Деменція зазвичай вражає людей похилого віку, і симптоми хвороби можна вважати природними змінами, які часто приходять зі старінням.

Втрата пам’яті. Однією з найпоширеніших ознак хвороби Альцгеймера (найпоширеніша форма деменції) є забування нещодавно вивченої інформації. Також людина з деменцією забуває важливі дати або події, повторює одні й ті самі питання, говорить на ту саму тему.

Що відбувається при типовій віковій зміні: забуваються імена чи зустрічі, але згадуються пізніше; помилки при управлінні фінансами або домашнім господарством здійснюються випадково та згодом усвідомлюються.

При хворобі Альцгеймера відбувається забування того, як виконуються повсякденні або добре відомі раніше завдання – наприклад, виникають проблеми з відвідуванням знайомого місця або з відстеженням щомісячних рахунків.

Проблеми з плануванням чи вирішенням проблем. Деякі люди, які страждають на деменцію, можуть зазнавати змін у своїй здатності розробляти і слідувати плану або працювати з числами. Наприклад, виникають проблеми із дотриманням знайомого рецепту; потрібно набагато більше часу, щоб зробити щось, ніж раніше; відчуваються проблеми з концентрацією уваги.

Плутанина з часом або місцем. Природною віковою проблемою стає те, що людина легко плутається в днях тижня, але також при цьому вона не втрачає вміння визначати правильну дату або час. Люди із хворобою Альцгеймера перестають адекватно сприймати його. Вони можуть виникнути проблеми з розумінням чогось, якщо це відбувається негайно. Іноді вони можуть забути де знаходяться або як потрапили в це місце.

Проблеми зі сприйняттям візуальних образів та простору. Старіння робить людину більш схильною до проблем із зором, катаракти. При деменції порушення зором також можуть бути ознакою хвороби, але в її випадку вони супроводжуються проблемами з балансом, правильною оцінкою відстані, визначенням кольору предметів або контрасту кольорів.

Порушення усного чи письмового мовлення. Типова вікова зміна – іноді виникають проблеми з пошуком відповідного слова. У людей з хворобою Альцгеймера виникають проблеми, щоб стежити за змістом розмови або приєднуватися до неї. Вони можуть зупинитись серед розмови і не знати, як продовжити; можуть повторюватися. Також виникають проблеми зі словниковим запасом: забуваються назви знайомих предметів чи слова використовуються семантично неправильно.

Втрата речей. З віком звичайно час від часу втрачати речі, але здорові люди роблять спроби згадати свої попередні дії або роблять інші дії, щоб знайти їх. При деменції людина не може повернутися назад у своїй пам’яті, вона швидше звинуватить інших у крадіжці. Його випадки втрати речей – це часто результат того, що предмети лягають у зовсім непридатні місця.

Усвідомлення наслідків. Починаючи якісь дії, ми досить добре усвідомлюємо їх можливі наслідки, але у разі деменції така здатність зникає, людина не може прорахувати можливі логічні ланцюжки – це особливо добре стає помітним у поводженні з грошима.

Зміни настрою та особистості. У міру збільшення віку звичний життєвий уклад стає все більш важливим і будь-які зміни у ньому викликають роздратування. Але також зберігається здатність контролювати емоції. Люди із хворобою Альцгеймера змінюються як особи – вони можуть стати підозрілими, ворожими, агресивними, відчуженими, тривожними.