Імуноопосередковані захворювання пов’язані з підвищеним ризиком розвитку раку, причому ризики не завжди ізольовані для ураженого органа. Такого висновку дійшли вчені, які завершили велике когортне дослідження, результати якого опубліковані в JAMA Oncology.

За словами Мінгяна Сонга, доктора медичних наук із Гарвардської школи громадської охорони здоров’я, 48 поширених аутоімунних та інших імуноопосередкованих станів були пов’язані з помірним загальним ризиком раку.

При багатовимірному аналізі три стани були пов’язані з підвищеним загальним ризиком раку: виразковий коліт, астма та первинний біліарний холангіт.

Ряд імуноопосередкованих захворювань значною мірою пов’язані з підвищеним ризиком раку уражених органів:

 • Астма/рак легенів.
 • Целіакія/рак тонкої кишки.
 • Виразковий коліт, запальне захворювання кишківника/колоректальний рак.
 • Первинний біліарний холангіт/гепатобіліарний рак.
 • Аутоімуний гепатит/гепатобіліарний рак.
 • Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура/гематологічний рак.
Читайте також:  Чим для очей корисні каротиноїди та в яких продуктах їх шукати

Дослідження також виявило 13 станів, пов’язаних з раком прилеглих органів, та 12 станів, пов’язаних з раком у різних системах, включаючи:

 • Хвороба Крона, виразковий коліт/рак гепатобіліарної системи.
 • Виразковий коліт, аутоімунний гепатит/рак язика.
 • Виразковий коліт/рак простати.
 • Аутоімунний гепатит/рак стравоходу.
 • Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура/гепатобіліарний рак.
 • Бульозні захворювання/рак гортані.
 • Хвороба Грейвса або аутоімунний тиреоїдит/рак м’яких тканин.

Ці дані свідчать про те, що імуноопосередковані захворювання пов’язані з ризиком розвитку раку на місцевому та системному рівнях, підтверджуючи роль місцевої та системної імунорегуляції у канцерогенезі. Також, за словами дослідників, це може дати інформацію для майбутніх досліджень, які з’ясовують роль імунорегуляції та мікробіоти у розвитку раку.

Читайте також:  Їжа для довголіття: який хліб здатний збільшити тривалість життя

Подробиці дослідження

Для дослідження група Сонга визначила 48 імуноопосередкованих захворювань та порівняла ризик раку у людей із будь-яким із цих захворювань і без них. Популяція дослідження складалася з 470+ тис. дорослих у віці від 37 до 73 років із когортного дослідження UK Biobank, які були зібрані у Великій Британії з 2006 по 2010 рік з наступним спостереженням до лютого 2019 року.

Усього було зареєстровано 2834 випадки раку у 61 496 пацієнтів з імуноопосередкованими захворюваннями та 26 817 випадків раку у 417 257 осіб без будь-яких імуноопосередкованих захворювань.

Учасники з будь-яким імуноопосередкованим захворюванням були схильні до більш високого ризику розвитку раку легенів, лімфоми та раку печінки.

Читайте також:  Посуд для кухні: чи безпечні тефлон, фольга та пластик

Коментарі

У супровідному коментарі Дуглас Стюарт, доктор медичних наук із відділення клінічної генетики NCI, сказав, що найінтригуючіші відкриття стосувалися раку, який виник на ділянках, віддалених від конкретного органу, і тому, можливо, раніше не підозрювався.

Він пояснив, що хоча давно відомо, що імуноопосередковані захворювання, такі як виразковий коліт, пов’язані з підвищеним ризиком розвитку органоспецифічних видів раку, і що існує також зв’язок з ризиком раку в більш віддалених органах, розуміння взаємозв’язку було неповним.

За словами Стюарта, великі набори даних, отримані з електронних медичних карток, що використовуються у новому аналізі, є потужними інструментами для подальших досліджень.