Йод — один з основних мікроелементів, який підтримує здоров’я людини. Разом з дієтологом-ендокринологом Наталією Фадєєвою розповідаємо, чому важливо вчасно діагностувати дефіцит йоду і правильно заповнити його нестачу.

Дорослим людям необхідно близько 150 мкг йоду на день.

Гормони щитовидної залози, яка регулює більшість основних обмінних процесів в організмі, на 65% складаються з йоду. Часто дефіцит йоду може бути непомітний зовні, особливо якщо його нестача поки не критична.

При дефіциті цього мікроелемента починаються серйозні гормональні порушення і збої в організмі. Симптоми йододефіциту: слабкість, поганий настрій, швидка стомлюваність, відсутність апетиту, часті застуди, погіршення пам’яті.

— Йод — життєво необхідний мікроелемент. Він бере участь у побудові гормонів щитовидної залози, які впливають на роботу серцево-судинної системи, обмінні процеси, розвиток головного мозку і функції нервової, ендокринної, м’язової, травної та репродуктивної систем організму.

Нестача йоду може призводити до серйозних відхилень: в дитячому віці — до розумової відсталості і кретинізму, у дорослому — до порушення функції щитовидної залози, гіпотиреозу (стан, обумовлене браком гормонів щитовидної залози. — прим. ред.), до збільшення щитовидної залози та утворення зоба. Серйозний дефіцит йоду може проявлятися і зовні. До ознак гіпотиреозу відносяться набряки обличчя і повік, випадання волосся, сухість і блідість шкіри, уповільнення серцевого ритму, рідкий пульс, сонливість, загальмованість, огрубіння голосу, підвищення рівня холестерину в крові, зниження рівня гемоглобіну і заліза. Якщо у вас збільшилася передня поверхня шиї, варто негайно звернутися до ендокринолога.

Як виявити йододефіцит і як лікувати

Узд

Поставити правильний діагноз може тільки лікар-ендокринолог. Якщо ви виявили у себе які-небудь симптоми дефіциту йоду, не займайтеся самолікуванням. Тільки фахівець визначить тяжкість захворювання і призначить відповідне лікування.

— Діагностувати йододефіцит допоможе УЗД щитовидної залози, аналіз крові на ТТГ (тиреотропний гормон. — прим. ред.). Додатково лікар може призначити поглиблене обстеження та інші аналізи. Лікування повинен призначити лікар. Зазвичай це профілактичні або лікувальні дози йодовмісних препаратів.

У яких продуктах міститься йод

Морські продукти

Йод міститься в морепродуктах — рибі, мідіях, кальмарах, креветках — і особливо багато в морській капусті. Вміст йоду в продуктах безпосередньо залежить від того, наскільки багаті йодом грунт і вода (більше 50% території України вважається йододефіцитною). Щоб не допустити дефіциту йоду в організмі, потрібно обов’язково додавати в готові страви йодовану сіль. Ось список самих багатих йодом продуктів:

йодована сіль — 40 мкг в 1 г;

журавлина — 350 мкг на 100 г;

морська капуста — 300 мкг на 100 г;

тріска — 110 мкг на 100 г;

картопля — 60 мкг на 100 г;

креветки – 40 мкг на 100 г;

індичка – 37 мкг у 100 г;

тунець – 18 мкг в 100 р.

А що щодо мешканців морських узбереж

Дефіцит йоду: як розпізнати і що робити. Зображення номер 3Фото: shutterstock.com

Повітря біля моря багате мікроскопічними крапельками морської води. Вдихаючи морське повітря, людина отримує морські солі, багаті йодом, магнієм, натрієм і калієм — це допомагає зміцнити здоров’я організму. Саме тому так корисно їздити на море хоча б на пару тижнів в році.

— Жителі прибережних районів набагато рідше страждають дефіцитом йоду, ніж, наприклад, мешканці гірських районів чи деяких територій, де йоду мало і в ґрунті, і у воді. В ідеалі всім людям варто проводити кілька місяців або хоча б тижнів у році на морському узбережжі, щоб бути впевненими, що йод надходить в наш організм у достатній кількості.