Дослідники, очолювані Вікторією Сасс з Вашингтонського університету, визначили, що підвищений рівень ПМ 2,5 може бути пов’язаний із загальним психологічним благополуччям.

Дослідження, проведені на тваринах та людях, показали, що забруднене повітря може викликати запалення нервових клітин, збільшення окисного стресу та порушення мозкового кровообігу. Проте не було відомо, як суспендовані частинки в повітрі впливають на психологічне благополуччя. В окремих експериментах було підтверджено співвідношення між вищезгаданими явищами, з підвищеним ризиком розвитку або загостренням певних психічних захворювань.

Американські дослідники використовували дані про психічний дискомфорт з анкет, заповнених більш ніж 6000 людьми в період між 1999 і 2011 роках. В середньому кожну людину опитували три рази через два роки. Опитування стосуються, серед інших почуття суму, безнадійність і нервозність. Дані, зібрані таким способом, поєднувалися з інформацією про забруднення повітря в місцях та часах, в яких присутні респонденти.

Виявилося, що рівень психічного дискомфорту опитаних піднімався разом з забрудненням повітря. Для районів, де забруднення становило щонайменше 21 мікрограм на кубічний метр, рівень дискомфорту був на 17 відсотків вищим, ніж для забруднених ділянок в 5 мікрограмів на кубічний метр. Цікаво, що індивідуальні групи відреагували на PM 2.5 по-різному. Для білих жінок різниця у рівні психічного дискомфорту становила 39%. Причини цього явища ще не відомі, але, безумовно, їх варто дослідити.