Вчені вважають, що одужання після інфекції або травми, а також результати лікування залежать від добових ритмів. З цієї причини, наприклад, лягати на операцію потрібно в певний час доби.

Канадські дослідники з центру серцево-судинних досліджень Гуелфського університету в Онтаріо стверджують, що внутрішній годинник організму керує роботою клітин та тканин і тому впливає на процеси відновлення після хвороб та хірургічних втручань. Наприклад, якщо порізати або обпекти руку, шкіра заживе в два рази швидше, якщо пошкодження було нанесено вдень, а не вночі. Серцеві напади найчастіше трапляються між 6 ранку і полуднем.

“Добові ритми визначають, як діє наша імунна система і як ми виліковуємося. Вдень ми фізіологічно зовсім інші, ніж вночі», – констатують вчені.

Експерти відзначають, що з урахуванням даних ритмів прийом ліків і оперативні втручання повинні здійснюватися тільки в певний час – так вони будуть найбільш ефективні, а кількість побічних ефектів виявиться мінімальним.

Так, на їхню думку, сезонне щеплення від грипу краще це робити між 9 і 11 годинами ранку. В цьому випадку воно буде результативніше, оскільки організм вранці виробляє істотно більше захисних антитіл. Операції на серці, вважають вчені, ефективніше проводити вдень, після дванадцяти. Спостереження показують, що кращі шанси на виживання після операції на серці мають ті пацієнти, хто проводив більше часу при денному світлі. Водночас фахівці вказують, що оптимальний час для інших хірургічних втручань може відрізнятися. Наприклад, косметичні операції краще проводити ввечері, оскільки вдень процеси загоєння супроводжуються більш активним виробленням рубцевої тканини.

Прийом ліків також повинен підкорятися внутрішньому годиннику клітин організму, кажуть дослідники. Згідно з їх даними, прийом аспірину більш ефективний ввечері, так само як і прийом багатьох антигістамінних засобів проти алергії. Популярні ліки для лікування гіпертонії валсартан виявляється на 60% більше ефективним, якщо приймається ввечері, а не вранці. Також вчені вважають, що з урахуванням добових ритмів повинні прийматися такі ліки, як ібупрофен, препарати для регуляції кров’яного тиску, ліки від виразкової хвороби, астми і раку.

Джерело: МедікФорум