Рак товстої кишки є серйозним діагнозом, але є низка кроків, які ви можете зробити, щоб знизити ризик виникнення пухлин, каже експерт.

«Коли люди здорові, вони не думають про запобігання хворобам. Але профілактика має бути понад усе», – розповідає доктор Ві Чіу, директор програм шлунково-кишкової онкології та молекулярної точності в Клініці та дослідницькому інституті Cedars-Sinai у Лос-Анджелесі.

Доктор Чіу назвав шість кроків, які допоможуть запобігти раку товстої кишки або виявити його на ранній стадії.

  • Пройдіть скринінг. При ранньому виявленні цей вид раку добре піддається лікуванню. Дорослі із середнім ризиком колоректального раку мають проходити скринінг, починаючи з 45 років. Якщо в сім’ї була історія захворювання, починати скринінг варто у віці 40 років або за 10 років до встановлення діагнозу наймолодшому родичу першого ступеня спорідненості.
  • Дієта. Дослідження показують, що дієти, багаті на фрукти, овочі та цілісні зерна, пов’язані з нижчим ризиком раку товстої або прямої кишки. Намагайтеся скоротити споживання яловичини, свинини та баранини, переробленого м’яса.
  • Будьте активними. За словами Чіу, фізичні вправи можуть знизити ризик колоректального раку, тому що вони знижують запалення в організмі та зміцнюють імунну систему.
  • Слідкуйте за вагою. Надмірна вага чи ожиріння збільшують ризик колоректального раку.
  • Скоротіть споживання алкоголю. Алкоголь може спричинити ушкодження кишечника; це токсин, побічний продукт якого ушкоджує ДНК.
  • Не паліть. За словами Чіу, дослідження 2020 року, опубліковане в British Journal of Cancer, показало, що у курців ризик розвитку цього раку вищий на 59%, а колишні курці — на 19%. Люди, які кинули палити понад 20 років тому, не мали підвищеного ризику.