Існує поширена думка про те, що всі хвороби, починаючи від легкої застуди та закінчуючи важкими пухлинами, походять від нервів. Про те, як воно відповідає дійсності, розповів терапевт Зандан Доржиєв.

В останньому довіднику МКБ названо близько 55 тисяч захворювань. Якби у всіх була одна причина, це дуже спростило б життя вченим та медикам, які, як мені здається, спільними зусиллями зуміли б у цьому випадку розробити ефективне лікування і, що особливо важливо, профілактику всіх недуг разом.

На жаль, все не так просто, і причини хвороб різні. Можна виділити два основні фактори порушень зі здоров’ям – вплив зовнішнього середовища та гени або спадковість. Тобто якісь зовнішні обставини на кшталт бактерій, вірусів, травм, шкідливих звичок та безлічі інших причин, або набір генів, отриманих нами від батьків, який значно збільшує ймовірність розвитку тієї чи іншої патології.

Читайте також:  Переддіабет підвищує у молодих пацієнтів ризик інфаркту

Це не означає, що хвороба викликається або одним фактором або іншим. Наприклад, здоровий спосіб життя може сильно знизити вплив спадкової схильності до діабету та гіпертонії, а шкідливі звички на кшталт куріння та захоплення алкоголем скоротять тривалість життя, хоча більшість ваших родичів доживали до 90 і навіть старших. Щодо стресу, то цей фактор також у багатьох випадках є однією з причин проблем зі здоров’ям.

Що таке стрес? Еволюційно цей механізм був нам подарований природою для здійснення швидких дій в екстремальних умовах (так званий стан «бий або біжи»). Наш далекий предок мисливець раптом опинявся віч-на-віч перед тигром або членами ворожого племені. Потрібно було діяти дуже швидко – боротися чи тікати. Наставав стрес, що різко збільшує дихання і серцебиття, що викидає в кров стресові гормони на кшталт адреналіну, що підвищують м’язову силу та витривалість.

Читайте також:  Чи можна працювати в ніч та як зменшити шкоду від нічних змін?

Все це мобілізувало тіло та мозок до виконання інтенсивної роботи в короткий період часу. Небезпека проходила – зникав стрес. У цьому плані він був і залишається корисним інструментом. Але буває, на жаль, досить часто, що цей стан затягується за часом не на години, а на дні, тижні, місяці і навіть роки.

Природно, що в цьому випадку стрес стає хронічною патологією, яка може стати одним із тригерів цілої низки порушень здоров’я. Двигун не може працювати на максимумі обертів постійно. Хронічний стрес знижує імунітет, негативно впливає на роботу серцево-судинної системи, може бути причиною стійких запальних процесів та багато іншого.

Читайте також:  Дві чашки кави на день знижують ризик високого цукру на 17%.