Екзема-досить поширена: згідно з недавнім аналізом, страждають нею більше 10% дорослих. Але, незважаючи на це, ми все ще продовжуємо вірити в міфи і помилки про екзему. Що потрібно про неї знати?

Міф: Екзема завжди одна і та ж

Факт: Екзема — узагальнюючий термін для червоної, подразненої шкіри. Клінічний професор дерматології з Єльської школи медицини Мона Гохара пояснює: існують десятки різновидів екземи, і хоча вони можуть виглядати досить однаково, є і суттєві відмінності.

Атопічний дерматит, хронічний спадкове захворювання, найчастіше спостерігається у дітей. У 90% випадків страждаючих нею немає і 5 років, але з віком симптоми стають більш легкими. У дорослих же частіше розвивається контактний дерматит — запалення, що виникає при контакті з подразнюючою речовиною, наприклад, милом, миючими засобами та іншими хімікатами. Загальним знаменником всіх різновидів екземи є ураження захисного шару шкіри. Коли він порушений, волога швидше випаровується з поверхні, підсилюючи реакцію шкіри на найменші подразники і роблячи її сверблячою і запаленою.

Міф: Екзема заразна

Факт: «Багато хто вважає, що це заразна хвороба, — каже Гохара. — Однак у дійсності ви не можете заразитися нею від іншої людини і самі не можете передати її через дотик». При цьому не варто забувати, що зараження шкіри бактеріями резистентного золотистого стафілокока або вірусом герпесу робить людину заразною. Екзема, пошкоджує захисний бар’єр шкіри, робить свого носія більш вразливим до іншим шкірних заражень. Якщо ви помітили зміну в стані екземи — посилення почервоніння, появу корост або виділень — повідомте свого лікаря.

Читайте також:  Лікар назвав напої, які викликають рак
Міф: Екзема викликає стрес

Факт: «Стрес не викликає екзему, але може її посилювати», — говорить Гохара. Стрес підвищує рівень гормону кортизолу, який пошкоджує здатність шкіри утримувати вологу, викликає сухість і запалення — все те, що у страждаючих екземою вже є в надлишку. Щоб знизити напругу, намагайтеся добре висипатися і регулярно займатися спортом.

Міф: При екземі шкіра завжди буде виглядати жахливо

Факт: Деякі типи екземи піддаються лікуванню простіше інших — з атопічним дерматитом впоратися складніше, оскільки він є спадковим захворюванням, а ось екзему простіше тримати в ремісії, вважає Гохара. Ключ до успіху — ранній початок лікування. Якщо у вас, приміром, екзема на руках (що зустрічається у 10% людей), починати обробляти її ліками потрібно як можна швидше. Якщо затягнути з лікуванням, шкіра ущільниться і загрубіє через часте натирання і розчісування. Лікам стане складніше проникати в неї.

Міф: Лікувати екзему можна тільки ліками

Факт: Зовнішні медикаменти допомагають загоювати шкіру під час загострень, однак зміни в образі життя грають не меншу роль. «Лікування екземи — процес щоденний», — говорить Гохара. Прості правила: купатися у ванній і приймати душ варто в теплій воді і з м’якими очисними засобами; після шкіру потрібно промокати, а не витирати рушником; регулярно наносити зволожуючі засоби (чим жирніше, тим краще); використовувати зволожувач повітря в суху й холодну погоду; носити бавовну і м’які тканини.

Читайте також:  106-річний чоловік пояснив, що допомогло йому досягти такого віку

Уникання дратівливих факторів також важливе. Одними з поширених алергенів є пилові кліщі, тварини, забруднювачі повітря і цвіль; подразники включають мило і миючі засоби, шампунь, засіб для миття посуду, піну для ванни і контакт з соком свіжих фруктів, м’ясом і овочами; жарку погоду, високу і низьку вологість повітря і різкі перепади температури , фізичну активність, яка викликає потовиділення.

Міф: Екзема тільки шкодить шкірі

Факт: Екзема може зіпсувати життя людям, які страждають нею, викликаючи проблеми не тільки на поверхні шкіри. Дослідники з Північно-східного медичного інституту, спостерігали більш 62000 дорослих, прийшли до висновку, що люди з екземою частіше курять, п’ють спиртні напої та уникають фізичної активності, ніж люди без екземи. Страждаючі цим захворюванням частіше стикаються з надмірним ожирінням, захворюваннями серця, діабетом і безсонням.

«Екзема вкрай негативно позначається на психологічному стані людини», що може привести до поганих звичок, вважає автор дослідження лікар Джонатан Сілверберг: «Оскільки найчастіше екзема проявляється в дитячому віці, людина проводить з нею свої роки молодості і розвитку. Це підриває її самооцінку та впевненість у собі». Якщо ваше здоров’я страждає, не соромтеся шукати професійну допомогу. Лікар може направити вас до дієтолога, на заняття по відмові від куріння і т. д.

Читайте також:  Прийом кількох ліків відразу небезпечний для мозку
Міф: Екзема пройде, якщо відмовитися від глютену

Факт: Якщо у вас немає глютенової хвороби або підтвердженої лікарями непереносимості глютену, ця речовина ніяк не позначається на вашій шкірі, вважає Гохара. Але навіть у разі відмови від глютену з медичних міркувань, не варто чекати, що стан шкіри покращиться самостійно — до такого висновку прийшли дослідження, які спостерігали за учасниками з атопічним дерматитом і глютеїновою хворобою, які на рік відмовилися від вживання продуктів з глютеном.

Міф: З екземою не можна плавати в басейні

Факт: Хоча деякі люди відзначають погіршення стану шкіри при контакті з хлорованою водою басейнів, інші, навпаки, говорять про його поліпшення. Якщо ви належите до першої категорії, наносіть на шкіру товстий шар зволожуючого крему, щоб створити бар’єр проти води. До того ж, Національна асоціація дослідження екземи вказує, що, поступово збільшуючи час, проведений у хлорованій воді, ви можете привчити до неї свою шкіру і зменшити реакцію.