Найголовніше при діабеті – контролювати рівень цукру в крові, і найефективніше це робити за допомогою правильного харчування, пише Forbes. Видання наводить думку лікарів, які проаналізували кілька дієт, оцінили їх за п’ятибальною шкалою і встановили, яка краще підійде при діабеті. Перед тим, як спробувати якусь з них, проконсультуйтеся з лікарем.

З діабетом складно впоратися, а неправильне харчування тільки погіршує становище. Насправді здорове харчування необхідно для підтримки рівня глюкози в крові в оптимальному діапазоні, що є критично важливою вимогою для хворих на діабет. Але дієта для таких людей може відрізнятися від дієти для тих, хто хоче скинути пару зайвих кілограмів.

Ми підібрали найкращі дієти для страждаючих діабетом.

Кращі дієти для хворих на діабет

Для рейтингу кращих дієт 2022 року редакція Forbes, що спеціалізується на темі здоров’я, зібрала команду експертів, які проаналізували 19 дієт, призначених для різних цілей, в тому числі і для підтримки нормального самопочуття при діабеті.

Дієти, які, на нашу думку, є кращими для хворих на діабет, набрали найбільшу кількість середніх балів від нашої команди лікарів і зареєстрованих дієтологів. Користь цих дієт, на нашу думку, полягає в”здатності запобігти розвитку діабету другого типу або допомогти хворим на діабет тримати свій стан під контролем”.

Перед тим як випробувати нову дієту слід проконсультуватися з лікарем.

Середземноморська дієта

(Оцінка: 5.0)

Чому ми вибрали її:

Ця дієта полягає в споживанні свіжих фруктів і овочів, риби, цільнозернових і молочних продуктів в помірній кількості. Таке харчування не тільки прекрасно підходить для контролю за станом при діабеті, з його допомогою навіть можна попередити розвиток хвороби. Дослідження за участю 25 тисяч жінок, які страждають зайвою вагою, показало, що у тих, хто дотримувався середземноморську дієту, ризик розвитку діабету через 20 років був на 30% нижче.

Згідно з деякими дослідженнями, ця дієта може:

– поліпшити показники глюкози в крові натщесерце і гемоглобіну А1С при діабеті другого типу;
– знизити на 83% ризик розвитку діабету;
– запобігти розвитку діабету у людей, схильних до високого ризику серцево-судинних захворювань.

Рекомендовані продукти:

✔ Свіжі фрукти та овочі
✔ Цільнозернові продукти, горіхи і бобові
✔ Риба
✔ Оливкова олія першого холодного віджиму

Продукти, споживання яких слід обмежити:

✖ Червоне м’ясо
✖ М’ясні продукти
✖ Насолода

Дієта DASH

(Оцінка: 4.0)

Чому ми вибрали її:

DASH розшифровується як дієтичні підходи до запобігання гіпертонії (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Ця дієта характеризується низьким споживанням натрію. Її мета-поліпшити здоров’я серця, тому вона відмінно підходить діабетикам, схильним до серцево-судинних захворювань. Люди з діабетом більше схильні до ризику розвитку гіпертонії. Ця патологія діагностується у двох з трьох діабетиків. Дієта DASH славиться тим, що допомагає тримати під контролем кров’яний тиск. Крім того, вона передбачає високе споживання магнію, який допомагає при інсулінорезистентності і регулює рівень цукру в крові.

Згідно з деякими дослідженнями, ця дієта може:

– допомогти при резистентності до інсуліну і гіперліпідемії (підвищеному рівні холестерину);
– скоротити ризик розвитку діабету другого типу в майбутньому;
– знизити загальний рівень глюкози і звести до мінімуму кількість глюкози в крові у підлітків з діабетом першого типу.

Рекомендовані продукти:

✔ Зілля
✔ Нежирне м’ясо, птиця і риба
✔ Фрукти та овочі

Продукти, споживання яких слід обмежити:

✖ Солодощі та продукти з доданим цукром
✖ Продукти з високим вмістом насичених жирів

Дієта від клініки Мейо (Mayo Clinic)

(Оцінка: 4.0)

Чому ми вибрали її:

Хоча експерти з клініки Мейо розробили цю дієту для контролю ваги, її високо оцінила наша команда експертів з діабету. В цьому немає нічого дивного, адже зайва вага — найбільший фактор ризику розвитку діабету другого типу. Людям з діабетом ця дієта корисна з двох причин: фаза “худни!” покликана прискорити втрату ваги, а фаза “Живи!” зосереджена на засвоєнні таких здорових звичок, як контроль порцій і регулярні вправи.

Клініка Мейо зазначає, що розроблена її співробітниками дієта може тимчасово збільшити рівень цукру і жирів в крові, тому хворим на діабет рекомендується спочатку проконсультуватися з лікарем і скласти план відповідно до потреб їх організму (наприклад, замінити фрукти на овочі). Є навіть спеціальне видання книги про дієту клініки Мейо, в якому розповідається про те, як адаптувати цю дієту для діабетиків.

