Оскільки в Україні зафіксовано перший підтверджений випадок коронавірусу COVID-19, гостро постало питання про його профілактику. Тим паче, що медики не виключають спалаху епідемії захворювання.

Колишній головний санітарний лікар Святослав Протас поділився з українцями способами захисту від інфекції, які вже довели свою ефективність в країнах, які стикнулися з коронавірусом, передає “Обозреватель“. Так, він радить відмовитися від алкоголю, частіше мити руки й не виходити без потреби з дому.

Мийте руки та користуйтеся антисептиками

Це перша в списку рекомендацій ВООЗ порада з профілактики коронавірусу. І недарма, адже особиста гігієна допомагає позбутися від патогенів, які вже є на шкірі.

Втім, сподіватися, що це 100% врятує вас від вірусу, теж не варто. Коронавірус передається декількома шляхами, зокрема повітряно-краплинним. Тобто його можна просто вдихнути в транспорті або в магазині.

Але водночас варто пам’ятати, що на поверхнях збудник живе кілька годин, тому після контакту з ними поза домом краще відразу ж ретельно вимити руки або обробити антисептиками.

Надягайте захисну маску

Маски повністю не захищають органи дихання від проникнення вірусу. Але вони можуть знизити концентрацію патогена, що потрапляє в організм. Тому в місцях великого скупчення людей маски краще все ж використовувати. Причому їх необхідно часто змінювати (час використання конкретної зазначено в інструкції), а знімати, намагаючись не торкатися до самої поверхні маски, після чого вимити руки.

“Крім того, коронавірус може якийсь час мати безсимптомний перебіг, і людина, сама того не знаючи, вже стає носієм інфекції. А маска може знизити ризики для оточення”, – говорить Протас.

А ось на вулиці носити маски не потрібно, оскільки концентрація вірусу на відкритому повітрі в рази менша, ніж у приміщенні.

Дбайте про імунітет і не ковтайте таблетки

Саме міцний імунітет може гарантувати, що організм не вразить коронавірус або принаймні хвороба мине в легкій формі.

Щоб зміцнити імунітет, потрібно займатися спортом, збалансовано харчуватися і не нервувати. Причому здоровий спосіб життя потрібно вести постійно, а не тільки в розпал епідемій.

А ось використання імуномодуляторів може виявитися небезпечним – препаратів з доведеною ефективністю мало, а побічні ефекти можуть виявитися найнесподіванішими (є думка, що деякі засоби можуть провокувати навіть аутоімунні процеси). До того ж, як зазначає Протас, вживання імуномодуляторів, противірусних препаратів або антибіотиків без призначення лікаря може тільки “розмити” картинку, якщо ви справді підхопите недугу.

Пийте гарячу воду і відмовтеся від алкоголю

Незважаючи на розмови про те, що “віскі лікує коронавірус і дезінфікує організм”, спиртне може тільки нашкодити, оскільки послаблює імунітет. Що варто пити, то це теплу або навіть гарячу воду. Медики з Уханя помітили, що COVID-19 є термічно нестійким і гине за температури вже 27 градусів.

Сидіть вдома

За прикладом Китаю можна сказати, що саме карантин виявився найбільш дієвим способом боротьби з COVID-19. “Щоб не заразитися, краще якомога рідше бувати в місцях масового скупчення людей – в кінотеатрах, торгових центрах, на громадських заходах. За можливості потрібно також відмовитися від громадського транспорту, а якщо є такі варіанти – перейти на роботу в дистанційному режимі”, – рекомендує Протас. Варто також відкласти поїздки в країни, де є загроза зараження коронавірусом.