Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Абсцес – гнійно-запальний процес, що характеризується утворенням порожнини, заповненої гноєм. В черевній порожнині абсцеси можуть формуватися під діафрагмою, в середині або позаду черевної порожнини, в тазовій області, а також в будь-якому органі черевної порожнини або навколо нього, наприклад в нирках, селезінці, підшлунковій залозі, печінці, передміхуровій залозі.

Абсцеси позаду черевної порожнини (звані заочеревинні абсцесами) утворюються позаду очеревини – оболонки, що вистилає черевну порожнину і її органи.

Абсцеси черевної порожнини можуть бути поодинокими і множинними.

Абсцеси передміхурової залози є ускладненням простатиту і, як правило, виникають у чоловіків у віці від 40 до 60 років.

Симптоми

Загальними симптомами є підвищення температури тіла (стійке або інтермітуюче), озноб, тахікардія, паралітична кишкова непрохідність, місцеве напруження м’язів передньої черевної стінки, відсутність апетиту, нудота.

Інші симптоми захворювання багато в чому залежать від локалізації патології. Так, симптоми піддіафрагмального абсцесу можуть включати кашель, біль при диханні і біль в одному плечі – приклад відображеного болю, який виникає тому, що плече і діафрагма мають загальну іннервацію, внаслідок чого мозок неправильно інтерпретує джерело болю.

Біль при абсцесі селезінки може виникати в лівій стороні черевної порожнини, спини або в лівому плечі.

Черевна стінка в області абсцесу зазвичай болюча.

Для заочеревинного абсцесу характерний біль, зазвичай в нижній частині спини, який посилюється, коли людина згинає ногу в тазостегновому суглобі.

Симптоми абсцесу підшлункової залози: підвищення температури тіла, біль у животі, нудота і блювота – часто виникають через тиждень або більше після того, як напад гострого панкреатиту був купований (знятий).

Симптоми абсцесу печінки включають в себе втрату апетиту, нудоту і підвищення температури тіла, загальне нездужання. Біль в животі може бути відсутнім. Печінка збільшується, її край болючий при пальпації.

Симптоми тазових абсцесів можуть включати біль у животі, пронос через подразнення кишечника і прискорене сечовипускання у зв’язку з подразненням сечового міхура.

Симптоми абсцесу нирки включають підвищення температури тіла, озноб і біль в нижній частині спини. Сечовипускання може бути болючим, іноді в сечі присутня кров.

При абсцесі передміхурової залози сечовипускання стає болючим, частим або утрудненим. Рідше хворий відчуває біль в основі статевого члена або помічає гній або кров в сечі.

Причини

Часто абсцеси черевної порожнини утворюються в результаті травми, запалення або перфорації (прориву) кишечника запалення або іншого органу черевної порожнини.

Піддіафрагмальний абсцес може формуватися, коли інфікована рідина, наприклад з перфорованого апендикса, під тиском органів черевної порожнини і під дією ефекту присмоктування, що виникає при русі діафрагми під час дихання, переміщується вгору.

Абсцеси в середній частині черевної порожнини можуть формуватися внаслідок розриву апендикса або товстої кишки запального процесу в кишечнику або дивертикульозу.

Причиною заочеревинного абсцесу може бути запалення апендикса (апендицит) і підшлункової залози (панкреатит).

Абсцеси всередині підшлункової залози, як правило, формуються після нападу гострого панкреатиту і є його ускладненням.

Абсцеси печінки можуть бути викликані бактеріями або амебами (одноклітинними паразитами). Амеби з кишечника потрапляють у печінку через лімфатичні судини або з інфікованого жовчного міхура при проникаючому або тупому пораненні; з вогнища інфекції в черевній порожнині, наприклад абсцесу, або з вогнища інфекції в іншому органі.

Абсцеси селезінки утворюються при проникненні інфекції в селезінку з кровотоком, при її пошкодженні або поширення мікроорганізмів з абсцесу, розташованого поблизу, наприклад під діафрагмою.

Тазові абсцеси утворюються внаслідок тих же захворювань, які викликають утворення абсцесів в середній частині черевної порожнини, а також гінекологічних захворювань.

Абсцеси нирок викликаються або бактеріями, доставляемыми до нирки з кров’ю, чи є ускладненням інфекційно-запального процесу в нирках, сечовивідних шляхах – тоді бактерії потрапляють в нирку по сечоводах і потім поширюються в нирковій тканині. Абсцеси на поверхні нирок (приниркові абсцеси) майже завжди утворюються в результаті розриву абсцесу всередині нирки, при якому відбувається поширення збудників інфекції до поверхні нирки і на навколишні тканини.

Абсцеси передміхурової залози зазвичай є наслідком запальних процесів сечовивідних шляхів, які призводять до запалення передміхурової залози (простатиту).

Діагностика

Запідозрити запальний процес в черевній порожнині можна вже по клінічній картині. Методи пальпації і перкусії дозволяють приблизно визначити його локалізацію.

В аналізі крові виявляється високий лейкоцитоз зі зсувом формули вліво, анемія. У діагностиці допомагають ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, оглядова рентгенографія, ангіографія, комп’ютерна томографія.

Лікування

Майже у всіх випадках абсцес черевної порожнини повинен розкриватися і дренуватися-оперативно або голкою, введеною через шкіру.
Щоб контролювати введення голки, лікар використовує комп’ютерну томографію (КТ) або ультразвукове дослідження (УЗД). Лабораторний аналіз гною дає можливість визначити чи викликає захворювання мікроорганізм для призначення найбільш ефективного антибіотика.
При своєчасному лікуванні прогноз одиночних абсцесів сприятливий. Найбільш часті ускладнення: сепсис, прорив гнійника у вільну плевральну або черевну порожнину з формуванням перитоніту.