Гормони найчастіше пов’язують із настроєм чи сексуальною функцією. Однак ці хімічні месенджери допомагають регулювати безліч інших напрямків в організмі, включаючи обмін речовин, зростання та розвиток, кров’яний тиск, виробництво енергії та репродукцію. Ендокринна система складна і працює постійно, щоб у потрібний момент вивільнити гормони. Проте порушити її роботу простіше, ніж здається. Найчастіше причиною є стрес, погана дієта, відсутність фізичних вправ, прийом певних ліків та нестача сну.

Однак є популярні напої, які теж можуть викликати перебої у роботі ендокринної системи, особливо у жінок. Йдеться про вживання алкоголю. Його надмірна кількість викликає гормональні порушення на фізіологічному та поведінковому рівнях. Перша порція алкоголю може вивільнити серотонін та дофамін, але постійне вживання перешкоджає їхньому природному вивільненню та збільшує кількість кортизолу в організмі.

«Жінки та чоловіки виробляють гормони по-різному і, отже, по-різному реагують на споживання алкоголю, — розповідає Брук Шеллер, нутріціолог. — Це означає, що жінки найчастіше стикаються з гормональними проблемами при вживанні алкоголю».

Дослідження, опубліковане в журналі Alcohol and Alcoholism, показало, що навіть помірна кількість алкоголю може підвищити рівень естрогену та тестостерону у жінок у пременопаузі, а також знизити рівень прогестерону. Вживання алкоголю також призводить до стресу для всього організму загалом, що позначається на виробленні гормонів.

“Всі ці зміни можуть впливати на репродуктивну систему, сприяючи ПМС, нерегулярним менструаціям, симптомам менопаузи та багато іншого”, – зазначає Шеллер.

Також алкоголь може вплинути на фертильність. Дослідження 2021 показало, що алкоголь впливає на процеси імплантації та овуляції, знижуючи при цьому шанси на зачаття.