Ми перевантажуємо себе і не даємо мозку відновитися, а від цього страждають настрій, пам’ять та продуктивність.

Чому важливо відпочивати

Ми перевантажуємо мозок інформацією

Протягом дня мозок годинами обробляє вхідну інформацію та розмови. Якщо не давати йому розслабитися, постраждають ваш настрій, продуктивність та здоров’я. Тому так потрібен розумовий відпочинок – періоди, коли ви не концентруєтеся і не взаємодієте із зовнішнім світом, а даєте думкам витати в хмарах.

Зараз ми все менше і менше виділяємо на таке розслаблення. «Люди ставляться до себе як до машин, – каже Метью Едланд, директор Центру циркадної медицини у Флориді. — Вони регулярно надмірно навантажують себе та переробляють».

Нам здається, що найкращий спосіб досягти успіху — це бути якомога продуктивнішим. Але такий підхід може призвести до протилежного результату.

Згадайте той зомбіподібний стан, в який ви впадаєте після довгої робочої наради або божевільного дня, проведеного у клопотах. Ви ледве розумієте, забуваєте важливе, припускаєтеся помилок і в результаті робите менше, ніж збиралися. Постійний напружений ритм життя позначається на продуктивності, творчому потенціалі та щастя.

«Мозгу треба відпочивати, — каже Стюарт Фрідман, автор книг про лідерство та поєднання роботи з особистим життям. — Після перерви у розумовій діяльності краще працює творче мислення, вам легше приймати рішення, ви починаєте отримувати задоволення від своєї діяльності».

Читайте також:  Фахівці розвінчали 5 поширених міфів про догляд за шкірою

Ми не даємо мозку відновитися

У мозку два основні режими роботи. Перший націлений на події. Завдяки ньому ми концентруємося на завданнях, вирішуємо проблеми, обробляємо інформацію, що входить. Він задіяний, коли ми працюємо, дивимося телевізор, гортаємо Instagram або ще якось взаємодіємо з інформацією.

Крім цього існує мережа пасивного режиму роботи мозку (МПРРМ). Вона включається, коли ми не діємо, мріємо наяву або занурюємося в себе. Якщо ви читали книгу і раптом помітили, що не пам’ятаєте останні дві сторінки, значить, у вас активізувалась МПРРМ і ви задумалися про сторонні речі. У такому стані можна перебувати годинником, наприклад під час прогулянки лісом.

МПРРМ необхідно задіяти щодня: вона допомагає мозку відновлюватися. За словами нейропсихолога Мері Хелен Іммордіно-Янг, завдяки МПРРМ ми консолідуємо інформацію, розуміємо себе і на тому, що відбувається в нашому житті. Її пов’язують із гарним самопочуттям та креативністю.

Саме МПРРМ треба дякувати за спонтанне вирішення проблеми, яка не давалася нам, поки ми від неї не відвернулися. За даними дослідників, у письменників та фізиків як мінімум 30% творчих ідей виникає, коли вони зайняті чимось, не пов’язаним із роботою. З іншого боку, МПРРМ грає значної ролі у формуванні спогадів. Це активно відбувається прямо перед засипанням.

Як давати собі розумовий відпочинок

Перерви слід робити кілька разів протягом дня. Стюарт Фрідман радить відпочивати приблизно кожні 90 хвилин або коли ви починаєте відчувати виснаження, не можете сконцентруватися, застрягли у роботі. “Головне, перестаньте думати, що відпочинок – це розкіш, що підриває вашу продуктивність”, – говорить Іммордіно-Янг. Якраз навпаки.

Читайте також:  Лікарі розповіли про заходи профілактики артриту та артрозу

Займайтеся чимось, що не потребує розумових зусиль

Миття посуду, робота в саду, прогулянка, прибирання та інші подібні види діяльності – благодатний ґрунт для активізації МПРРМ. Зазвичай нам соромно байдикувати і витати в хмарах, а під час таких справ якраз можна подумки відпочити.

Відкладіть телефон

Більшість людей бере в руки телефон від нудьги, але така звичка позбавляє можливості розслабитися. Спробуйте прибрати смартфон подалі та не відволікатися на нього. Наприклад, коли ви стоїте в черзі або чекаєте на когось. Зверніть увагу, як ви себе при цьому відчуваєте. Швидше за все, спочатку ви нервуватиметеся, але незабаром почнете звертати увагу на навколишній світ або поринете у свої думки.

Проводьте менше часу у соцмережах

Соціальні мережі – головний ворог розумового відпочинку. До того ж вони створюють невірне уявлення про чуже життя, адже ми бачимо лише ідеальну картинку. Все це разом із новинами, що засмучують, викликає стрес.

Протягом кількох днів стежте, скільки часу проводите у соцмережах та які відчуття це у вас викликає. Обмежте час у них, наприклад, до 45 хвилин на день. Або скоротите список друзів, залишивши лише тих, із ким вам дійсно подобається спілкуватися.

Читайте також:  Названо небезпечну для інтелекту звичку в харчуванні

Частіше будьте на природі

Прогулянка у парку відновлює краще, ніж ходьба містом. У міському середовищі нас оточують відволікаючі чинники: гудки транспорту, машини, люди. А спів птахів, шелест листя та інші природні звуки, навпаки, заспокоюють. У таких умовах легше розслабитися та відпустити свої думки.

Помічайте зараз

Спробуйте зосередитись на різних м’язах тіла. Приділяйте кожному м’язу по 10-15 секунд. Або щоразу, коли п’єте щось, звертайте увагу на смак та відчуття. Такі дії – це маленька перерва для мозку.

Займайтеся тим, що любите

Активація МПРРМ – не єдиний спосіб ментально відпочити. Ще корисно займатися улюбленими справами, навіть якщо їм потрібна концентрація. Наприклад, читання, теніс, гра на музичному інструменті, похід на концерт також допоможуть відновитись. Тому подумайте, які види діяльності дають вам енергію і не забувайте виділяти на них час.

Наукові джерела:

S. L. Gable, E. A. Hopper, J. W. Schooler. When the muses strike: Creative ideas of physicists and writers routinely occur during mind wandering / Psychological Science, source
M. Pabst, O. Braganza et al. Astrocyte intermediaries of septal cholinergic modulation in the hippocampus / Neuron, source
M. G. Berman, J. Jonides, S. Kaplan. The cognitive Benefits of interacting with nature / Psychological Science, source