Спортивний лікар, реабілітолог, доктор остеопатії Володимир Демченко розповідає, як з’являються судоми і чому найчастіше зводить саме литкові м’язи.

— Судоми (або міоклонії) — це різке неконтрольоване хворобливе підвищення тонусу м’язів тривалістю від 10 секунд до 15 хвилин. Найчастіше зустрічаються судоми литкових м’язів. Це пов’язано з тим, що литкові м’язи багато працюють і при цьому перебувають на периферії, далеко від серця і центральних судин.

Причини спазмів можна розділити на дві групи — одні викликані фізичними навантаженнями, інші ж є симптомами різних системних патологічних станів. Ось неповний список патологій, які можуть супроводжуватися цієї симптоматикою: варикоз, неінсулінозалежний цукровий діабет, ниркова недостатність, дисбаланс гормонів, плоскостопість, хвороба Паркінсона, цироз печінки, різні пухлини, спазмофілія, розсіяний склероз, нейроінфекції, енцефаломієліт, ГРВІ і так далі. Так що якщо спазми відбуваються частіше двох-трьох разів на місяць і не пов’язані зі спортивними навантаженнями, то необхідно звернутися до лікаря-невролога.

Читайте також:  Зміцнює серце та судини, покращує захист від раку: чим ще корисна шипшина

Якщо ж виникають судоми на тлі підвищеної фізичної активності — особливо це стосується циклічних видів спорту, таких як біг або велоспорт, — то з ними цілком можна впоратися самостійно. Найчастіше причиною цієї болючої ситуації є брак таких макроелементів, як кальцій і магній (вони потрібні для м’язового скорочення), а також надмірне навантаження, що в свою чергу призводить до накопичення молочної кислоти і підвищення базового тонусу м’язів. Також велику роль відіграє плоскостопість — воно викликає неоптимальне «пружіння» зводу і порушення кровотоку і відтоку лімфи.

Що робити для профілактики судом
  • Брак електролітів відбувається на тлі втрати рідини через підвищене потовиділення під час циклічних тренувань. Так що для регуляції нормального м’язового скорочення потрібно відновлювати необхідну кількість магнію, кальцію і калію (а для кращого їх засвоєння можна додати вітамін В6).
  • Часто лікарі радять збалансувати раціон, але в умовах сучасного життя значно простіше заповнювати відсутні елементи з допомогою біологічно активних добавок або вітамінних комплексів.
  • При вираженій плоскостопості необхідно придбати або виготовити ортопедичні устілки хоча б для тренувального взуття.
  • Два-три рази в тиждень потрібно розтягувати ікри — три повтору (не менше), тривалість кожного 40 секунд. А при підготовці до змагань або при наборі тренувальних обсягів не забувайте раз на тиждень робити спортивний масаж ніг.
Читайте також:  Ваші очі дають важливу підказку, як довго ви проживете

Масаж

Що робити, якщо судома вже відбулася

Найчастіше судоми трапляються вночі — це пов’язано з тим, що в положенні лежачи і при зниженому артеріальному тиску в нічні години кровотік в м’язах ніг погіршується. Коли це відбувається, найпростіше натягнути носок на себе, кілька разів зігнути і розігнути колінний суглоб, розтерти і гарненько помасажуйте м’язи гомілки. Плюс для посилення кровотоку можна використовувати гріючі мазі.

Якщо ж ви боїтеся спазму під час змагань, візьміть з собою спиртову серветку і стерильну голку від шприца. При виникненні судоми потрібно зупинитися, протерти спиртом зовнішню частину литкового м’яза в самій широкій частині і проколоти її голкою (на 1,5— 2 сантиметри) — так ви зможете швидко зняти спазм і продовжити біг. Після ін’єкції голку можна відразу витягувати. Якщо ж поспіху немає, варто почати з натягування носка і масажу.

Читайте також:  Вихід на пенсію назвали ударом по здоров'ю

Джерело: The Challenger