Основна особливість цього захворювання в тому, що даний діагноз ставиться методом виключення інших хвороб.

Це підступне захворювання досить небезпечне як для самої вагітної жінки, так і для плоду. Саме тому головна мета терапії-запобігання мертвонародження. Більшість фахівців сходяться на думці, що пологи потрібно стимулювати в період з 35 і до 38 тижнів. Легені дитини на цьому терміні вже досить зміцніли, щоб він міг вижити поза утроби матері, а от далі ймовірність виживання дитини значно знижується.

Як правило, причиною смерті немовляти стає або кисневе голодування, викликане поразкою плаценти, або в результаті впливу жовчних кислот, що володіють здатністю проникати через плаценту.

Суть захворювання

До розвитку внутрішньопечінкового холестазу призводить підвищення вмісту естрогенів (естроген – жіночі статеві гормони) під час вагітності. Передбачається, що в розвитку захворювання високе значення спадкового чинника, в основі чого лежить генетично обумовлена ​​чутливість до естрогенів. А оскільки до 40 тижня вагітності вміст естрогену збільшується приблизно в 1000 разів, то вагітність і є тим самим фактором, що провокує хворобу.

Внутрішньопечінковий холестаз вагітних вражає насамперед печінку, як орган найбільш чутливий до гормонів вагітності. Одна з функцій печінки полягає у виробленні жовчі, яка потім виводиться по жовчних протоках в кишечник і бере участь в процесах травлення. При розвитку ХВ дана функція порушується, зменшується відтік жовчі в кишечник і в крові починають накопичуватися солі жовчних кислот.

Симптоми і ознаки

Найважливіша і найперша ознака захворювання – це свербіж, який з’являється в третьому триместрі вагітності (рідше у другому). Найчастіше сверблячка проявляється на долонях і стопах. У деяких випадках, але не завжди, через один-два тижні з’являється слабо або помірно виражена жовтяниця. Протягом декількох днів вона досягає максимуму і зберігається майже до пологів.

Характерно, що ні розмір, ні консистенція печінки при даному захворюванні не змінюються, також як і селезінка. У хворої можливі появи слабкості, нудоти, зниження апетиту, в деяких випадках жінки скаржаться на неприємні відчуття в правому підребер’ї. Відзначається потемніння калу і світліший колір сечі.

Після пологів, коли гормональний фон поступово приходить в норму, симптоми захворювання поступово зникають в тій же послідовності: першим (протягом одного-двох днів після пологів) зникає свербіж, а через один-два тижні проходить жовтяниця.

Постановка діагнозу

Дуже важливо поставити вірний діагноз вчасно і не затягувати з лікуванням. Однак складність полягає в тому, що даний діагноз ставлять за залишковим принципом, коли всі інші версії свербежу виключені.

Відбувається це з тієї причини, що свербіж є першим симптомом і з цією проблемою жінка відправляється природним чином до дерматолога. І навіть якщо на ранньому етапі захворювання їй будуть призначені необхідні аналізи (аналіз крові повинен включати печінкову пробу та визначення жовчних кислот), то їх результати на цьому етапі можуть бути негативними, так як свербіж з’являється раніше інших клінічних проявів.

Дерматолог йде далі і намагається встановити справжню причину. І коли пошуки іншої причини ні до чого не привели, повертаються до необхідності проведення повторних аналізів. Швидше за все, якщо на даному етапі не діагностували нічого іншого, то буде поставлено діагноз «внутрішньопечінковий холестаз вагітних».

Лікування

Незважаючи на високий ризик внутрішньоутробної загибелі плоду, фахівці все ж прагнуть зайняти вичікувальну позицію, призначаючи при цьому стимулювання розродження на період з 35 і до 38 тижнів. З метою визначення стану жінки проводиться щотижневий моніторинг стану жінки, для чого призначаються різні відповідні аналізи та обстеження.

На сьогоднішній день найкращим лікарських препаратів для лікування ХВ визнана урсодезоксихоліва кислота, вплив якої покращує функціональні показники печінки. Так як у жінок з ХВ можливий ризик розвитку післяпологових кровотеч, то їм призначають вітамін К, який сприяє згортання крові. Корисний даний вітамін і для дитини.

Жінці, у якої діагностовано дане захворювання також важливо дотримуватися дієти, багатої білками і обмежуючої жири і молочні продукти. Також показані продукти, збагачені ліпотропними ферментами, лінолевої і фолієвої кислотами, вітамінами групи В. Рекомендується пити більше рідини, а ось алкоголь потрібно повністю виключити.

Чи можна позбутися від сверблячки? Напевно це питання мучить страждаючих жінок найбільше. Повністю навряд чи, але значно знижують дані прояви креми з календулою або ромашкою, каламіновий лосьйон. У спеку рекомендується носити легку, бавовняний одяг.

І природно жінок, яким вже доводилося зіткнутися з діагнозом «внутрішньопечінковий холестаз вагітних», дуже турбує питання: чи висока ймовірність що наступна вагітність «порадує» цим же діагнозом? Безумовно, дати точну відповідь складно, за різними оцінками фахівців така ймовірність становить від 60 до 80%.