Діагностика туберкульозу – це складний процес, що ускладнюється різноманіттям форм і проявів хвороби. Своєчасна діагностика є найважливішим фактором, що дозволяє провести адекватне лікування і врятувати життя хворого.

Туберкульоз – широко поширене в світі інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями туберкульозу. Найчастіше туберкульоз вражає легені, рідше – зачіпає інші органи і системи.

Відомий туберкульоз ще з глибокої давнини. Відомості про нього можна знайти в працях Гіппократа й інших видатних медиків минулого. Так, в Єгипті була виявлена ​​мумія людини, віком понад 2000 років, зі слідами уражень, характерних для туберкульозу.

За даними Всесвітньої Організації охорони здоров’я, щорічно у світі туберкульозом захворює більше 9 мільйонів чоловік. Приблизно кожну хвилину виникає новий випадок інфекції. Кожен день від туберкульозу в світі вмирають около5 тисяч чоловік. Близько двох мільярдів людей носять в собі туберкульозну паличку.

Як виявити туберкульоз?

Найчастіше для виявлення туберкульозу легень застосовується флюорографія.

Першим кроком у діагностиці туберкульозу є вивчення симптомів і анамнезу пацієнта. У лікаря можуть виникнути підозри, якщо пацієнт скаржиться на тривалий кашель, підвищення температури тіла, нічний піт, кровохаркання, і пр. Також велике значення на цьому етапі мають характеристики еволюції хвороби і наявність факту контакту з хворим на туберкульоз.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

«Цією хворобою може захворіти будь-хто, хто є поруч з хворим на туберкульоз, тому що це дуже заразне захворювання. Незважаючи на виліковність хвороби, смертність від туберкульозу залишається високою. Причина в тому, що людина може почати відчувати себе погано, коли хвороба вже перейшла у фінальну стадію », – говорить лікар-фтизіатр Надія Лиханова.

Якщо довго курите, сходіть на рентген легенів і попросіть рентгенолога показати, що відбувається у вашому організмі. Може бути вам стане страшно і ви себе зупините

Другим кроком діагностики туберкульозу є клінічний огляд. При огляді лікар повинен звернути увагу на наявність збільшених лімфатичних вузлів, втрату ваги, порушення рухів грудної клітки при диханні.

Третім кроком діагностики туберкульозу є дослідження мокротиння на наявність КУМ (кислотостійких мікобактерій).

Правила збору мокротиння

Правила сбору мокротинняМокротиння збирається в спеціальний контейнер. Перед збором мокротиння потрібне ретельне полоскання рота теплою водою. Неприпустимо, щоб частинки їжі потрапляли в мокротиння.

Пацієнт повинен зробити кілька глибоких видихів, затримуючи кожен раз дихання. А після цього – з силою виштовхнути повітря, глибоко зітхнути і відкашлятися. Після кашлю виплюнути мокроту в контейнер. Після цього контейнер закривається кришкою.

Читайте також:  Станозолол для начинающих и опытных спортсменов

Важливо, щоб в контейнер потрапила саме мокрота, а не слина. Мокрота гущі слини і має зеленуватий колір.

При невдалих спробах відкашлювання мокротиння можна подихати над посудиною з гарячою водою, з додаванням харчової соди або постукати кулаком у груди.

Ще одним способом діагностики туберкульозу є внутрішньошкірна проба Манту. Дана процедура виконується щорічно з 12-місячного віку дитини.

Результати проби манту
  • Негативна реакція – відсутність формування папули або почервоніння через 72 годин після Проби Манту
  • Сумнівна реакція – формування папули 2-4 мм
  • Позитивна реакція – формування папули від 5 мм і більше.

Особлива увага звертається на позитивну реакцію з папулою від 17 мм у дітей, від 21 мм – у підлітків і більше 21 мм – у дорослих. особливо виділяються гіперергічні з папулою 17 мм і більш у дітей та підлітків і 21 мм і більше у дорослих.

Як уберегтися від інфекції?

«Для того щоб не заразитися і не захворіти, людині потрібен високий імунітет. Для цього потрібно вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, не вживати алкоголь, не палити, а найголовніше, що можна зробити для запобігання захворювання – це проходити щорічно флюорографію », – говорить лікар-фтизіатр Надія Лиханова.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

При масових обстеженнях дорослих з метою запобігання поширенню захворювання використовується рентгенологічне дослідження легенів. Для цієї мети робиться два рентгенологічних знімка в прямій і бічній проекціях.

ВАЖЛИВО: Діти, підлітки, вагітні жінки та літні люди більш схильні до інфекції.

При масових обстеженнях дітей застосовується туберкулінодіагностика, при обстеженні підлітків застосовується як туберкулінодіагностика, так і флюорографія. Вагітні жінки і матері-годувальниці обстежуються за допомогою імуноферментного аналізу (ІФА) крові, а літні люди – за допомогою ІФА та бактеріоскопічного дослідження мокротиння на збудника туберкульозу.

Туберкульоз виліковний, якщо виявлений вчасно. Практично всі пацієнти з вперше виявленим туберкульозом можуть бути вилікувані. Людина, хвора на туберкульоз легень є джерелом інфекції, поки не почне інтенсивне лікування. Через 2-3 місяці після початку лікування небезпека інфікування оточуючих знижується.