ГоловнаНовини Здоров'яЧи правда, що цукор підвищує розумову працездатність?

Чи правда, що цукор підвищує розумову працездатність?

Цукор підвищує розумову працездатність. До недавнього часу це твердження вважалося вірним. Проте останні дослідження ставлять його під сумнів. Ми знаємо, що людське тіло має дуже ефективні механізми для доставки глюкози в мозок. І навіть без вживання в їжу цукру!

Цукор

Мозок залежить від постійного надходження глюкози з кровотоку для підтримки своєї активності. Таким чином, він конкурує з іншими органами тіла, борючись за цю речовину, коли рівень глюкози раптом падає. Якщо це відбувається, сценарій розвитку подій такий:

  • Глюкоза залишає кровотік
  • Кількість глюкози, яку отримують інші клітини організму, обмежується

З іншого боку, якщо рівень глюкози в крові знижується через дефіцит екзогенного внеску, запускаються механізми для отримання цієї поживної речовини.

Основний механізм називається глюконеогенез, який полягає в утворенні глюкози з білків і жирних кислот. Це ефективний механізм, який дозволяє підтримувати глікемію в умовах голодування. Або коли немає постійного споживання вуглеводів.

Пам’ять і споживання цукру

Існують наукові дослідження, які пов’язують споживання цукру з поліпшенням функціонування короткочасної пам’яті. Зазвичай експеримент полягає у вживанні солодкого напою. І результати показують, що інтенсивні психічні завдання добре вирішуються шляхом введення глюкози.

Читайте також:  Названа допустима норма яєць на тиждень

До недавнього часу експерти стверджували, що мозок працює в оптимальному режимі з 25 г глюкози, що циркулює в кровотоці. Це приблизно дорівнює тій кількості, яку містить один банан. Проте в останніх статтях робиться висновок про те, що люди з більшою толерантністю до глюкози мають кращі показники пам’яті.

Це дуже істотно для людей, які страждають на діабет, в ситуації, коли розвивається резистентність до інсуліну, яка не дозволяє добре переносити глікемію. Таким чином, організм представляє дуже ефективні механізми, здатні отримувати глюкозу з білків і жирних кислот. Так він підтримує постійний рівень глюкози в крові. На рівні мозку дозволяється коректне надходження глюкози і забезпечується правильна когнітивна діяльність.

З іншого боку, цілком очевидно, що гідратація (зволоження організму) також відіграє важливу роль у когнітивних процесах. Таким чином, злегка зневоднений організм» міркує ” гірше. Мається на увазі пам’ять, концентрація уваги і т. д.

Читайте також:  Особливості, які властиві людям з високим інтелектом

Рафінований цукор: він гірше складних вуглеводів?

Є наукові статті, в яких стверджується, що вживання рафінованого цукру викликає короткочасну втрату постпандіальної пам’яті. Крім того, його споживання було пов’язано з когнітивними порушеннями і розвитком складних захворювань.

З іншого боку, частота СДУГ вище у тих підлітків, які дотримуються дієти, багатої насиченими жирами і рафінованими цукрами, в порівнянні з тими, хто дотримується більш здорового раціону.

Продукти, які підвищують продуктивність мозку

Незважаючи на те що цукор може чинити негативний вплив на когнітивні функції, є інші поживні речовини, які, навпаки, можуть поліпшити роботу мозку. Прикладом є кофеїн, який служить природним стимулятором і допомагає зміцнювати і підтримувати здоров’я мозку.

Нітрити, присутні в таких продуктах, як буряк, збільшують вазодилатацію і, отже, приплив крові до мозку. Основним наслідком цього факту є більший внесок поживних речовин на рівні мозку і підвищення когнітивних функцій.

Читайте також:  Виявилося, що поширене знеболююче провокує небезпечну поведінку

Крім того, деякі вітаміни (наприклад, вітамін С) теж можуть впливати на працездатність і здоров’я мозку. Це, зокрема, допомагає запобігти погіршенню стану людей, які страждають хворобою Альцгеймера.

Висновки: цукор підвищує розумову працездатність чи ні?

Незважаючи на те що глюкоза є основним “паливом” для мозку, екзогенний внесок цієї поживної речовини не є необхідним для забезпечення його належного функціонування. Організм має дуже ефективні механізми отримання глюкози, які забезпечують підтримку функцій мозку.

Фактично надмірне споживання рафінованого цукру пов’язане з погіршенням когнітивних функцій і розвитком серйозних захворювань. Виходить, що з метою поліпшення роботи мозку найкраще споживати продукти, багаті кофеїном і нітритами.

Так чи покращує цукор розумову діяльність? Ні, якраз навпаки. Тепер і ви це знаєте!

Наукові джерела:

  • Bellisle F., Effects of diet on behaviour and cognition in children. British Journal of Nutrition, 2004. 92 (2): 227-232.
  • Francis H., The longer-term impacts of Western diet on human cognition and the brain. 2013.
Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News