Згідно з результатами великого метааналізу, опублікованого нещодавно в журналі JAMA Neurology, зараз 3,9 мільйона людей живуть з деменцією з раннім початком (Young-Onset Dementia, YOD). Симптоми хвороби, яка позбавляє пам’яті та розумових здібностей, у цих пацієнтів проявляються у віці до 65 років.

Хід дослідження

За словами дослідників, недавні глобальні оцінки YOD варіювалися в межах 42,3-54,0 на 100 000 населення.

Нове дослідження охоплювало 74 глобальних дослідження з баз даних PubMed, Embase, CINAHL і PsycInfo за період 1990-2020 р., сумарно до нього увійшло 2,7 млн ​​осіб. Результати показують, що стандартизована за віком поширеність YOD у світі складає 119 на 100 000 серед людей у ​​віці від 30 до 64 років. Різниця в поширеності між чоловіками та жінками була невеликою. На основі останніх оцінок чисельності населення ці нові дані про поширеність припускають, що в США проживає приблизно 175 тис. осіб з YOD.

Читайте також:  Дерматолог розповіла про догляд за шкірою обличчя та рук восени

YOD надзвичайно рідко зустрічається у людей у ​​віці 30-34 років (1,1 випадок на 100 000), але частіше – у віці від 60 до 64 років (77,4 випадків на 100 000). Таким чином, за словами авторів, результати відповідають загальним спостереженням про те, що поширеність деменції експоненціально зростає, починаючи з 60 років.

Поширеність YOD була однаковою у чоловіків і жінок, нижче в Сполучених Штатах, ніж в Європі, вище за все в країнах з доходом вище середнього і вище за все у людей з хворобою Альцгеймера, за якою слідує судинна деменція і лобно-скронева деменція.

Читайте також:  Названий овоч, який здатний посилити імунітет

Обмеження дослідження

Дослідники припускають, що попри те, що нова глобальна оцінка YOD вища за ту, яка передбачалася раніше, вона все ще, ймовірно, недооцінена через відсутність високоякісних даних. Для отримання більш достовірної інформації потрібно більше даних з країн з низьким рівнем доходу, а також досліджень, які включають молодші вікові групи.

Важливість роботи

Доктор медицини, відділення неврології, клініка Мейо, Рочестер, Міннесота, Девід С. Кнопман у супровідній редакційній статті зазначив, що дослідження дає нове розуміння недооціненої проблеми. Дослідники відзначають, що моніторинг поширеності YOD важливий для адекватного планування та організації медичних послуг.

Кнопман пише, що YOD – “особливо вразливий діагноз, тому що він вражає людей у розквіті сил, у розпал кар’єри та в період виховання сімей”. Складність хвороби полягає в тому, що більшість послуг з догляду за деменцією орієнтована на літніх пацієнтів, і, як наслідок, послуги рідко доступні для задоволення потреб людей з діагнозом деменція у віці 50 років, у яких вдома є діти-утриманці, а також чоловік / дружина, який повинен продовжувати працювати.

Читайте також:  Онкологія у чоловіків: ознака, яку не так легко виявити - перевірте себе

Подібні дослідження забезпечують основу для ініціювання додаткових зусиль щодо вдосконалення методів своєчасної діагностики та задоволення потреб пацієнтів з YOD.