Напевно, ви багато разів чули, що не варто розчісувати сверблячі комарині укуси. Вчені підтверджують, що це дійсно так: чим більше ви чешетесь, тим більше серотоніну виробляє ваш мозок, і тим сильніший свербіж.

«При чесанні шкіри завжди виникає незначний біль», – розповідає професор Чжоу-Фенг Чен з Університету Вашингтона, провідний автор дослідження. Біль може перетинатися з сверблячкою, що призводить до того, що нервові клітини спинного мозку передають в головний мозок больові сигнали замість сигналів свербежу. «Проблема полягає в тому, що коли мозок отримує ці больові сигнали, він починає виробляти серотонін, щоб контролювати біль», – пояснює Чен. «Однак на рівні спинного мозку серотонін може переходити від нейронів, що передають больові сигнали, до тих нейронів, які впливають на інтенсивність свербежу».

Учені вже давно знають про роль серотоніну в процесах контролю больових відчуттів, проте в даній роботі вперше аналізується його вплив на свербіж. Результати цієї роботи, отримані в експериментах на мишах, були опубліковані в журналі Neuron. Таке ж посилення свербежу при чесанні спостерігається і у людини. Вчені сподіваються, що подальші дослідження допоможуть їм зрозуміти, як можна розірвати це порочне коло, що допоможе багатьом пацієнтам, що страждають від хронічного свербежу.

Вченим вдалося вивести мишей, у яких відсутні гени, відповідальні за вироблення серотоніну. Коли таким мишам вводили речовину, що викликає свербіж шкіри, миші чесались набагато менше, ніж їх побратими з нормальними генами. «Це відповідає гіпотезі про те, що сигнали болю та свербежу передаються по різним нейронним шляхам, які, однак, можуть взаємодіяти один з одним», – пояснює професор Чен. «При чесанні свербіж зменшується завдяки больовим відчуттям. Але коли організм відповідає на ці больові сигнали і виділяє серотонін, свербіж стає сильнішим».

І хоча саме серотонін відповідає за посилення свербежу, вчені вважають, що лікувати свербіж шляхом блокування вироблення серотоніну не варто. Серотонін виконує в організмі безліч важливих функцій. Він бере участь в процесах росту, старіння, обміну речовин в кістках, а також регулює настрій. Наприклад, дія багатьох антидепресантів обумовлено їх здатністю збільшувати рівень серотоніну. Блокування вироблення серотоніну може призвести до серйозних негативних наслідків для всього організму.

Вчені вважають, що можна вплинути на процес взаємодії серотоніну з нейронами спинного мозку, які відповідають за передачу сигналів свербежу. Чену вдалося ізолювати рецептори, діючи на які серотонін активує ці нейрони – це рецептори під назвою 5HT1A. З’ясувалося, що якщо заблокувати ці рецептори у мишей, вони чешуться набагато менше.

Послідовність дій така: ви чешетесь, і це викликає незначне відчуття болю. Мозок виробляє серотонін, щоб контролювати біль. Однак серотонін не тільки зменшує біль, але і активує певні нейрони в спинному мозку, діючи на рецептори 5HT1A, що призводить до посилення свербежу», – резюмує професор Чен.

А поки вчені розробляють нові методики для лікування свербежу, єдине, що вони можуть з упевненістю вам порадити, так це менше чесати сверблячі ділянки шкіри – адже це точно не принесе вам полегшення.

Джерело: zdorovieinfo