Гормон росту – дивна речовина, завдяки якому ростуть діти. А ще синтетичні аналоги цього гормону активно використовуються спортсменами, оскільки це допомагає їм швидко наростити м’язи і позбутися від жирових відкладень.

Соматропін – гормон росту

В організмі людини всі процеси чітко підконтрольні нервовій і гормональній системі. Під впливом гормонів відбувається величезна кількість процесів, у тому числі і ріст.

За зріст людини відповідає гормон соматотропін, який виробляється в передній долі гіпофіза. Під дією гормону росту в організмі утворюється інсуліноподібний фактор росту, який стимулює ріст і розвиток усіх органів і тканин в організмі людини.

Крім ростового ефекту, гормон соматотропін також володіє анаболічними властивостями, сприяє метаболізму білків, жирів, вуглеводів і збільшення концентрації глюкози в крові.

Після того, як ученим стали відомі анаболічні та жироспалюючі властивості маси, синтетичні аналоги цього гормону стали широко застосовуватися в спорті.

Спортсмени використовують соматотропін для збільшення м’язової маси тіла, посилення обмінних процесів і поліпшення рельєфу м’язів.

У той же час, потрібно розуміти, що введення в організм синтетичних аналогів соматотропіну загрожує розвитком ряду побічних дій, про яких мова піде нижче.

Від чого залежить активність соматропіну

Гормон соматотропін виробляється не постійно, а хвилеподібно. Протягом доби є кілька піків, коли концентрація цього гормону в крові суттєво збільшується. Примітно, що найбільшу кількість гормону виробляється в нічний час, коли людина спить або займається фізичною активністю. Саме тому не дарма кажуть, що діти ростуть саме уві сні.

На активність соматотропіну також впливає і вік людини. Так, під час внутрішньоутробного розвитку плоду в організмі дитини відзначається максимальна концентрація гормону, необхідна для росту і розвитку майбутньої дитини. Після народження максимальна концентрація гормону припадає на період, коли діти дуже активно ростуть. Це перший рік життя немовляти, а також підлітковий період. Вже після 20 років вироблення соматотропіну поступово знижується, що позначається на фізичному стані.

В основному, регуляція вироблення гормону росту відбувається за допомогою специфічних пептидних речовин, які секретуються гіпоталамусом. Це соматостатин і соматоліберин. Соматоліберин сприяє виробленню соматотропіну, а соматостатин – гальмує секрецію гормону росту.

Примітно, що на секрецію соматоліберину і соматостатину впливають ряд факторів. Так, виробленню соматолиберина сприяють наступні фактори:

 • сон;
 • фізичні навантаження;
 • зниження рівня глюкози в крові;
 • підвищений вміст естрогенів у крові;
 • підвищена активність щитовидної залози і гіпертиреоз;
 • вживання деяких амінокислот (наприклад, лізину, орнітину, аргініну, глутаміну та інших);
 • підвищена секреція гормону голоду греліну.

Вироблення соматостатину (речовини, яка гальмує секрецію соматотропіну) сприяють наступні фактори:

 • підвищений рівень цукру в крові;
 • підвищений рівень ліпідів у крові (гіперліпідемія);
 • підвищений вміст гормону росту в організмі (наприклад, коли його вводять людині штучно).
Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

Недолік гормону росту: як це проявляється

З віком активність гормону росту знижується, і це цілком нормальне явище. Однак, коли концентрація соматотропіну виходить за рамки вікових фізіологічних норм, то це призводить до розвитку деяких патологічних процесів.

У дітей порушення синтезу гормону росту пов’язане з різноманітними вродженими і генетичними захворюваннями. У рідкісних випадках це можуть бути набуті захворювання, наприклад, пухлини центральної нервової системи або деякі травми голови, при яких порушується гіпоталамо-гіпофізарна регуляція вироблення гормону росту.

Якщо в дитячому віці виробляється занадто велика кількість гормону росту, то це може призвести до гігантизму, а у дорослих – акромегалії. При недостатній секреції гормону росту розвивається гіпофізарний нанізм, тобто карликовість, яка може виражатися в різному ступені.