Як відзначають фахівці:

– Дієта також передбачає виконання вправ як мінімум 30 хвилин в день. Дослідження показали, що щоденна 30-хвилинна ходьба знижує ризик діабету другого типу на 50%.

– До того ж дієта зосереджена на втраті ваги, а фізична активність і помірне схуднення, згідно з дослідженнями, знижують ризик розвитку діабету другого типу на 58% в деяких групах населення.

Рекомендовані продукти:

✔ Овочі
✔ Цільнозернові продукти
✔ Пісні джерела білка

Продукти, споживання яких слід обмежити:
✖ Насолода
✖ Продукти з доданим цукром
✖ Трансжири

Дієта MIND

(Оцінка: 4.0)

Чому ми вибрали її:

Дієта MIND — Mediterranean-DASH Interventionfor Neurodegenerative Delay) — поєднання середземноморської дієти і дієти DASH для профілактики нейродегенеративних захворювань-робить упор на рослинну їжу і обмежує споживання продуктів тваринного походження. Чому ця дієта підходить діабетикам? Вона не робить акцент на фруктах, що є важливим критерієм для тих, хто страждає на діабет.

Згідно з деякими дослідженнями, ця дієта може:

– знизити ризик розвитку когнітивних порушень, які становлять особливу загрозу для хворих на діабет;
– скоротити загальний ризик смертності.

Рекомендовані продукти:

✔ Зелені листові овочі
✔ Ягода
✔ Цільнозернові продукти

Продукти, споживання яких слід обмежити:

✖ Червоне м’ясо
✖ Вершкове масло і маргарин
✖ Солодощі та випічка

Скандинавська дієта

(Оцінка: 3.0)

Чому ми вибрали її:

Скандинавська дієта робить упор на продукти, які традиційно присутні в раціоні народів, що живуть в північних європейських країнах. Такий раціон багатий поживними речовинами, а його головними компонентами є фрукти, коренеплоди, ягоди, Риба і яйця, в той час як продукти тваринного походження зрідка використовуються в гарнірі. Ми вважаємо цю дієту кращою для підвищення рівня поживних речовин.

Такий раціон відповідає багатьом рекомендаціям Національного інституту діабету, хвороб органів травлення і нирок. Основний упор ця організація робить на різноманітності раціону, який би включав в себе здорову їжу з різних категорій.

Згідно з деякими дослідженнями, ця дієта:

– робить позитивний вплив на такі фактори ризику розвитку діабету другого типу, як ожиріння або легкі запальні процеси;
– допомагає впоратися з ожирінням, знизити вміст ліпопротеїнів низької щільності і тиск у хворих на діабет другого типу.

Рекомендовані продукти:
✔ Фрукт
✔ Овочі
✔ Бобові
✔ Риба і яйця

Продукти, споживання яких слід обмежити:

✖ М’ясні продукти і птиця
✖ Молочні продукти
✖ Солодощі та десерти

Методологія

Для вибору кращих дієт для хворих на діабет редакція Forbes, що займається секцією “Здоров’я”, зібрала команду експертів, яка проаналізувала 19 дієт, в тому числі з точки зору їх “здатності запобігти розвитку діабету другого типу або допомогти діабетикам тримати свій стан під контролем”. Експерти оцінили кожну дієту від за шкалою від одного до п’яти, і переможцями стали дієти з найвищим середнім балом.

Зустрічайте наших експертів

Панель експертів Forbes включає в себе двох лікарів і двох зареєстрованих дієтологів. Вони оцінили вплив дієт на розвиток діабету.

– Доктор Меліна Джамполіс( Melina Jampolis), фахівець з дієт і харчування
– Дженіс Джібрін( Janis Jibrin), фахівець з харчування
– Доктор Дженіс Ластер( Janese Laster), гастроентеролог, баріатричний ендоскопіст, фахівець з харчування та лікування ожиріння
– Ніна Кольбе( Nina Kolbe), фахівець з харчування

Що таке діабет?

Діабет-поширене серйозне захворювання, при якому рівень глюкози, або цукру, в крові занадто високий. Коли ви їсте, більша частина їжі (в основному вуглеводи) розщеплюється на глюкозу, яка потім розподіляється в крові. Коли цукор в крові підвищується, підшлункова залоза отримує сигнал про те, що потрібно виробити інсулін, який дозволяє використовувати глюкозу для отримання енергії.

При діабеті організм не виробляє достатньо інсуліну або неефективно використовує вироблений. В результаті глюкоза залишається в крові і рівень цукру починає підвищуватися.

Високий рівень глюкози в довгостроковій перспективі може викликати безліч проблем зі здоров’ям, включаючи:
– Хвороби серця
– Інсульт
– Захворювання нирок
– Хвороби очей
– Пародонтоз
– Захворювання нервової системи
– Виразки стопи

Ліків від діабету поки не існує, але при правильному харчуванні і належному догляді хвороба можна тримати під контролем.
Крім гестаційного діабету, який розвивається у вагітних, існують ще два основних типи діабету: першого і другого типу.