Цукор підвищує розумову працездатність. До недавнього часу це твердження вважалося вірним. Проте останні дослідження ставлять його під сумнів. Ми знаємо, що людське тіло має дуже ефективні механізми для доставки глюкози в мозок. І навіть без вживання в їжу цукру!

Мозок залежить від постійного надходження глюкози з кровотоку для підтримки своєї активності. Таким чином, він конкурує з іншими органами тіла, борючись за цю речовину, коли рівень глюкози раптом падає. Якщо це відбувається, сценарій розвитку подій такий:

  • Глюкоза залишає кровотік
  • Кількість глюкози, яку отримують інші клітини організму, обмежується

З іншого боку, якщо рівень глюкози в крові знижується через дефіцит екзогенного внеску, запускаються механізми для отримання цієї поживної речовини.

Основний механізм називається глюконеогенез, який полягає в утворенні глюкози з білків і жирних кислот. Це ефективний механізм, який дозволяє підтримувати глікемію в умовах голодування. Або коли немає постійного споживання вуглеводів.

Пам’ять і споживання цукру

Існують наукові дослідження, які пов’язують споживання цукру з поліпшенням функціонування короткочасної пам’яті. Зазвичай експеримент полягає у вживанні солодкого напою. І результати показують, що інтенсивні психічні завдання добре вирішуються шляхом введення глюкози.

Читайте також:  П'ять причин їсти огірки кожен день

До недавнього часу експерти стверджували, що мозок працює в оптимальному режимі з 25 г глюкози, що циркулює в кровотоці. Це приблизно дорівнює тій кількості, яку містить один банан. Проте в останніх статтях робиться висновок про те, що люди з більшою толерантністю до глюкози мають кращі показники пам’яті.

Це дуже істотно для людей, які страждають на діабет, в ситуації, коли розвивається резистентність до інсуліну, яка не дозволяє добре переносити глікемію. Таким чином, організм представляє дуже ефективні механізми, здатні отримувати глюкозу з білків і жирних кислот. Так він підтримує постійний рівень глюкози в крові. На рівні мозку дозволяється коректне надходження глюкози і забезпечується правильна когнітивна діяльність.

З іншого боку, цілком очевидно, що гідратація (зволоження організму) також відіграє важливу роль у когнітивних процесах. Таким чином, злегка зневоднений організм» міркує ” гірше. Мається на увазі пам’ять, концентрація уваги і т. д.

Читайте також:  10 продуктів, у яких найбільше магнію

Рафінований цукор: він гірше складних вуглеводів?

Є наукові статті, в яких стверджується, що вживання рафінованого цукру викликає короткочасну втрату постпандіальної пам’яті. Крім того, його споживання було пов’язано з когнітивними порушеннями і розвитком складних захворювань.

З іншого боку, частота СДУГ вище у тих підлітків, які дотримуються дієти, багатої насиченими жирами і рафінованими цукрами, в порівнянні з тими, хто дотримується більш здорового раціону.

Продукти, які підвищують продуктивність мозку

Незважаючи на те що цукор може чинити негативний вплив на когнітивні функції, є інші поживні речовини, які, навпаки, можуть поліпшити роботу мозку. Прикладом є кофеїн, який служить природним стимулятором і допомагає зміцнювати і підтримувати здоров’я мозку.

Нітрити, присутні в таких продуктах, як буряк, збільшують вазодилатацію і, отже, приплив крові до мозку. Основним наслідком цього факту є більший внесок поживних речовин на рівні мозку і підвищення когнітивних функцій.

Читайте також:  Еректильна дисфункція: 5 продукти, які допоможуть впоратися з недугою

Крім того, деякі вітаміни (наприклад, вітамін С) теж можуть впливати на працездатність і здоров’я мозку. Це, зокрема, допомагає запобігти погіршенню стану людей, які страждають хворобою Альцгеймера.

Висновки: цукор підвищує розумову працездатність чи ні?

Незважаючи на те що глюкоза є основним “паливом” для мозку, екзогенний внесок цієї поживної речовини не є необхідним для забезпечення його належного функціонування. Організм має дуже ефективні механізми отримання глюкози, які забезпечують підтримку функцій мозку.

Фактично надмірне споживання рафінованого цукру пов’язане з погіршенням когнітивних функцій і розвитком серйозних захворювань. Виходить, що з метою поліпшення роботи мозку найкраще споживати продукти, багаті кофеїном і нітритами.

Так чи покращує цукор розумову діяльність? Ні, якраз навпаки. Тепер і ви це знаєте!

Наукові джерела:

  • Bellisle F., Effects of diet on behaviour and cognition in children. British Journal of Nutrition, 2004. 92 (2): 227-232.
  • Francis H., The longer-term impacts of Western diet on human cognition and the brain. 2013.