Найчастіший тип інсульту – ішемічний: він відбувається, коли тромб блокує приплив крові до мозку.

Мозок потребує крові та кисню, щоб функціонувати належним чином. Коли кровотоку виявляється недостатньо, клітини починають вмирати, і це може призвести до незворотного ушкодження мозку.

Що завжди наголошують лікарі: при інсульті важливо якнайшвидше усвідомити небезпеку ситуації, викликати медичну допомогу або доставити постраждалого до лікарні, пише verywellhealth.

Ось ознаки інсульту, які важливо вміти помічати.

Проблеми з промовою чи розумінням промови. Інсульт може вплинути на здатність людини висловлювати свої думки та розуміти мову оточуючих людей. Людина може щосили намагатися підібрати потрібні слова, або його слова можуть бути невиразними, при цьому вона може виглядати розгубленим, дезорієнтованим.

Параліч чи слабкість. Інсульти можуть бути з одного боку мозку. У постраждалої людини одна сторона обличчя може виглядати обвислою або вона позбавляється можливості виражати емоції половиною обличчя. Якщо попросити його підняти обидві руки, він не зможе підняти одну через оніміння, слабкість. Також може спіткнутися і впасти через слабкість або параліч однієї сторони тіла.

Проблеми при ходьбі. Інсульт впливає людей по-різному. Деякі не можуть говорити чи спілкуватися, але можуть ходити. Інші можуть нормально говорити, але не можуть стояти чи ходити. Якщо хтось раптово стає не в змозі зберігати рівновагу або ходити, негайно зверніться по допомогу.

Проблеми з зором. Якщо ви підозрюєте, що у вашої близької людини інсульт, запитайте її про будь-які зміни в її зорі. Інсульт може спричинити помутніння зору або диплопію, або людина може втратити зір в одному або відразу в двох очах.

Сильний головний біль. Іноді інсульт може відчуватися як сильний біль голови. Через це деякі люди не звертаються по медичну допомогу відразу ж, оскільки вважають, що у них мігрень і їм просто потрібний відпочинок.

Лікарі підкреслюють: не можна ігнорувати раптовий сильний головний біль, особливо якщо він супроводжується блюванням, запамороченням, непритомністю.

Інсульт може статися без попередження. Людина може сміятися і нормально говорити, але в один момент відбуваються різкі зміни – і ось вона вже не здатна комунікувати чи стояти самостійно. У такий момент важливо не розгубитися та викликати допомогу.