Дивний випадок описав один 79-річний пацієнт, який звернувся до доктора Мартіна Скарра за порадою. Коли він проходить кілька десятків метрів, то буває змушений зупинятися через неприємні схоплюючі відчуття в серці, але кілометрові заїзди на велотренажері таких симптомів не викликають.

Описаний вами перший симптом однозначно вказує на стенокардію, яка викликає тупий біль у грудях, що тягне, викликану зменшенням припливу крові до серця. Але другий симптом викликає подив. Чому в одному випадку біль у серці виникає, а після занять на велотренажері ні? Стенокардія – це реакція серця на підвищені навантаження, і в обох сценаріях вона начебто має бути однаковою.

Але мені згадується один мій пацієнт, який щоранку йшов дорогою на станцію невеликим схилом. Так само, як і вам, йому було близько 80 і він зберігав хорошу фізичну форму. Пацієнт помітив, що кожного разу, коли він ніс важкий портфель, у нього боліли груди. А без портфеля болю не було.

Тоді я переправив його на електрокардіограму із навантаженням або запис електричної активності серця під час тренування на біговій доріжці. Результати показали, що його серцеву діяльність знижено під час тренувань, а тести підтвердили стенокардію. Додаткової ваги портфеля було достатньо, щоб спровокувати її напад. На велотренажері навантаження на серце може бути меншим – відсутнє додаткове навантаження, як при ходьбі. Можливо, спокійна їзда на тренажері утримує вас нижче за той поріг, при якому виникає напад стенокардії. Ось чому необхідно пройти через ЕКГ із навантаженням.