Куріння – шкідлива звичка, що часто з’являється у підлітковому віці, коли бажання спробувати щось нове та заборонене переважує здоровий глузд. Багато людей говорять, що почали курити у 15-16 років, а деякі навіть раніше.

У будь-якому віці куріння є небезпечним для здоров’я. Однак найбільшу загрозу ця звичка несе в період, коли тіло та організм людини лише проходять шлях формування. Нове дослідження довело, що у підлітків, що палять, кількість сірої речовини в двох областях мозку значно нижча, ніж у дорослих людей.

Дослідження проводила міжнародна команда вчених на чолі з біоінформатиком Таньє Цзя з Університету Фудань та когнітивним нейробіологом Шітонг Сяном. Фахівці порівняли МРТ-знімки головного мозку у більш ніж 800 людей із Великобританії, Німеччини, Франції та Ірландії. Обстеження проводили у різні періоди часу.

Далі вчені порівняли знімки тих, хто почав курити з 14 років, з даними обстеження людей, які не палять, і повторили процедуру МРТ з тими ж пацієнтами у віці 19 і 23 років.

На знімках було видно, що у курців-підлітків частка сірої речовини у лівій вентромедіальній префронтальній корі нижча – ця частина мозку відповідає за емоційне регулювання, прийняття рішень та самоконтроль.

Через п’ять років з’ясувалося, що кількість сірої речовини знизилася і в правій півкулі мозку, яка відповідає за задоволення.

«Вентромедіальна префронтальна кора є ключовою областю для вироблення дофаміну, хімічної речовини, яка відповідає за задоволення мозку»,-пояснила психіатр із Кембриджу Барбара Саакян.

Дослідники також провели анкетування серед учасників експерименту. Їм дали дві анкети – на пошук відчуттів та пошук новизни. Перша фокусувалася на приємних переживаннях, а друга – лише на рівні імпульсивності та порушенні правил.

У учасників, чиї відповіді показали схильність до пошуку відчуттів, виявили зменшену кількість мозкової речовини у правій частині мозку. Новину шукали переважно ті опитані, у яких частка сірої речовини була нижчою у лівій частині.

Вчені зробили висновок, що ці фактори призводять до зниження рівня пригніченості і більшої схильності до ризику. А підлітки, які бажають почати курити, найчастіше мотивовані саме цим – пошуком відчуттів та спокусою порушити заборону.

У ході своєї наукової роботи дослідники також припустили, що в деяких випадках вплив може мати спадковий фактор – біомаркер у людей, які мають схильність до нікотинової залежності.