Вітамін B-12 (кобаламін) відіграє важливу роль у створенні ДНК, а також допомагає підтримувати здоров’я нервових клітин і еритроцитів.

Чому людям необхідно приймати вітамін B-12?

Вітамін B-12 розглядається в якості засобу для лікування багатьох захворювань і медичних станів, таких як втома, хвороба Альцгеймера, серцеві захворювання, рак молочної залози, високий рівень холестерину і серповидно-клітинна анемія. Однак результати терапії є непереконливими. Дослідження показують, що вітамін B-12 абсолютно точно не надає ефекту при інсульті або раку легені.

Харчові добавки вітаміну B-12 дійсно допомагають людям, у яких є його недолік (що найбільш ймовірно для людей у віці старше 50 років). Дефіцит вітаміну B-12 також частіше зустрічається у людей з певними захворюваннями, такими як проблеми з травленням і деякі види анемії. Низький рівень вітаміну B-12 може викликати відчуття втоми, слабкість, провали в пам’яті та інші проблеми, пов’язані з роботою нервової системи.

Головний біль

Існують деякі суперечливі докази ефективності використання вітаміну B-12 для лікування підвищеного рівня гомоцистеїну в крові. Не зовсім зрозуміло, сприяє і яким чином це підвищення сприяє розвитку серцевих захворювань та інших проблем з кровоносними судинами, або це воно є результатом цих умов. Високий рівень гомоцистеїну в крові є фактором ризику розвитку коронарної, церебральної і периферичної хвороб кровоносних судин. Інші ризики також включають утворення згустків крові, серцеві напади і певні типи інсульту.

Оскільки дані про лікування підвищеного рівня гомоцистеїну в крові залишаються суперечливими, в даний час рекомендується проводити скринінг у чоловіків старше 40 років і жінок старше 50 років. Пацієнтам з підвищеним рівнем гомоцистеїну необхідно приймати добавки фолієвої кислоти і вітаміну B-12. Перш ніж братися лікувати дане медичне стан, ви повинні поговорити зі своїм лікарем.

У лікаря

Недавнє дослідження показало, що вітамін B-12, використовується в комбінації з фолієвою кислотою і вітаміном B6, знижує ризик розвитку вікової макулярної дегенерації у жінок з серцевими захворюваннями або множинними факторами ризику серцевих захворювань.

Яка ваша доза вітаміну B-12?

Рекомендована норма споживання включає загальна кількість вітаміну B-12, який ви отримуєте з різних джерел (як харчових продуктів, так і з будь-вітамінних добавок, які ви приймаєте).

КАТЕГОРІЯВітамін B-12: Рекомендована норма споживання в мікрограмах (мкг)

Для дітей у віці до 1 року рекомендується адекватне засвоєння (AI)

0-6 місяців0.4 мкг/день

Адекватне засвоєння (AI)

7-12 місяців0.5 мкг/день

Адекватне засвоєння (AI)

1-3 року0.9 мкг/день
4-8 років1.2 мкг/день
9-13 років1.8 мкг/день
14 років і старше2.4 мкг/день
Вагітні2.6 мкг/день
Годуючі2.8 мкг/день

Навіть при високих дозуваннях, вітамін B-12 здається досить безпечним. Експертам не вдалося виявити дозу, яка є небезпечною. З цих причин, допустима верхня межа прийому не встановлена.

Чи можете ви отримати вітамін B-12 з природних джерел (продуктів харчування)?

Молюски

Хорошими харчовими джерелами вітаміну B-12 є:

  • Риба і молюски
  • М’ясо
  • Яйця і птиця
  • Молочні продукти
  • Збагачені злаки

Як правило, краще всього отримувати вітаміни з цільної їжі. Але лікарі часто рекомендують збагачені продукти та харчові добавки людям старше 50 років. По мірі того, як ми старіємо, наші тіла повільніше засвоюють вітамін B-12 з їжі.

Які ризики вживання вітаміну B-12?

Побічні ефекти та ризики. При нормальних дозах побічні ефекти зустрічаються рідко; високі дози можуть викликати висипання. Також повідомлялося про алергічні реакції на добавки вітаміну B-12 у вигляді набряку, свербежу шкіри і шоку.

Взаємодії з іншими лікарськими засобами. Препарати для терапії кислотного рефлюксу, діабету і інших станів можуть уповільнити поглинання вітаміну B-12.