Найчастіше нав’язливий нападоподібний кашель свідчить про ГРВІ. В деяких випадках це може бути симптомом серйозних патологій.

Чому турбує кашель?

Нав’язливий нападоподібний кашель – дуже неприємний і болісний симптом, який може зустрічатися при різних захворюваннях.

Найчастіше такий кашель зустрічається на тлі гострих респіраторних захворювань. Однак у ряді випадків такий симптом може бути пов’язаний із захворюваннями серця, порушенням роботи шлунково-кишкового тракту, алергією та іншими патологіями.

Як показує практика, приблизно в половині випадків причина нав’язливого кашлю криється не в запаленні бронхів (бронхіт), а в захворюваннях верхніх дихальних шляхів (глотки і носоглотки). Так може проявлятися риніт, фарингіт і синусит. Бронхіти, як правило, розвиваються при запущеній стадії ГРВІ, коли патогенна мікрофлора змогла дістатися до бронхів.

Особливо часто нав’язливий кашель зустрічається у дітей, адже вони так часто хворіють. Не зміцніла імунна система дитини ще не в змозі належним чином протистояти патогенним мікроорганізмам, через що діти часто хворіють гострими респіраторними захворюваннями, особливо у зимовий період.

Як впоратися з нав’язливим кашлем?

Загальні рекомендації

В першу чергу необхідно точно встановити причину нав’язливого нападоподібного кашлю, і залежно від цього приймати відповідні заходи.

Хворому необхідно забезпечити спокій, слід виключити контакт з будь-якими дратівливими речовинами, які можуть послужити причиною нападів кашлю.

Якщо нав’язливий кашель протікає на тлі гострої респіраторної вірусної інфекції (а також бронхіту), то необхідно створити сприятливі умови для швидкого переходу сухого нападоподібного кашлю на вологий продуктивний кашель. Для цього потрібно дотримуватися питного балансу – приймати 2,5-3 літри рідини під час хвороби. Достатнє надходження рідини в організм допоможе зберегти зволоженими слизові оболонки дихальних шляхів.

Етіотропне лікування

Якщо кашель інфекційної природи, і вдалося ідентифікувати патогенного збудника, то призначається етіотропне лікування, спрямоване на усунення інфекції. Набагато легше ідентифікувати збудників бактеріального та грибкового походження.

Якщо причиною нападів кашлю є алергічна реакція, призначається адекватна терапія для якнайшвидшого зняття нападу (призначаються антигістамінні препарати).

Боротьба з кашлем

Паралельно з лікуванням основного захворювання (найчастіше бронхіт і ГРВІ) необхідне проведення симптоматичного лікування кашлю, особливо якщо він має нападоподібний характер.

У ряді випадків для боротьби з сухим нав’язливим кашлем хворому призначаються спеціальні препарати, що пригнічують активність кашльового центру. Після прийому таких засобів кашель на деякий час стихає і хворий заспокоюється. Зазначимо, що такі препарати може виписувати тільки лікар, оскільки більшість таких засобів мають наркотичну природу.

Якщо кашель вологий, то призначаються муколітичні препарати, що сприяють утворенню слизового секрету в бронхах і якомога швидшій його евакуації з дихальних шляхів.