Вітамін D допомагає організму засвоювати та утримувати кальцій та фосфор, необхідні для побудови кісток, знижувати ріст ракових клітин та боротися з інфекціями. Крім втрати цих переваг, дефіцит найважливішого вітаміну підвищує ризик деменції. Нещодавно вчені виявили прямий зв’язок між недоліком D та розвитком старечого недоумства.

У дослідженні, опублікованому в Американському журналі клінічного харчування, фахівці вивчили дані та сканування мозку більш ніж 300 тис. людей із Великобританії. Вони хотіли вивчити вплив дуже низьких рівнів вітаміну D на ризик деменції та інсульту.

В результаті вчені не знайшли прямого зв’язку між вітаміном та обсягом самого мозку, а також з інсультом. Але вони виявили: у тих, у кого вищий рівень вітаміну D, ризик деменції менший, ніж у інших людей. При цьому шанси захворіти на старече недоумство зменшуються при підвищенні рівня цього найважливішого для людини мікроелемента.

Дослідники відзначили, що цей зв’язок посилювався до певної точки вмісту вітаміну D – до 50 нмоль/л. Після підвищення концентрації зменшення ризику деменції було менш різким. Тобто, вчені припускають, що велику користь для мозку можуть отримати люди, які за допомогою добавок доведуть свій рівень вітаміну до 50 нмоль/л. Зазначимо, що дефіцитний стан – це концентрація мікроелементу менше ніж 30 нмоль/л.

“Частка потенційного впливу передбачає, що 17% деменції можна запобігти, збільшивши вітамін D до 50 нмоль/л. Більшість із нас, ймовірно, будуть гаразд, але для тих, хто з якоїсь причини може не отримувати достатньої кількості вітаміну D від сонця, змін у дієті може бути недостатньо, і цілком можуть знадобитися добавки”, – зазначають автори дослідження.