Недостатнє вироблення гормону росту у дорослих може виражатися наступними симптомами, наприклад:

 • ожиріння. Оскільки у дорослих соматотропін виконує тільки анаболічні функцію, то при його недоліку погіршується обмін речовин, що призводить до накопичення жирових відкладень;
 • ранній атеросклероз;
 • низький рівень фізичної активності. При нестачі гормону росту у людини менше енергії і їй дуже важко змусити себе зайнятися спортом;
 • підвищений рівень ліпідів у крові;
 • розлади статевої сфери;
 • остеопороз;
 • інші симптоми.

Враховуючи підвищений рівень ліпідів в крові і ранній атеросклероз, то можна стверджувати, що низький рівень соматотропіну в крові підвищує ймовірність смерті від серцево-судинних захворювань як у чоловіків, так і у жінок.

Гормон росту в аптеці

Гормон росту можна придбати в аптеці. Спочатку він застосовувався в медицині для прискорення росту дітей. Проте через деякий час було виявлено, що соматотропін можна використовувати і для набору м’язової маси і зниження жирових відкладень. Після цього соматотропін стали активно використовувати спортсмени.

Соматотропін і анаболічні стероїдні препарати особливо популярні серед бодібілдерів, оскільки ці препарати допомагають в короткі терміни позбавитися від зайвого підшкірного жиру і наростити м’язи.

Перед тим, як зважитися на прийом такого препарату, потрібно обов’язково проконсультуватися у лікаря. Відразу відзначимо, що приймати такі препарати навіть цілком здоровим людям небажано через побічні ефекти, які вона може надати. Однак, якщо ви все ж налаштовані їх приймати, то слід обстежитися, щоб зрозуміти, чи не призведе прийом синтетичного соматотропіну до серйозних небажаних наслідків.

З лікарем або тренером варто порадитися і про те, який саме гормон росту приймати: в якій формі і від якого виробника. На жаль, на ринку багато неякісного препарату. При покупці обов’язково вимагайте сертифікат на придбаний товар. Уважно вивчіть інструкцію і дотримуйтесь усіх вимог щодо зберігання препарату. Це дуже важливо, оскільки від цього залежить його ефективність.

Читайте також:  Що робить невролог? Поради від Інни Білань
Вітаміни і соматропін

Існує певний зв’язок між забезпеченістю організму вітамінами і рівнем секреції соматотропіну. Так, експериментальним шляхом було визначено, що при поєднанні вітамінів С і Е концентрація соматотропіну в крові збільшується до 20-25%. У середньому, рекомендується щодня приймати 150 міліграмів вітаміну С і 100 міліграмів вітаміну Е щодня.

Існують експериментальні дані про те, що і нікотинова кислота збільшує вироблення соматотропіну за рахунок пригнічення мобілізації жирів.

Слід розуміти, що самостійно приймати вітаміни не можна. Їх призначає тільки лікар. Особливо, якщо це стосується жиророзчинних вітамінів, таких як вітамін Е. Жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в організмі, надаючи токсичну дію.

Позитивні і негативні ефекти від ін’єкцій соматропіну

На думку лікарів, синтетичний соматотропін має розводиться водою для ін’єкцій. Внутрішньовенне введення гормону набагато корисніше, оскільки так соматотропін відразу потрапляє в кров.

Серед позитивних ефектів ін’єкційного соматотропіну можна виділити наступні:

 • підвищення рівня витривалості;
 • поліпшення м’язового тонусу і підвищення працездатності;
 • зміцнення кісток;
 • поліпшення стану волосся;
 • підвищення настрою;
 • розгладження зморшок і омолодження шкіри;
 • поліпшення процесу мислення і пам’яті;
 • розсмоктування підшкірного жиру;
 • прискорення регенерації тканин;
 • зміцнення імунітету;
 • нормалізація (прискорення) обміну речовин.

