З віком ми починаємо гірше бачити зблизька. Розбираємося, чому це відбувається і чи можна уникнути змін зору.

Як змінюється зір після 40 років?

Вікові зміни в очах застають багатьох зненацька. Людина як і раніше відмінно бачить вдалину, почуває себе молодою і активною, але очі починають підводити при погляді на близькі предмети. Букви і цифри зливаються, зображення «пливе» і викривляється. Доводиться напружувати очі, відсувати книгу подалі, щоб прочитати дрібний текст. Спочатку це трапляється зрідка: після напруженої роботи, до вечора важкого дня. Поступово такі явища частішають, посилюються, і навіть відпустку не допомагає. Зір на близькій відстані погіршується.

Як ми раніше обходилися без плюсових очок?

Управляє процесом чіткого зору акомодаційний. Керівництво для лікарів апарат ока. Він включає в себе спеціальний м’яз (циліарний), зв’язки і кришталик. Коли циліарний м’яз ока напружується, кришталик провисає на цинових зв’язках і набуває більш округлу форму.

Акомодація

Зліва — око в спокої акомодації (при погляді вдалину), кришталик більш плоский. Праворуч — око в напрузі акомодації (при погляді зблизька), кришталик більш випуклий

Кришталик — це жива двоопукла лінза. Її оптична сила варіюється від 19 до 35 діоптрій. При погляді на близькі предмети кришталик заокруглюється і виконує роль плюсових очок.

Чому очі підводять?

Причина в тому, що кришталик до 35-40 років ущільнюється і поступово втрачає здатність наводити фокус на близькі предмети. Це відбувається у всіх: короткозорих, далекоглядних і у тих, хто мав здорові очі і завжди бачив відмінно.

Будова ока

Будова ока

Структура кришталика змінюється. Він, як цибулина, обростає новими шарами кришталикових волокон, а ядро ущільнюється і склерозується. Циліарному м’язу доводиться докладати все більше зусиль, щоб змінити кривизну кришталика, який став більш щільним і менш еластичним.

Допоможе гімнастика для очей?

Зорова гімнастика в такій ситуації марна і навіть шкідлива, так як м’язи і без того перебувають в гіпертонусі. Це призводить до зміни їх ригідності — патологічного стану, пов’язаного з перенапруженням.

Обертання очима, моргання і інші вправи дають тимчасове полегшення, але результати не порадують. Очі починають ще більше червоніти, їх пощипує, ніби поруч різали цибулю. Краї повік товщають і починають свербіти; здається, що в очі насипали піску. Якщо продовжувати стояти і дивитися собі на перенісся, в яремну ямку або в область третього ока, сильно зводячи зорові осі, можна домогтися того, що очі почнуть косити і з’явиться двоїння предметів.

Очам потрібен відпочинок. Однак масаж, рефлексотерапія або медитація на полум’я свічки допомагають тільки до тих пір, поки ви не візьмете в руки книжку з дрібним текстом.

В якийсь момент людина помічає, що вже недостатньо яскравого світла, який звужує зіницю, збільшує довжину фокусу і додає чіткості зображення. І довжини рук теж не вистачає, щоб відсунути текст подалі.

І що з цим нічого не можна вдіяти?

Циліарний м’яз, «слуга чіткого фокусу», як називають її фахівці, не розслабляється навіть вночі. А ось, кришталик, ще прозорий, але вже твердіє і нееластичний, перестає виконувати роботу плюсовій лінзи. Щоб компенсувати фізіологічні зміни і не «заганяти» циліарний м’яз, доведеться використовувати окуляри або контактні лінзи.

Це гаджети винні в тому, що зір псується?

Не варто думати, що нас зіпсувала ера смартфонів і комп’ютерів. Так запрограмовано природою: акомодаційний апарат ока, що дає можливість максимально близько підносити до очей дрібний текст, формується до 14-15 років і зберігає свою максимальну працездатність до 20 років. Потім акомодаційна функція плавно згасає.

Ще 150 років тому люди просто не доживали до такого результату — середня тривалість життя у середині XIX ст. становила близько 40 років. Процес ущільнення кришталика нешвидкий, розвивається у всіх по-різному, але в 52 проблеми з погіршенням зору поблизу наздоганяють всіх без винятку. Це світова статистика.

А як же бабусі з зіркими очима в 90 років?

За 20 років практики я не бачила ні одного такого чарівного випадку. Виявлялося, що бабуся могла вставити нитку в голку, так як у неї короткозорі очі, сфокусовані на близьку відстань, а вдалину бабуся бачить відсотків 30-50% перевірочної таблиці, але їй цього вистачає.

Для того щоб розрізняти обличчя і впізнавати людей здалеку, достатньо мати гостроту зору, рівну 0,5 від нормальної «одиниці».

Можливо, бабуся ніколи і не знала, що означає бачити «добре».

Також людина може обходитися без окулярів, непогано бачити і вдалину, і поблизу, якщо у неї одне око далекозоре, а інше — короткозоре. Але тут виникають інші проблеми: вузьке поле зору, відсутність стереозору, голова може боліти.

Як зберегти очі здоровими?

Без звернення до лікаря і підбору окулярів не обійтися.

  • Регулярно, не рідше одного разу на рік, відвідуйте офтальмолога.
  • Перевіряйте внутрішньоочний тиск.
  • Обстежте сітківку.
  • Виявляйте очну патологію на ранніх стадіях.
  • Після перевірки офтальмолога підбирайте окуляри.

Очки після 40 років знімають зайве навантаження з внутрішніх м’язів ока і стають засобом профілактики таких «старечих» хвороб, як катаракта, глаукома, макулодистрофія.

Джерело: ЛайфХакер