Лікар-офтальмолог, к. м. н. і науковий співробітник НДІ очних хвороб Людмила Панюшкіна пояснює, з якими наслідками можна зіткнутися, якщо не носити сонцезахисні окуляри (виявляється, аж до раку кон’юнктиви повік). А також розповідає, в яких випадках краще взагалі не одягати окуляри.

— Сонце — це природне джерело ультрафіолетового (УФ) випромінювання. Воно буває трьох видів:

 • УФ-З промені — самі короткі і потенційно найнебезпечніші. На щастя, вони не досягають поверхні Землі, а затримуються в озоновому шарі атмосфери;
 • УФ-промені частково фільтруються озоновим шаром. Завдяки їм на шкірі з’являється засмага. У високих дозах УФ-промені викликають сонячні опіки, пігментацію, зморшки. Вони володіють сильною шкідливою дією і активно поглинаються переднім відрізком ока (рогівкою і кришталиком);
 • УФ-А промені мають найменшу енергію. Вони здатні проникати глибоко всередину очі і вражати сітківку.

Сонцезахисні окуляри

З надлишковою експозицією УФ-випромінювання пов’язують розвиток таких очних захворювань:

 • макулодистрофія — патологія центральної зони сітківки, що проявляється зниженням гостроти зору;
 • катаракта — помутніння кришталика;
 • птерігіум — зміна кон’юнктиви у вигляді крилоподібної пліви, поступово наростаючої на рогівку;
 • пінгвекула — доброякісне новоутворення на кон’юнктиві жовтуватого або білястого кольору;
 • онкологія — рак кон’юнктиви повік, увеальна меланома.

Якщо ви думаєте, що УФ-випромінювання може привести тільки до віддалених наслідків, ви помиляєтеся. Люди, які відпочивають у горах або на морі без сонцезахисних окулярів, можуть майже відразу відчути дискомфорт в очах. Зазвичай через 6-12 годин після перебування на яскравому сонці з’являється сильна сльозотеча, світлобоязнь, скарги на почервоніння очей та відчуття, що в очах є сторонній предмет. Це ознаки фотокератиту — опіку рогівки. Його ще називають «сніговою сліпотою» — це стан веде до зниження зору, який може тривати до 24-48 годин. При виникненні цих симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря для діагностики і призначення лікування.

Читайте також:  Виключіть ці м'ясні продукти з раціону назавжди
Чи усім потрібні сонцезахисні окуляри

Сонцезахисні окуляри

І дорослі, і діти — незалежно від пігментації шкіри — мають високу ймовірність пошкодити очі через УФ-випромінювання. Однак є люди, які входять у групу підвищеного ризику розвитку захворювань, пов’язаних з УФ-випромінюванням:

 • пацієнти після видалення катаракти;
 • пацієнти з віковою макулярною дегенерацією (ВМД);
 • люди зі світлим кольором райдужної оболонки (блакитним та зеленим);
 • люди, що приймають фотосенсибілізуючі (тобто збільшують чутливість до світла) препарати;
 • люди, чиї професії та захоплення пов’язані з тривалим перебуванням на повітрі (туристи, спортсмени), а також контактують з штучними джерелами УФ-випромінювання (зварювальники, медичні технологи, працівники поліграфії, любителі солярію);
 • діти особливо схильні до шкідливого впливу УФ-випромінювання — вони багато часу проводять на відкритому сонці. Крім того, кришталики у дітей прозорі і не можуть захистити сітківку від УФ-променів.

Сонцезахисні окуляри

Важливо пам’ятати: шкода від УФ-випромінювання накопичувальна, вона акумулюється протягом усього життя. Вважається, що 80% отриманої за все життя дози УФ-випромінювання ми отримуємо до 18 років. УФ-випромінювання не блокується туманом або хмарами. Найбільша кількість УФ-випромінювання ви ризикуєте отримати в середині дня, на великих висотах і коли світло відбивається від води або снігу.

Читайте також:  Ці 5 продуктів стимулюють травлення
Як вибрати сонцезахисні окуляри

Найважливіший критерій при виборі окулярів — надійність УФ-фільтра. Сонцезахисні окуляри повинні блокувати 100% шкідливого випромінювання. Віддавайте перевагу лінзам з позначкою UV400 і пам’ятайте: інтенсивність забарвлення лінз не впливає на цей параметр.

Матеріал лінз може бути будь-який: скло, пластик, полікарбонат, поліуретан нового покоління (NXT), акрил. Головне — лінза повинна володіти високими оптичними властивостями і не спотворювати сприйняття кольору.

Сонцезахисні окуляри розрізняються по світлопропусканню. Є п’ять категорій фільтрів. Вони позначаються цифрою від 0 до 4 (зазвичай вона вказується на внутрішній поверхні лінзи поряд з символом РЄ). Фільтр з позначкою «0» пропускає від 80 до 100% світла, з «4» — від 3 до 8%. В місті, наприклад, водіння автомобіля, достатньо першої або другої категорії фільтра, для поїздки на море чи в гори — третьої або четвертої.

Сонцезахисні окуляри

Колір лінз залежить від ваших уподобань і способу життя. Найбільш комфортні для очей сірі, коричневі або зелені лінзи. Вибір додаткового покриття залежить від мети використання сонцезахисних окулярів. Поляризаційні окуляри дозволяють комфортно себе почувати навіть при самому яскравому освітленні, надійно блокують сонячні відблиски. Такі окуляри рекомендовані для водіння автомобіля, занять спортом в горах і пляжного відпочинку. Багатофункціональне покриття (зміцнюючі, гідрофобна, антиблікові) значно подовжує життя окулярам, полегшує догляд за ними і захищає від подряпин.

Читайте також:  Лікар розкриває «життєво важливу» частину ранкової рутини, яка дозволяє залишатися бадьорим протягом дня

Є спеціальні фотохромні лінзи. Вони змінюють своє забарвлення в залежності від зовнішнього освітлення: у приміщенні вони прозорі або з невеликим тонуванням, на вулиці затемняються. Зверніть увагу: водіям слід обирати спеціальні фотохромні лінзи — автомобільне скло блокує більшу частину УФ-випромінювання, під дією якого і змінюється забарвлення лінз. При необхідності можна замовити діоптрійні окуляри з затемненням і УФ-захистом.

Де потрібно купувати окуляри

Сонцезахисні окуляри

Сонцезахисні окуляри слід купувати тільки в перевірених магазинах і салонах оптики. Якщо сумніваєтеся в наявності або якості УФ-фільтра, зверніться в салон оптики — там на спеціальному приладі (спектрофотометрі) очок у перевірять ступінь захисту від УФ-випромінювання.

Пам’ятайте: краще бути зовсім без очок, ніж у темних окулярах без належного УФ-захисту. На яскравому сонці наші зіниці рефлекторно зменшуються в діаметрі, обмежуючи шкідливий вплив УФ-випромінювання на кришталик та сітківку. Якщо ви в темних окулярах без УФ-фільтра, зіниця залишатиметься широкою — так ще більше шкідливого випромінювання проникне в око. Якщо ви сумніваєтеся в якості сонцезахисних окулярів, краще утримайтеся від покупки.

Насолоджуйтеся сонцем і бережіть свої очі!

Джерело: The Challenger