Деякі хвороби невиліковні і не можуть залежати від вашого власного способу життя або дієти. Їх можна запобігти за допомогою правильної дієти або, якщо вони вже з’явилися, хоча б полегшити.

Дієтолог Матіас Рідл пояснює, які і які продукти особливо рекомендуються.

Те, що ми їмо і що ми не їмо, робить істотний вплив на наше здоров’я. Тим часом, більшість з нас знають про це. Але чи може харчування також запобігти або навіть вилікувати хвороби? «Так», пише дієтолог Матіас Рідл у своїй книзі «Naturgerechtchte Ernährung».

1. Атеросклероз

Однак несприятливий спосіб життя може прискорити і посилити атеросклероз. При цьому на стінках судини накопичуються ліпіди крові, сполучна тканина і лейкоцити. Ці бляшки відкладаються на самому внутрішньому з трьох шарів, які складають артерію.

У зрілому віці можна додавати компоненти крові і тромбоцити. Ці відкладення (атеросклеротичні бляшки) можуть бути виявлені хірургом під час операції неозброєним оком, пише Focus.

Що допомагає проти цього:

Авокадо: авокадо допомагає знизити несприятливий рівень холестерину ЛПНЩ і збільшити хороший рівень холестерину ЛПВЩ. Плоди також багаті гіпотензивним калієм.

Мигдаль: мигдаль знижує рівень поганого холестерину ЛПНЩ. Вони багаті мононенасиченими і поліненасиченими жирними кислотами, які збільшують ЛПВЩ. Магній підтримує стабільний кров’яний тиск.

Оливкова олія: оливкова олія екстра-класу, особливо холодного віджиму, багато антиоксидантами (поліфенолами) і мононенасиченими жирними кислотами, які протидіють атеросклерозу.

2. Гіпертонія

Високий кров’яний тиск (гіпертонія) постійно високі значення артеріального тиску вимірюються. Це викликано тим, що кров перекачується з серця в кровоносні судини при кожному ударі серця. Кров чинить тиск на стінки судини зсередини.

Залежно від серцевої діяльності, розрізняють два значення артеріального тиску:

– Систолічний артеріальний тиск: воно виникає під час фази, в якій скорочується серце (систола). Кров перекачується з серця в основну артерію (аорту). Результуюча хвиля тиску триває через артеріальні стінки артерій. В результаті пульсова хвиля також може бути виміряна в кінцівках.

– Діастолічний артеріальний тиск: під час діастоли серцевий м’яз розширюється і поповнюється кров’ю. Тиск в судинах нижче, ніж систолічний артеріальний тиск. У кожної людини артеріальний тиск схильний до коливань. Таким чином, збудження і фізичне навантаження підвищують артеріальний тиск, а в стані спокою або під час сну він може бути значно нижче.

Ці коливання артеріального тиску є нормальними і служать фізичній адаптації до відповідної ситуації. У здорових людей рівень артеріального тиску знову і знову коливається в межах норми. Тільки якщо артеріальний тиск постійно занадто високий, його потрібно лікувати. Одиниця виміру артеріального тиску – мм рт. ст. (міліметри ртутного стовпа). Показання близько 126/79 мм рт.ст. (тобто від 126 до 79) означає, що систолічний кров’яний тиск складає 126, а діастолічний тиск становить 79 мм рт.

Оптимальний артеріальний тиск вказується лікарями при значеннях систолічного тиску менше 120 мм рт. ст. І діастолічного тиску менше 80 мм рт. Крім того, застосовуються такі контрольні діапазони для артеріального тиску: Ізольована систолічна гіпертензія є чисто систолічною гіпертензією. Діастолічний артеріальний тиск, з іншого боку, знижується.

Причина в дисфункції одного з клапанів серця. Високий кров’яний тиск постійно пошкоджує артерії, серце, мозок і нирки.

Це може викликати небезпечні для життя захворювання:

– Атеросклероз (найпоширеніша причина смерті в західних країнах)

– ішемічна хвороба серця

– серцева недостатність

– серцевий напад

– судинна деменція

– хронічна ниркова недостатність (призводить до атеросклерозу, що скаче)

– захворювання периферичних артерій

– також пошкодження сітківки зі зменшенням гостроти зору і дефектів поля зору.

