Нове дослідження, опубліковане нещодавно в журналі Neurology Neurosurgery&Psychiatry, показало, що ймовірність інсульту можна прогнозувати за 10 років до його настання.

Дослідження проводилося групою авторів на чолі з доктором медицини Медичного центру Університету Еразма, Роттердам, Нідерланди, Аліса Хешматоллу. Автори кажуть, що різке і прискорене зниження когнітивних функцій і повсякденної активності відразу після події та в наступні роки у пацієнтів, які перенесли інсульт, пов’язано переважно з поступовим накопиченням хвороби дрібних судин головного мозку, нейродегенерацією і запаленням. Це дозволило їм припустити, що спостереження за накопиченням внутрішньомозкових патологій може допомогти ідентифікувати людей з високим ризиком інсульту.

Хід дослідження

В ході дослідження була проведена оцінка даних 14+ тис. осіб у віці від 45 років з популяційного Роттердамського дослідження. Всі учасники проходили велике фізичне і когнітивне обстеження кожні 4 роки в період з 1990 по 2016 рік.

Когнітивні оцінки включали короткий іспит на психічний стан (MMSE), вивчення 15 слів, заміну букв і цифр, вербальну швидкість і деякі інші іспити. Фізична оцінка містила базову та інструментальну повсякденну діяльність.

Учасники, у яких стався перший інсульт, були зіставлені з учасниками без інсульту в співвідношенні 1: 3 в залежності від статі та року народження. Протягом середнього періоду спостереження в 12 років 1662 учасники вперше перенесли інсульт. Результати показали, що пацієнти, які перенесли інсульт, мали гірші результати за всіма когнітивним тестам, ніж контрольні групи без інсульту.

Які зміни передують інсульту

Приблизно за 8 років до інсульту оцінка за шкалою MMSE майбутніх пацієнтів з інсультом почала відхилятися від показників контрольної групи без інсульту. Різниця була значною за 6,4 року до інсульту.

Відмінності до інсульту також спостерігалися для завдання Струпа (відхилення за 10 років до інсульту, достовірно за 5,7 років), тесту вербальної швидкості (відхилення за 9,5 років до інсульту) і тесту Purdue Pegboard (відхилення за 9 років до інсульту, значуще за 3,8 років).

Показники базової активності в повсякденному житті включали такі дії, як одягання, гігієна, харчування та ходьба. Вони почали показувати відмінності між майбутнім інсультом і людьми без інсульту за 8 років до події (значущі – за 2,2 років).

Траєкторії інструментальної діяльності в повсякденному житті (представляє дії, що вимагають більшої пізнавальної здатності, такі як покупки, приготування їжі, прийом ліків, управління фінансами, подорожі в поодинці та використання телефону) почали відрізнятися за 7 років до події (значно – за 3 роки).

Важливість дослідження

Дослідники відзначають, що когнітивний резерв дійсно може змінити зв’язок між пізнанням і інсультом, можливо, шляхом синергетичної взаємодії між нейродегенерацією і цереброваскулярною патологією.

Це обґрунтування додатково підкріплюється попередніми дослідженнями, в яких було встановлено, що вища освіта у пацієнтів, які перенесли інсульт, пов’язане з меншим зниженням когнітивних функцій, деменцією та інвалідністю після інсульту.

Доктор медицини, магістр охорони здоров’я, директор програми досліджень служб когнітивного здоров’я, Мічиганський університет, Анн-Арбор, Дебора А. Левін зазначила, що дослідження дозволяє припустити можливість виявлення пацієнтів з ризиком інсульту і деменції, виявляючи когнітивні та функціональні порушення у людей середнього та похилого віку.

Необхідні додаткові дослідження, щоб показати кращі способи виявлення та лікування пацієнтів з когнітивним або функціональним зниженням. Це допоможе знизити ризик інсульту і деменції, а також краще зрозуміти ідеальний час для втручання, перш ніж навіть почнеться зниження когнітивних і рухових функцій.

За словами доктора медичних наук, професора неврології та епідеміології Західного університету в Лондоні, Володимира Хачінского, добре відомо, що судинні та нейродегенеративні патології співіснують, взаємодіють і посилюють одна одну, тому інсульту і деменції слід запобігати разом. Відзначаючи, що гіпертонія є найпотужнішим і виліковним фактором ризику як інсульту, так і деменції, він пропонує пацієнтам з погано контрольованою гіпертензією проходити когнітивний скринінг.