Існує, принаймні, 39 серйозних захворювань, переносниками яких є тварини. 48 люди отримують в результаті укусів комах. А 42 – через забруднену їжу і воду. Деякі з цих захворювань старі як світ (сказ, харчове отруєння, малярія), інші з’явилися зовсім недавно (мавпяча віспа, або віспа мавп – інфекційне захворювання, яке проявляється нападами лихоманки, загальною інтоксикацією і екзантеми,а також легіонельоз або хвороба легіонерів). Так ким же насправді є для нас тварина – другом чи ворогом?

Ми живемо з тваринами протягом багатьох століть і для цього є свої причини. Вони не просто змушують нас почувати себе краще, вони дійсно покращують наше здоров’я. Люди, які тримають домашніх тварин, як правило, мають більш низький рівень холестерину і кров’яного тиску, а також відчувають себе менш самотніми.

З іншого боку, тварини теж можуть хворіти, і деякі з цих хвороб дуже небезпечні для людини. У цій статті ми розглянемо хвороби, які передаються від тварини людині, і розповімо, як їх уникнути.

Захворювання тварин і людини

Хвороби, що передаються людині від тварин називаються зоонозами. Якщо запитати у людей, який зооноз вони вважають найнебезпечнішим, більшість відповість сказ. Насправді, це захворювання, як і лістеріоз, сибірська виразка та туляремія, зустрічаються рідше за інших.

Зоонози: чим небезпечні для людини

Хвороби кішок і собак

Кішки і собаки є найпоширенішими переносниками зоонозів. Найчастіше інфікування відбувається, коли тварина дряпає або кусає людину.

Бактеріальні інфекції, які передаються людям від кішок і собак, включають:

 • Кампілобактерна інфекція

Особливу небезпеку ці бактерії представляють для людей з ослабленою імунною системою.

 • Лептоспіроз

Лептоспіроз

Люди заражаються через контакт з водою, їжею або грунтом, що містить сечу інфікованих тварин. Лептоспіроз може призвести до печінкової недостатності, утрудненого дихання, пошкодження нирок, інфекції головного і спинного мозку та навіть смерті. До симптомів відносять високу температуру, сильний головний біль, озноб, болі в м’язах, блювоту, пожовтіння шкіри та очей, діарею і висип.

 • Сальмонельоз

Люди заражаються цією серйозною шлунково-кишковою інфекцією через контакт з фекаліями тварин. Сальмонельоз призводить до серйозного ураження нирок у маленьких дітей.

Дуже часто кішки і собаки стають переносниками паразитів. Один з найпоширеніших – круглий черв’як. Його яйцеподібна форма, ооцит, може жити у ґрунті роками. Коли люди ковтають ооцити, крихітні черв’яки вилуплюються в кишечнику і поселяються в організмі. Симптоми включають лихоманку, кашель, астму і пневмонію.

 • Токсоплазмоз

Кішки, яким дозволяють гуляти на відкритому повітрі, часто підхоплюють паразита, відомого як Toxoplasma gondii. Кішка здатна побороти інфекцію ще до того, як вона стане заразною. Тим не менш, іноді кішки залишають яйцеподібні форми паразита в своїх фекаліях. Саме тому вагітні жінки, маленькі діти, люди зі слабкою імунною системою і ті, хто проходить курс хіміотерапії, повинні уникати чищення котячих лотків.

Зазвичай при токсоплазмозі не виявляється ніяких симптомів, але іноді людина, яка заразилася на цим захворюванням, відчуває м’язовий або головний біль. 30-40% всіх хворих були інфікована шляхом вживання недостатньо приготованого м’яса.

 • Ехінококоз

Це зоонозний гельмінтоз, що відноситься до групи цестодозов, який характеризується утворенням в печінці, а також легенях та інших органах паразитарних кістозних утворень (множинних або солітарних). Більш мільйона чоловік одномоментно заражені ехінококозом. Найбільш поширений цей гельмінтоз у країнах, де добре розвинене пасовищне скотарство (Австралія, Північна Африка, Нова Зеландія, Південна Америка).

Збудники – личинки ціп’яка Echinococcus granulosus, які можуть розвиватися і паразитувати в людському організмі десятки років, утворюючи овальні або круглі кісти, заповнені рідиною. Статевозрілі форми ехінокока паразитують у тонкому кишечнику тварин (кішок, собак). Проміжними господарями стають буйволи, вівці, коні, свині, білки, зайці і людина. Зрілі яйця гельмінта виділяються в навколишнє середовище і потрапляють на шерсть тварин з фекаліями. Людина може заразитися при контакті з хворою твариною, при вживанні забрудненої яйцями гельмінта води, а також при зборі трав і ягід. Особливістю ехінококових кіст є їх експансивний характер зростання, при якому тканини господаря відсуваються і здавлюються, що призводить до їх атрофії та некрозу.