Що допомагає проти цього:

Гібіскус: дослідження показали, що ті, хто п’є 3 великі чашки чаю гібіскусу в день, можуть помітно знизити свій кров’яний тиск протягом 6 тижнів. Це викликано антоціанінами, що містяться в них.

Буряк: червона бульба повинна знизити кров’яний тиск, а також наркотики. Згідно з останніми дослідженнями, 500 мл бурякового соку особливо ефективні.

Ананас: тропічний фрукт багатий вітамінами А, С і Е, а також магнієм і цинком. Його гіпотензивний ефект проявляється завдяки вмісту саліциловій кислоті, яка розріджує кров.

3. Деменція

У більшості випадків слабоумство починається в старості, тому воно також говорить про старече слабоумство. У рідкісних випадках вона також може розвиватися у молодих людей. Жінки значно сильніше вражені, ніж чоловіки: майже 70 відсотків усіх пацієнтів складають жінки.

Деменція виникає, коли, крім порушення пам’яті, вірно хоча б одне з наступного:

– Проблеми, що виражаються в мові (афазія).

– Здатність виконувати рухову активність порушена.

– Розпізнати об’єкти неможливо.

Існує порушення роботи мозкових служб (виконавчих функцій), необхідних для виконання дій, таких як планування, організація, дотримання наказів.

У мозку пацієнтів з’являються все більш характерні білкові відкладення. З одного боку, це відклади (так звані сенільні бляшки) від фрагментів білка (бета-амілоїдних пептидів). З іншого боку, є фіброзні відкладення, так звані нейрофібрилярні клубки аномального комкованного білка (тау-протеїни з дуже великою кількістю пов’язаних фосфатних груп).

Крім того, рівні певних месенджерів (ацетилхолін і глутамат) змінюються. У мозку це призводить до нестачі енергії, і він більше не здатний поглинати достатню кількість глюкози.

Що допомагає проти цього:

Морська риба: жирна риба особливо корисна. Тунець є абсолютним лідером серед постачальників омега-3 жирних кислот, за якими слідують оселедець і скумбрія. Краща риба зі стійкої риболовлі.

Лляна олія: дослідження показали, що розумова діяльність поліпшується при більш високому споживанні омега-3 жирних кислот (наприклад, з капсул з риб’ячим жиром). Крім того, одна столова ложка лляної олії в день.

Какао: дослідження, проведене Гарвардською медичною школою, показало, що вживання 2 чашок темного какао посилює кровообіг у мозку і особливо в області пам’яті гіпокампу.

4. Ожиріння печінки

Для жирної печінки характерно те, що жири (особливо тригліцериди) відкладаються в ній.

Існують такі рівні серйозності:

– Жирна печінка низької якості: менше третини клітин печінки надмірно жирні.

– Помірна жирна печінка: менше двох третин клітин печінки, але більше третини занадто жирні.

– Важка жирна печінка: більше двох третин клітин печінки надмірно жирні.

Хоча спочатку це викликає невеликий дискомфорт, жирна печінка може мати серйозні наслідки: якщо вона довго не розпізнається і не лікується, змінюється структура органу і розвивається запалення (гепатит). Крім того, найбільш серйозним ускладненням між клітинами печінки може бути більше сполучної тканини і рубцевої тканини (цироз печінки). У цьому випадку більше не допомагає нічого.

З найбільш поширених хронічних захворювань печінки страждають близько 20 відсотків людей. Більшість хворіють між 40-м і 60-м роком життя. Проте, захворювання може навіть виникнути у дітей і підлітків. Хвороба з медичної точки зору ділиться на причини в алкогольній і безалкогольній формі.

Алкоголь є спусковим механізмом алкогольної жирової хвороби печінки. Неалкогольна жирова хвороба печінки часто згадується як хвороба соціального характеру. Чоловіки страждають менше, ніж жінки.

Що допомагає проти цього:

Грейпфрут: цитрусові багаті життєво важливими речовинами, включаючи вітамін С і вітаміни групи В, що беруть участь в численних метаболічних процесах. Гіркі речовини в плодах особливо стимулюють перетравлення жиру.

