Торік реєструвалося рекордно низьке число випадків грипу. У США в сезон 2020-2021 рр. рівень інфікування склав 0,2%, в той час, як за три попередні сезони грипу – з 2017 по 2020 рік – CDC зафіксував рівень зараження в межах від 26,2% до 30,3%.

Однак зараз є причини, що вказують на майбутній важкий сезон грипу. Про це в інтерв’ю виданню Medscape / WebMD повідомив доктор, член Товариства інфекційних хвороб Америки Ендрю Т. Павіа. За його словами, це пов’язано з відмовою від карантинних обмежень – носіння масок і дотримання соціальної дистанції, що і захищало минулого року від передачі збудника хвороби.

Фахівець з інфекційних захворювань, доктор Артур Гран також говорить, що поки ще рано судити про те, як пройде сезон грипу 2021-2022 рр. Зазвичай прогнози будуються, ґрунтуючись на аналізі ситуації в південній півкулі. Поки що захворюваність в Австралії невисока. Але це не обов’язково означає, що дана тенденція буде зберігатися і для інших країн.

Читайте також:  Дієтолог розповіла, які продукти допоможуть "обдурити" шлунок

Чи варто зробити щеплення від грипу на початку цього сезону, враховуючи зростання числа випадків COVID-19

На думку Павія, зробити щеплення від грипу в цьому сезоні – хороша ідея, оскільки наслідки зараження грипом під час циркуляції COVID-19 можуть бути серйозними.

Які наслідки поєднаного інфікування грипом і COVID-19

Про наслідки поєднаної інфекції інформації поки дуже мало. Насправді не було спільної циркуляції COVID-19 і грипу, крім деяких частин Китаю протягом короткого періоду в лютому і березні. Однак є підстави вважати, що захворювання буде протікати важче.

Чи можна вводити одночасно вакцини від грипу і COVID-19

Павія каже, що вчені зараз не знають причин, які б свідчили про те, що вводити дві вакцини одночасно не можна.

Читайте також:  Лікар назвав 3 відчуття у ногах, які можуть сигналізувати про гіпертонію

Завершене в червні дослідження показало, що одночасні щеплення від грипу і коронавірусу (вакцина NVX-CoV2373 – Novavax) здаються безпечними та ефективними.

Традиційно питання про те, як нова вакцина може взаємодіяти з існуючими вакцинами, вивчається до того, як продукт буде дозволений до використання. Однак цього не сталося з вакцинами від COVID-19, які стали доступні завдяки прискореному дозволу на використання в надзвичайних ситуаціях.

Деякі небажані явища в групі спільного застосування зустрічалися частіше. Наприклад, про хворобливість в місці ін’єкції повідомили 70% проти 58% у тих, хто отримав тільки щеплення від COVID-19. Це ж стосується й болю в місці ін’єкції – 40% проти 29%; стомлюваності – 28% проти 19%; і м’язового болю – 28% проти 21%.

Читайте також:  Зберегти здоров'я ніг: 5 міфів про варикозне розширення вен

Однак частота розвитку небажаних явищ, що потребують медичної допомоги, і серйозних побічних ефектів була низькою і добре збалансованою між групами.

Наскільки виправдане створення комбінованих вакцин, таких як Moderna, Novavax і Vivaldi

На думку Павія, пандемія COVID-19 в доступному для огляду майбутньому не закінчиться, можливо, SARS-CoV-2 буде циркулювати як сезонний вірус. Тому одночасний захист відразу від двох збудників – правильна стратегія.

Комбіновані вакцини, що вводяться дітям, за деяким винятком виявилися дуже успішними. Вони скорочують кількість ін’єкцій для дітей і значно спрощують роботу лікарів. Однак до завершення клінічних випробувань складно оцінювати ефективність і безпеку препарату, тому що це абсолютно різні віруси.