховували. Наприклад, у якихось ліків стануть більш вираженими побічні ефекти: нудота, блювання, біль у животі, гіперемія (почервоніння шкіри) та пошкодження печінки.

Багато хто чув, що одне з ускладнень алкоголізму – цироз печінки. З’являється він тому, що за розпад та переробку етилового спирту в організмі відповідають ферменти, що виділяються печінкою. Але й із багатьма ліками схожа історія. Коли ферменти зайняті алкоголем, вони можуть розщепити антибіотик, тому не остаточно виводиться з організму. В цьому випадку на печінку лягає додаткове навантаження. Це може призвести до загострення хронічних захворювань або просто порушення роботи органу.

Негайно звертайтеся до лікарні, якщо у вас після змішування алкоголю та антибіотиків піднялася температура, з’явився озноб, біль у суглобах або набряки, синці, шкірний висип, свербіж, нудота або блювота, різкий біль у животі або якщо білки очей та шкіра пожовтіли. Це говорить про ураження печінки.

Є й інший бік цього процесу. Якщо ферменти не розщеплюють антибіотик, він гірше діє і позбавляє інфекції. Тоді вийде, що ви лікуєтеся дарма. А невиконання інструкції прийому антибіотиків може призвести до проблем: від загострення інфекції до лікарської стійкості.

Крім того, при споживанні алкоголю та ліків можуть виникнути небажані реакції з боку нервової системи: сонливість, запаморочення, сплутаність свідомості. У цьому випадку краще не сідати за кермо та не керувати складними механізмами. Ще один наслідок лікарсько-алкогольного коктейлю – важке похмілля.

Які є винятки

Як ми вже казали, антибіотики – це дуже велика група ліків. Не всі з них не поєднуються з алкоголем, якщо вживати його в помірних дозах – до 14 г чистого етанолу на день. Це приблизно 40 мл міцного алкоголю, 330 мл пива чи 150 мл вина. Найчастіше дозволені антибіотики, які призначають при відносно легких інфекціях.

АнтибіотикиПоєднання з алкоголем у помірних дозах
Пероральні пеніциліниДопустимо
ФторхінолониДопустимо
ТетрациклінДопустимо
АзитроміцинТочних даних немає. З великою обережністю
ФлуконазолТочних даних немає. З великою обережністю
ЕритроміцинТочних даних немає. З великою обережністю
ДоксициклінТочних даних немає. З великою обережністю
Триметоприм-сульфаметоксазолТочних даних немає. З великою обережністю
ОксазолідинониТочних даних немає. З великою обережністю
МетронідазолНеможна
ЦефалоспориниНеможна
Протитуберкульозні антибіотикиНеможна

Це дуже зразковий список, який не враховує безліч факторів: дози, тривалості прийому, стану здоров’я та поєднання з іншими ліками. Якщо лікар виписав антибіотик, обов’язково проконсультуйтеся із ним. Можливо, саме вам алкоголь не можна.

Якщо поговорити з лікарем не виходить, пошукайте інформацію в інструкції до препарату. Якщо там немає спеціального параграфу про алкоголь, дивіться розділ «поєднання з іншими препаратами та речовинами» або «особливі рекомендації». Але завжди, коли ви сумніваєтеся, чи варто пити, чи не пийте.

Через скільки можна пити алкоголь після антибіотиків

Антибіотики виводяться з організму не відразу. Лікарські речовини можуть діяти через кілька днів після останнього прийому. Цей термін залежить від особливостей препарату.

Як правило, час виведення з організму вказується в інструкції розділу «фармакокінетика». Але якщо розбиратися надто складно, просто додайте 72 години до моменту останнього прийому антибіотика – цього має вистачити, щоб речовини з ліків не змішалися з етанолом.

Наукові джерела:

Antibiotics / MedlinePlus, source
Can You Drink Alcohol With Antibiotics? / Drugs.com, source
R. Weathermon, D. W. Crabb. Alcohol and Medication Interactions / The National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, source
Mixing Antibiotics and Alcohol / American Addiction Centers, source
Antibiotic Do’s & Don’ts / CDC, source
K. A. Mergenhagen, B. A. Wattengel, M. K. Skelly, C. M. Clark, T. A. Russo. Fact versus Fiction: a Review of the Evidence behind Alcohol and Antibiotic Interactions / Antimicrobial Agents and Chemotherapy American Society for Microbiology, source
Antibiotics. Interactions / NHS, source