Інші паразити:

 • Солітер. Людина заражається, проковтуючи інфіковану блоху.
 • Нематоди. Поширені в тропіках і субтропіках.
 • Криптоспоридії. Цей паразит викликає легкі і тяжкі кишкові захворювання, наприклад, діарею.
Як захистити себе від хвороб, які переносяться тваринами

Вакцинація тварини

 • Регулярно водіть свого вихованця до ветеринара
 • Мийте руки з милом під проточною водою після чищення лотка і перед кожним прийомом їжі
 • Регулярно відносіть свого вихованця до ветеринара і слідкуйте за всіма рекомендованими щепленнями вакциною
 • Уникайте укусів і подряпин
 • Якщо вас укусив ваш домашній вихованець, негайно вимийте область укусу з милом
 • Люди з ослабленою імунною системою повинні дотримуватися додаткових заходів безпеки: ніколи не дозволяйте домашнім тваринам облизувати відкриті порізи і рани, ніколи не торкайтеся фекалій тварин, не контактуйте з твариною, у якої діарея
 • Не дозволяйте своєму вихованцеві пити з унітазів чи їсти фекалії
Домашні тварини та інші хвороби

Попугай

Птахи

Птахи, в тому числі і папуги, можуть поширювати пситтакоз. Це відносно рідкісне захворювання, симптоми якого включають лихоманку, озноб, головний біль, м’язові болі і сухий кашель.

Рептилії і амфібії

Змії, черепахи, ящірки, жаби, жаби і саламандри теж можуть бути переносниками бактерій сальмонели.

Дикі тварини

Дикі тварини повинні залишатися дикими. Не варто тримати їх вдома, спостерігайте за ними на відстані, адже вони теж можуть бути джерелом людських хвороб.

 • Лямбліоз

Лямблії по праву називають прокляттям туриста. Лямбліоз є однією з основних причин, чому ви повинні завжди очищати воду, взяту з струмка, незалежно від того, наскільки далеко від цивілізації ви розташовуєтеся. До симптомів відносять сипку або водянисту діарею, судоми і розлад шлунка.

Лямбліоз

 • Хантаан

Цей смертельний вірус, який переносять миші. Люди інфікуються, вдихаючи пил, забруднений послідом мишей. Якщо вам потрібно очистити місце, де були помічені гризуни, не підмітайте його, створюючи хмару пилу. Надіньте латексні рукавички, намочіть підлогу миючим засобом або розведеним відбілювачем, протріть вологою ганчіркою, а потім промокніть. Всі заражені матеріали необхідно спалити.

 • Лімфоцитарний хоріоменінгіт

Вірус, поширюваний звичайною домашньою мишею, який вражає головний і спинний мозок. Інфекція складається з двох фаз. Перша триває близько тижня і починається з лихоманки, втрати апетиту, головних і м’язових болів і нудоти. Друга проявляється симптомами менінгіту або енцефаліту: гарячкою, головним болем, гострим болем в шиї, сонливістю, сплутаністю свідомості і проблемами з координацією.

 • Туляремія (кроляча гарячка)

Найчастіше люди заражаються туляремією шляхом прямого контакту з кроликами. Всього лише 10 мікроскопічних мікробів можуть стати смертельною інфекцією.

 • Кінський енцефаліт

Кінський енцефаліт з’явився і досить швидко поширився в США. Близько 30% людей, які заразилися цим вірусом, вмирають, а ще 30% отримують серйозні пошкодження нервової системи.

 • Вірус Ебола

Важко уявити собі більш жахливу хворобу, ніж геморагічна лихоманка Ебола. Вірус Ебола поширюється при контакті з кров’ю або біологічними рідинами інфікованої людини. Більшість дослідників сходяться в думці, що переносником вірусу є тварини, однак, які саме, поки визначити не вдалося.

 • Важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС)

Схоже, що атипова пневмонія з’явилася в китайській провінції Гуандун. Багато вчених вважають, що вірус походить від зникаючої тварини, відомої як пальмова куниця, яка є кулінарним делікатесом у деяких частинах Китаю.

Пальмова куниця

 • Грип

Віруси грипу, як правило, виникають у качок і гусей. Вони поширюються на курчат і свиней. Свині здатні заражатися вірусами грипу людини, тому вони створюють нові змішані види грипу.

Віруси грипу тварин то й діло спалахують у різних куточках землі. У 1997 році на пташиних ринках Гонконгу виник смертельний пташиний грип. Загинула велика кількість людей, але забій мільйонів курчат встиг зупинити вірус, перш ніж він поширився занадто широко.