Шпинат: фолієва кислота в шпинаті корисна для печінки і нирок. Крім того, він містить багато клітковини, яка регулює кишковий прохід. Хлорофіл сприяє виведенню токсинів і жирів, які накопичуються в печінці.

Кульбаба: листя, схожі на коріння, є одними з гірких трав натуральної медицини. Вони стимулюють травлення і вироблення жовчі в печінці. Для чищення печінки використовуються чай з кульбаби, свіжовичавлений сік або салат.

5. Мігрень

Жінки у віці від 35 до 45 років є найбільш сприйнятливі до мігрені і в три рази частіше, ніж чоловіки. Але навіть у дітей можуть з’явитися напади мігрені: близько чотирьох-п’яти відсотків усіх школярів страждають мігренню. Розлад головного болю виникає судорожно і періодично.

Що допомагає проти цього:

Імбир: Інгібітори болю, такі як гінгерол, розглядаються як гальмо. Для чутливих смаків: варити сирі шматочки гарячої води як чай.

Морська риба: морські риби з високим вмістом жиру, такі як скумбрія, оселедець і лосось, є основними постачальниками жирних кислот омега-3. Вони підтримують еластичність судин і захищають від запалень і бляшок.

Олія: забезпечує клітини альфа-ліноленовою кислотою. Це підтримує гнучкість клітинної мембрани і забезпечує хороший кровотік. Ідеальним є солодке вершкове або вершкове масло.

6. Остеопороз

Кістки складаються з кальцію і фосфату і спеціальної тканини, яка надає їм стабільність і форму (матриця). Протягом життя кістки постійно перебудовуються. Осеторопороз являє собою захворювання кістки, що характеризується зменшенням кісткової маси, яке є результатом погіршення структури і функції кістки.

Як правило, уражаються в основному літні люди старше 50 років. Кожна третя жінка і кожен п’ятий чоловік в цій країні страждає від втрати кісткової маси. У крайніх випадках пацієнт може втрачати до шести відсотків своєї кісткової маси щороку.

У 95 відсотків пацієнтів діагностовано первинний остеопороз. Це викликано або дефіцитом естрогену після менопаузи (у жінок), або підвищеною втратою кісткової маси в літньому віці (у обох статей). Лише у кількох пацієнтів з остеопорозом (5 відсотків) відбувається втрата кісткової тканини з інших захворювань або через використання певних ліків (вторинний остеопороз).

Що допомагає проти цього:

Вітамін К: на додаток до сонячного вітаміну D і кальцію, вітамін К є третім важливим поживною речовиною в групі проти остеопорозу. Він допомагає організму формувати остеокальцин, який важливий для міцності кісток, і міститься в зелених і червоних овочах, капусті, молочних продуктів та птиці.

Сливи: сливи містять поліфеноли, вони діють як потужні антиоксиданти і допомагають зменшити втрату кісткової маси. Сливи також дуже багаті мікроелементами бор і мідь, які дуже важливі для формування кісток.

Мигдальний напій: “молоко” з мигдалю багато кальцієм і флавоноїдами, які захищають клітини. Мигдальний напій також містить багато магнію, який необхідний для збереження кісток.

7. Роздратований кишечник

Термін «синдром роздратованого кишечника» (RDS) являє собою сукупність різних повторюваних симптомів, які звичайно виникають протягом декількох місяців або років, але не мають піддається визначенню фізичної причини. Часто рух їжі в товстій кишці порушений, але шлунок і тонка кишка також можуть бути порушені.

В залежності від того, які симптоми захворювання знаходяться на передньому плані, розрізняють чотири типи захворювань при синдромі роздратованого кишечника: тип діареї, тип запору, тип болю і тип метеоризму. На додаток до цих основних форм існують також змішані типи. Крім того, один тип хвороби також може змінюватися на інший або вони чергуються.

Що допомагає проти цього:

Псилліум: насіння подорожника на 90% складається з клітковини. Після додавання води вони набухають до гелю, який захищає роздратовану і запалену слизову оболонку кишечника. Добре при проносах і запорах.

