Останнім часом з’являється все більше програм з «очищення» або «детоксикації» організму. Автори та ведучі програм (а також власники центрів нетрадиційної медицини) обіцяють «позбавлення від шлаків» всім бажаючим. Правда, офіційна медицина поки так і не змогла з’ясувати, про які саме «шлаки» і «токсини» йде мова в рекламних роликах.

Звичайно, ідея, що склянка морквяного соку і очисна клізма здатні «змити» всі калорійні гріхи любителів фаст-фуду і алкоголю, надзвичайно приваблива. На жаль, вона настільки ж нереалістична. Детоксикація і позбавлення від шлаків – всього лише концепції, що дозволяють ефективно продавати товари та послуги.

В дійсності не існує жодного способу «відмити» органи і тканини людського тіла до блиску. Та це й не потрібно – здоровий організм чудово справляється з завданнями щодо підтримання адекватного хімічного складу.

«У слова «детоксикація» є два значення, – говорить Едцарт Ернст, професор комплементарної медицини Ексетерського університету. – Перше передбачає позбавлення від наслідків зловживання наркотиками, друге являє собою спосіб, який «цілителі» використовують, щоб вмовити вас на фальшивий метод позбавлення від неіснуючих «шлаків».

Якщо тіло дійсно накопичило отруйні речовини, від яких не змогло позбутися, вам знадобиться допомога реаніматолога і токсиколога, але ніяк не дієта з сирих овочів або гідроколонотерапія. В здоровому ж організмі нирки, печінка, шкіра, навіть легені займаються «детоксикацією», і немає ніякого способу зробити те, що і так працює добре, ще краще.

Читайте також:  Як COVID-19 проявляється у вакцинованих людей, розповів лікар

Більшість продажів торговців ліками від шлаків або токсинів закономірно забезпечує сама концепція токсинів в організмі: шкідливих речовин, які вдихаються, або виділяються з їжі. Здавалося б, варто перерахувати їх і боротися з цими речовинами стане простіше – можна буде провести дослідження для того, щоб оцінити ефективність препаратів або послуг і навіть зробити їх краще. Однак, коли в 2009 році вчені з асоціації Sense about Science – це можна приблизно перевести як «осмисленість в науці» – звернулися до 15 виробників препаратів для детоксикації з проханням розповісти про механізм роботи їх засобів, жоден з них не зміг навіть однозначно сформулювати, що означає слово детоксикація, не те що назвати токсини.

Способи очищення

І тим не менш, продуктів і послуг для позбавлення від токсинів величезна безліч. Таблетки, чаї, настоянки, які очищають організм, маски для обличчя, солі для ванн, шампуні, гелі для душу. Йога, очищаючі косметичні процедури, масаж і дієти також запросто рятують від шлаків і токсинів. Зрозуміло, сівши на очищаючі від шлаків дієти, можна скинути вагу, але до шлаків це як і раніше не буде мати відношення.

Читайте також:  Дієтолог назвав продукти, які збільшують ризик розвитку депресії

Окремо варто згадати гідроколонотерапію. Прихильники цього методу заявляють, що фекалії роками накопичуються на стінках кишечника і поступово всмоктуються назад в організм. На щастя, жоден лікар ніколи не бачив цієї міфічної картини, а ось фахівця, який попередить, що в ході процедури можна пошкодити кишечник, цілком можна знайти.

Є й інші тактики очищення кишечника. У рятівні пігулки виробниками нерідко додаються полімери і харчові барвники. Під час чергового відвідування туалету людина бачить незвичайні виділення і сама переконує себе в ефективності обраної програми, не маючи при цьому ні найменшого уявлення про те, що насправді відбувається з організмом після прийому таблетки.

Ще один спосіб позбавлення від шлаків – голодування або раціон з продуктів лише якоїсь однієї групи. Кетрін Коллінз, дієтолог в лондонській клініці Сент Джордж, вважає такий підхід неправильним. «Заборона на певні групи продуктів або вибір всього декількох таких груп – не те, що нам потрібно, – каже вона. – Справжній «детокс» – це відмова від куріння, регулярні заняття спортом, і здорова, повноцінна дієта, така, наприклад, як середземноморська».

Читайте також:  Користь чорної смородини

Свіжі овочі та фрукти, риба, оливкова олія, цільнозернові крупи, горіхи – такий раціон змушує організм в цілому і, зокрема, імунну систему функціонувати найбільш ефективно. Практично будь-який дієтолог підтвердить це. Так чому ж стільки людей, відмовляючи собі в задоволенні їсти повноцінну і різноманітну їжу, обмежують себе «рятуючими від шлаків» продуктами, відвідують хворобливі і малоприємні процедури і купують дорогі препарати для детоксикації?

Лондонський психолог Сьюзан Маршан-Хейко вважає, що вся справа в розквіті індустрії оздоровлення. “У пошуках витоків цього явища варто звернути увагу на недавнє минуле, – каже вона. – У 1970-х рр. почалася епоха індустрії краси та дієтології, фітнес-центри почали з’являтися один за іншим, люди стали приділяти набагато більше уваги здоровому харчуванню. А детокс – фахівці лише знайшли спосіб заробляти гроші на цьому новому захопленні – і тільки”.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News