Незважаючи на досить велику кількість позитивних ефектів, слід розуміти, що, як і у будь-якого синтетичного препарату, у соматотропіну є і побічні ефекти. Так, серед частих побічних ефектів від застосування соматотропіну можна виділити наступні:

 • набряклість;
 • підвищений артеріальний тиск;
 • мігрень;
 • слабкість у м’язах;
 • підвищений рівень цукру в крові;
 • підвищений рівень холестерину в крові;
 • порушення діяльності щитовидної залози;
 • розростання хрящової тканини.

Біг

Як підвищити гормон росту без препаратів

Хороша новина в тому, що і без препаратів можна підвищити вироблення соматотропіну в організмі. Особливо це буде корисно для огрядних людей, які хочуть скинути вагу. Достатнє вироблення соматотропіну поліпшить обмін речовин і буде сприяти спалюванню жирів в організмі. Отже, підвищити рівень соматотропіну в організмі можна за допомогою наступних методів:

 • Гормон росту і фізичні навантаження. Відомо, що фізичні навантаження роблять стимулюючий ефект на вироблення гормону росту. Будь-який вид фізичного навантаження позитивно впливає на секрецію гормону росту. Оптимальним варіантом буде поєднання аеробних навантажень (спортивна ходьба, біг підтюпцем) з силовими навантаженнями. Щодня хоча б одну годину потрібно присвятити ходьбі на свіжому повітрі. При поєднанні аеробних і силових навантажень починати тренування треба з аеробних занять, потім переходити на силові, а потім знову на аеробні. Якщо у вас є зайва вага, то з допомогою фізичних навантажень ви зможете «вбити двох зайців». З одного боку, ви будете витрачати енергію, і організм буде змушений витягати її з жирових запасів. З іншого боку – фізичні навантаження стимулюють вироблення гормону росту, який підсилює обмінні процеси, що тільки прискорить процес спалювання жирів. Для ефективного схуднення досить буде 3-4 рази на тиждень присвячувати по 1 годині занять спортом.
 • Гормон росту і правильне харчування. Для підвищення секреції гормону росту важливо ще й дотримуватися збалансованого харчування. При цьому слід приділити увагу як якості прийнятої їжі, так і її кількості. Слід максимально виключити вживання тваринних жирів, солодких і борошняних виробів. Пам’ятайте, що високий рівень цукру в крові гальмує вироблення гормону, тому вживання солодощів (в тому числі і дуже солодких фруктів, наприклад, винограду) потрібно звести до мінімуму. Замість цього поповніть свій раціон харчування білковими продуктами, такими як сир, молоко, сир, м’ясо птиці, телятина, яловичина і бобові. Корисними будуть горіхи, гречана та вівсяна каші, курячі яйця. При цьому пам’ятайте, що зовсім виключати жири не можна, так як організм потребує в цьому матеріалі. Трохи сала, жирного м’яса можна собі дозволити, якщо у вас немає ожиріння. Якщо раніше дієтологи радили переходити на харчування по 5-6 разів у добу, то сьогодні ця концепція переглянута. Після численних досліджень фахівці дійшли висновку, що краще всього харчуватися 3 рази в день. При цьому сніданок повинен складатися з повільних вуглеводів (наприклад, каші), оскільки вони найкраще засвоюються в першій половині дня. Вечеря повинна бути легкою і складатися з овочів і білка.
 • Гормон росту і сон. Для нормального вироблення гормону росту необхідний повноцінний сон тривалістю 7-8 годин. Секреція соматотропіну починається через 1,5-2 години після засипання. Якщо ви не будете приділяти достатньо часу сну, то ефекту від тренувань і дієти буде мало. Для успішної боротьби із зайвою вагою важливі три складові: фізичні навантаження, харчування і сон.
 • Гормон росту і сауна. Контрастні процедури позитивно впливають на секрецію гормону соматотропіну. І якщо ви відвідуєте сауну рідко, то контрастний душ допоможе вам підвищити вироблення гормону.
Читайте також:  Що означають результати аналізу крові на білірубін?