Перці: вони містять мало олігосахаридів, які недостатньо розщеплюються в тонкій кишці і можуть викликати дискомфорт. Крім того, вони багаті вітамінами С і А.

Папайя: це один з найбагатших вітамінів в світі і багатий багатьма травними ферментами. Папаїн може розщеплювати харчовий білок і дуже схожий на травний фермент пепсину.

8. Діабет 2 типу

Цукровий діабет (від грец. «медово-солодкий потік») є метаболічним захворюванням, при якому порушується всмоктування глюкози з крові в клітини, що підвищує рівень цукру в крові. Близько шести мільйонів чоловік лікуються від діабету. Близько 300 000 осіб мають діабет 1 типу, включаючи 25 000 дітей.

Близько 90 відсотків страждають від діабету 2 типу. Більшість з них дорослі або літні люди. На жаль, кількість постраждалих дітей і підлітків неухильно зростає. Число нових діабетів типу II у підлітків збільшилася в п’ять разів за останні роки.

Підшлункова залоза виробляє досить інсуліну на початку захворювання, але більше не може впливати на клітини. Тоді говорять про резистентність до інсуліну. Врівноважує організм спочатку підшлункова залоза, котра виробляє більше інсуліну (гіперінсулінемія). На початку, діабет 2 типу зазвичай викликає незначні ознаки захворювання або взагалі не викликає їх.

Хвороба розвивається повільно і часто розпізнається пізно. При подальшому перебігу діабету 2 типу вироблення інсуліну може продовжувати знижуватися – тому що підшлункова залоза виснажується внаслідок надмірного вживання. Потім, навіть при цій формі діабету, інсулінотерапія стає необхідною.

Зміна дієти може порушити порочне коло перевантаження підшлункової залози.

Краще поєднувати дієтичні зміни з медикаментами, що знижують вагу. Особливою формою діабету 2 типу є діабет MODY (цукровий діабет зрілості у молодих людей). Спадкова форма діабету 2 типу зустрічається у дітей і підлітків через генетичний дефект. Постійно підвищений рівень цукру в крові має багато негативних наслідків.

Існує небезпека пошкодження кровоносних судин (артерій): діабет може призвести до мікро – і макроангіопатії. Це можна порівняти з атеросклерозом. При мікроангіопатії уражаються дрібні судини. Якщо уражені коронарні судини, результатом може бути серцевий напад . Однак симптоми, які зазвичай передують інфаркту – такі як печіння, сором або тиск за грудиною – у діабетиків з-за одночасного ушкодження нерва, часто слабкі.

Тому інфаркт іноді взагалі не помічають або пізно помічають. У мозку судинні захворювання викликають інсульт у кожного десятого діабетика (апоплексия). Крім того, великі і середні кровоносні судини ніг можуть бути звужені або навіть закриті. Це захворювання зустрічається у кожного п’ятого хворого на діабет. Знову ж таки, біль може бути відсутнім як попереджувальний сигнал.

Можливі подальші наслідки:

– Пошкодження ока (діабетична ретинопатія)

– Пошкодження нирок (діабетична нефропатія)

– Пошкодження нервової системи (діабетична невропатія).

Ще одним ускладненням є синдром діабетичної стопи, який також є результатом пошкодження нервів і судин.

Що допомагає проти цього:

Яблучний оцет: у поєднанні з продуктами з високим вмістом вуглеводів яблучний оцет підвищує чутливість до інсуліну. Одне дослідження показало, що додавання в стіл з високим вмістом вуглеводів 2 столові ложки яблучного оцту знижує рівень інсуліну протягом 30 хвилин після їжі.

Мигдаль: рослинний білок і корисні жири знижують апетит, рівень цукру в крові підвищується лише мінімально, гормони в крові активуються, борються з безшумним запаленням і знижують рівень холестерину і кров’яний тиск.

Алое вера: Алое вера допомагає знизити рівень цукру в крові натщесерце. Містить антигіпоглікемічні фітостероли. Рекомендується 2 рази на день до обіду і вечері по 1 столовій ложці гелю алое вера.