Тривалість життя залежить від харчування, способу життя, наявності хронічних захворювань. Однак на довголіття також можуть впливати різні звички і заняття, вважають вчені.

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі PLOS Medicine, значно збільшити шанси на довге життя може соціальна взаємодія з людьми. Щоб визначити, якою мірою воно впливає на ризик смертності, фахівці провели метааналітичний огляд.

Вчені ґрунтувалися на 148 дослідженнях, в яких взяли участь майже 309 тисяч осіб. За ними спостерігали близько 7,5 років. З’ясувалося, що ймовірність виживання збільшується на 50% для учасників з більш міцними соціальними відносинами. Цей результат був актуальний для людей незалежно від статі, віку, вихідного стану здоров’я.

“Величина цього ефекту порівнянна з відмовою від куріння і перевищує багато добре відомих факторів ризику смертності (наприклад, ожиріння, відсутність фізичної активності)”, – відзначили вчені.

Експерти також вважають, що в цілому соціальна ізоляція шкідлива для людини. При цьому необхідні подальші дослідження, щоб точно визначити, як можна використовувати соціальні відносини для зниження ризику смертності.