Застосовувати антибіотики при вірусній пневмонії доцільно тільки в разі приєднання бактеріальної інфекції.

Що це таке

Вірусна пневмонія – гостре запальне захворювання вірусної етиології , у якому уражаються нижні відділи дихальних шляхів. Заразитися вірусами можна повітряно-крапельним шляхом. Майже 90 % випадків захворювання зустрічається у дітей.

Причини вірусної пневмонії

Найчастіше причинами вірусних пневмоній стають віруси грипу (А , В) , парагрипу , аденовірусу , а також респіраторно-синцитіального вірусу. У деяких випадках захворювання може бути спровоковано вірусами Епштейна-Барра , цитомегаловірусу , вітряної віспи та іншими вірусними збудниками .

Як правило , вірусна пневмонія розвивається протягом перших кількох днів після зараження , а приблизно з 3-5 дня захворювання ускладнюється бактеріальною інфекцією . Таким чином , пневмонія стає вірусно- бактеріальної .

Симптоми вірусної пневмонії

Найчастіше предтечею вірусної пневмонії є гостре респіраторне захворювання , як правило , грип. Захворювання характеризується вираженою інтоксикацією. Хворого турбує лихоманка , сильний озноб , нудота , блювота , а також біль у м’язах , суглобах і очних яблуках. При вірусній пневмонії досить швидко розвивається рясний нежить з сухим кашлем , який може переходити у вологий з відділенням мокротиння. Якщо у відокремлюванній мокроті мається гній , то це свідчить про приєднання бактеріальної інфекції.

При тяжкому перебігу захворювання у хворих з’являється біль у грудях , посиніння кінчиків пальців і задишка.

Лікування вірусної пневмонії

Літні люди (старше 65 років) , діти до 4 місяців , а також особи з важкими хронічними захворюваннями госпіталізуються в стаціонар.

При вірусній пневмонії всім хворим в обов’язковому порядку показаний постільний режим , і ні в якому разі не можна переносити хворобу на ногах. Що стосується харчування , то воно має бути калорійним з вмістом достатньої кількості повноцінного білка і вітамінів.

Якщо пневмонія спричинена вірусами грипу А або В , то в даному випадку показані противірусні препарати прямої дії , а також інгібітори нейрамінідази . Як показує медична практика , противірусні препарати ефективні тільки в тому випадку , якщо лікувальні захід були прийняті не пізніше 48 годин після появи хворобливої ​​симптоматики .

При лікуванні хворим рекомендовано багато пити. Прийом великої кількості рідини необхідний для зменшення інтоксикаційного синдрому. У важких випадках при дуже сильній інтоксикації хворим призначають внутрішньовенні інфузії фізіологічного розчину або 5 % розчину глюкози.

Відзначимо , що висока температура при інфекції необхідна організму для ефективної боротьби з вірусом. Тому лікарі не рекомендують збивати температуру до 38 градусів. Приймати жарознижуючі можна , якщо пацієнт погано переносить лихоманку.

Що стосується протикашльових засобів , то вони призначаються в перші дні хвороби , коли у хворого сухий і болісний кашель. Як тільки при кашлі почне відходити харкотиння , то прийом протикашльових препаратів потрібно скасувати.

Для поліпшення відходження мокроти призначаються відхаркувальні засоби , які часто застосовують у вигляді інгаляцій.

Для загального зміцнення організму , а також підвищення імунного захисту хворому рекомендовано прийом вітамінно-мінеральних комплексів .

Якщо вірусна пневмонія ускладнилася бактеріальною інфекцією , то в такому випадку призначається курс антибіотикотерапії . Залежно від тяжкості захворювання , віку пацієнта і деяких інших особливостей , вибирається конкретний антибіотик , а також спосіб його введення в організм: пероральний , внутрішньом’язово або внутрішньовенний.

Говорити про антибіотики для лікування грипу взагалі не має сенсу – вірусні захворювання не лікуються антибактеріальними препаратами. Антибіотики можуть бути призначені у разі тяжких ускладнень грипу

Профілактика

Оскільки вірусна пневмонія має інфекційну природу , то її профілактика мало чим відрізняється від такої при грипі , за винятком деяких особливостей . Щоб мінімізувати ймовірність захворювання , лікарі рекомендують :

  • Щепитися проти грипу та кору.
  • Проводити заходи по зміцненню імунітету.
  • Дотримуватися гігієни .
  • Уникати контактів з хворими людьми.
  • Уникати місць скупчення людей під час епідемій.

Будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЕННЯ ЛЕГЕНІВ: СИМПТОМИ ТА ЛІКУВАННЯ

ПНЕВМОНІЯ: КОРИСНІ ДАНІ ДЛЯ ПОРЯТУНКУ ЖИТТЯ