Маша Муханова після кількох безсонних ночей вирішила розібратися, в якій позі краще спати і як саме пози, в яких вона спить, впливають на якість сну. Результат цього мікродослідження перед вами.

— Дійсно, якість сну багато в чому залежить від положення тіла. Від того пози сну залежить напруга м’язів, кровопостачання органів і глибина дихання.

Найкраще спати на спині або на боці. Людям з короткою шиєю бажано спати на боці, так як у них вищий ризик апное. Тим же, у кого є проблеми з поставою, краще спати на спині — це сприяє розслабленню м’язів хребта. Втім, тут немає універсальних порад: найкраща поза для сну — та, в якій вам спиться краще.

Є і ще один важливий момент: на вашому ліжку повинно бути достатньо вільного місця. Люди не сплять нерухомо і кілька разів за ніч рухаються з боку на бік. Якщо ліжко занадто тісне, при зміні положення тіла людина буде прокидатися від незручності. На якості сну це позначається не найкращим чином.

Для того щоб виспатися, нам потрібно від 7 до 9 годин — в залежності від інтенсивності навантаження і особистих особливостей кожного. Як би не хотілося в цьому питанні слідувати порадам лікарів, не у всіх знайдеться час на повноцінний сон. І все-таки можна навчитися отримувати з цих годин спокою максимум користі, вибравши відповідну позу сну.

Дуже часто значно більше значення має не те, скільки ми спимо, а те, як ми це робимо. Кожна поза сну робить свій вплив на організм і нервову систему, на основі чого лікарі дають наступні рекомендації.

Сон на спині

Однозначний лідер, за загальним переконанням — поза на спині. Спати на спині корисно не тільки для м’язів спини (а з руками вздовж тулуба — ще й для шиї), але і для хребта – ваш матрац чесно виконує свою роботу. Спати на спині і косметологи радять — на відміну від інших поз, ця не сприяє появі зморшок.

Сон на спині

Єдиною негативною стороною такої позиції є хропіння. Під час сну на спині язик потрапляє на дихальні шляхи, утруднюючи дихання, що і викликає характерні звуки. В якості профілактики багато лікарі навіть радять спати на боці протягом якогось часу, аби позбавити пацієнтів від такого результату сну на спині.

Хоча сон на спині і без подушок вважається ідеальним для здоров’я, одне з досліджень показало, що більшість людей з поганим сном проводять ночі саме в такій позі.

Сон на боці

Поза сну на боці — одна з найпоширеніших; серед її варіацій і поза зародка, і засипання, випроставшись на якій-небудь стороні. Більшість людей сплять в одній з цих позицій, і не дарма: це не викликає болю в спині і шиї, а також не сприяє хропінню. Більш того, при сні на лівому боці поліпшується кровообіг, що позитивно позначається на роботі серця.

Сон на боці

І все ж ця поза володіє істотними недоліками у порівнянні з першою. Так, наприклад, сон на боці ускладнює глибоке дихання і може чинити тиск на печінку, шлунок і легені. Після проведеної в такому положенні ночі можуть боліти руки і плечі, особливо якщо ви спираєтесь головою на одну руку, а сон на правому боці і зовсім викликає печію.

Сон на боці — не тільки найбільш популярна позиція, але і найкорисніша для вагітних жінок; якщо ж дитину ви не чекаєте, краще перевернутися на спину.

Сон на животі

Ця поза викликає найбільше побоювань у лікарів. Єдині позитивні сторони сну на животі — це відсутність хропіння і апное (зупинки легеневої вентиляції більш ніж на 10 секунд).

Неприємних же наслідків можна нарахувати безліч, через що фахівці не радять спати на животі. Під час сну на животі хребет виявляється без опори, а поворот шиї на одну або іншу сторону (який неминучий, якщо тільки ви ще не навчилися дихати через подушку) часто викликає біль в шиї та спині. На шкірі така позиція також негативно позначається і прискорює процес утворення зморшок і набряків з одного боку обличчя.