Додатки з калькулятором калорій, розрахунок БЖУ, постійні підрахунки в розумі, скрупульозне вивчення меню в ресторані і етикеток в магазинах… Знайомо? Погодьтеся, постійний підрахунок калорій – сумнівне задоволення, створює психологічний дискомфорт. Пропонуємо відмовитися від нього раз і назавжди, адже можна легко схуднути і без калькулятора. Наталі Макієнко – автор блогу naturaldiet.ru і член Національного товариства дієтологів – розповість, як це зробити.

Чому математика з калоріями так міцно утвердилася в нашому повсякденному житті? Калорії – це кількість енергії, що одержує організм при повному засвоєнні всіх речовин в продукті. Тому формула схуднення, здавалося б, досить проста. Досить знизити щоденне кількість калорій і зайві кілограми відразу почнуть танути самі собою. Для цього потрібно лише точно знати, скільки саме було з’їдено з кожною новою порцією. Насправді зробити це неймовірно складно.

Читайте також:  Хороший сон та продукти із залізом допомагають зміцнити імунітет
Всі дані про калорійність продуктів дуже умовні

Щоб визначити кількість калорій в їжі, її потрібно вимірювати в калоріметрі, шляхом вимірювання тепла, яке виділяється при горінні. Чи роблять це виробники продуктів харчування або кухарі в ресторанах? Звичайно ні. Тому всі дані про вміст білків, жирів і вуглеводів, написані в меню або на упаковці, досить умовні. Є загальне правило – 1 г вуглеводу містить 4 Ккал, білків – 4 Ккал, жиру – 9 Ккал. Але ці цифри можу відрізнятися в різних продуктах. Наприклад, в жирах морепродуктів може бути всього 4 Ккал, а то й менше. До того ж, страви і продукти при термічній обробці, зберіганні, різних рівнях вологості змінюють свою калорійність.

Однак чинне законодавство практично всіх країн у світі зобов’язує виробників вказувати енергетичну цінність продукту, нехай і вельми умовну. Ріхують вони її приблизно так само, як і ми з вами вдома – відкривають інтернет, знаходять дані про кількість білків, жирів і вуглеводів в потрібному продукті і розраховують дані з допомогою калькулятора. Багато і це лінуються робити , просто копіюють дані з етикеток інших виробників.

Читайте також:  Печінка названа найкращим продуктом для підтримки організму в холоди

Чи варто так вперто підраховувати кожну з’їдену калорію і переживати через зайвий шматочок, якщо все одно дані вельми приблизні? Наша порада: не варто.

Що насправді важливо враховувати

Набагато важливіше враховувати зовсім інші показники:

  • Якість і кількість їжі
  • Час прийому їжі
  • Поєднання продуктів між собою
  • Рівень фізичної активності
  • Режим харчування і відпочинку

Просто прийміть той факт, що ви ніколи зі 100%-ю точністю не дізнаєтеся, скільки саме Ккал ви з’їли тільки що, а скільки саме витратили на пробіжці. Зовсім недавно, до речі, фітнес-інструктор Дмитро Озерський підтвердив, що розрахувати витрачені за тренування калорії точно неможливо.

Читайте також:  Ріст батьків не визначає зросту дитини

Краще навчіться орієнтуватися на свій апетит і слухати себе. Обмежте або взагалі виключіть зі свого раціону цукор і рафіновані продукти. Не їжте мінімум за 2 години перед сном і намагайтеся їсти протягом усього дня рівномірними невеликими порціями.

Пам’ятайте, що якість калорій набагато важливіше їх кількості. Наприклад, на 500 Ккал можна з’їсти рибу з овочевим гарніром, а можна шоколадний торт. Кількість одна і та ж, але результат і наслідки для фігури та здоров’я абсолютно різні.

Якщо ви будете їсти натуральну їжу і правильно приготовані страви, не будете переїдати і хоча б 2-3 рази на тиждень займатися спортом, – ви будете відмінно виглядати, і вам не доведеться ретельно рахувати кожну калорію. Про цей спосіб можна буде забути!