Всього в світі зареєстровано близько 37 мільйонів чоловік з діагнозом «ВІЛ». За офіційною статистикою, українців серед них – близько 240 тисяч. За даними швейцарських і німецьких вчених – в 2 рази більше. Це катастрофічно багато.

1. Охороняйтеся

Більше половини випадків зараження відбуваються після незахищеного сексу. Незалежно від вашої орієнтації, робити це без презерватива можна тільки з однією людиною: з вашим постійним партнером. Якому ви вірні, і який вірний вам. І то, тільки після того, як ви обидва дізнаєтеся свій ВІЛ-статус.

Презерватив

Так, просити довідку на початку відносин – це не дуже романтично, але нічого не поробиш. Заражений може протягом 10 (!) років не відчувати жодних симптомів і виглядати повністю здоровим. Тест на ВІЛ – єдиний спосіб знати напевно. В Україні його можна зробити безкоштовно і анонімно.

2. Не вживайте наркотики внутрішньовенно

Шприц

Краще, звичайно, взагалі ніяк не вживайте. Але, якщо говорити в контексті епідемії ВІЛ, то героїнові наркомани – головні «ВІЛ-кандидати». Більш ніж у 30% з них позитивний статус: вірус дуже легко передається при використанні загальної голки або шприца.

Заразитися можна і у випадку, якщо для наркотик готують у загальній ємності. Коли з неї наркотик набирають у шприц, в якому залишилася кров з вірусом, наступний людина теж може заразитися.

3. Відвідуйте лише надійні тату-салони і студії манікюру

тату

Взагалі, чи можна заразитися ВІЛ на манікюрі – питання відкрите. З одного боку, вірус не пристосований до життя у зовнішньому середовищі і швидко гине поза тіла. А інструменти для тату/пірсингу/манікюру дезінфікують. Офіційно зареєстрованих випадків зараження такими способами теж поки що не було.

З іншого боку, якщо інструменти не стерильні, теоретично зараження можливе. Але таке може відбутися тільки в салонах, у яких немає ліцензії. В сертифікованих студіях правила роботи з кров’ю не менш суворі, ніж у лікарнях. Тому в параною впадати не варто, але все ж краще виключити майстрів «на дому» і підпільні заклади. До того ж, крім ВІЛ є і інші інфекції, які передаються через інструменти. Наприклад, гепатити В і С.

4. Проходьте обстеження

обстеження

Чим раніше вірус виявляється, тим більше у людини шансів прожити до старості. «Сплячий» ВІЛ не завдає організму сильного збитку, а медицина вже навчилася утримувати його в цьому стані на десятиліття.

Боятися терапії не потрібно: зараз лікування вірусу імунодефіциту – це вже не гори таблеток з масою побічних ефектів. ВІЛ-позитивним прописують мінімум препаратів, які не впливають на самопочуття. Сучасні ліки навіть можуть звести до мінімуму ризик передачі вірусу від вас до партнера або дитині – тому з ВІЛ можна жити повноцінно.