Ви не змінювали свого розкладу походів в спортзал. Ви їсте на сніданок звичну вівсянку, а на обід — салат зі шпинатом. І так само зрідка дозволяєте собі келих коктейлю. Ніяких змін в укладі життя та звичок, але показники на вагах без причини повзуть вгору. Якщо ви не відвідуєте холодильник в стані сомнамбулізму (і, поклавши руку на серце, готові підтвердити, що не перевищуєте свою норму споживання калорій), то варто уважніше придивитися до стану свого організму.

«Багато страждають «калорійною амнезією» — просто не реєструють у своїй пам’яті, скільки вони з’їли, чи тренуються як зазвичай, але при цьому частіше сидять протягом дня», — говорить терапевт, який спеціалізується в харчуванні, Меліна Ямполіс. Тому вона радить звернутися до лікаря і завести щоденник харчування і тренувань на пару днів чи кілька тижнів. Ця інформація стане в нагоді лікарю.

Як тільки лікар виключить посилене харчування як причину набору ваги, він перевірить вас на інші можливі порушення здоров’я, здатні збільшити ваш вагу. Які проблеми він може запідозрити:

Ви виснажені… можливий гіпотиреоз

Коли на незрозумілий набір ваги скаржаться молоді жінки, щитовидна залоза — перший підозрюваний, на якого зверне увагу лікар. І неспроста: порушення роботи щитовидної залози розвивається протягом життя у кожної восьмої жінки.

Щитовидка відповідає за секрецію гормону, що регулює метаболізм, при зниженій функції щитовидної залози, метаболізм сповільнюється і призводить до накопичення зайвої ваги.

При цьому порушенні — гіпотиреозі — жінки відзначають підвищену втому, сухість шкіри, випадання волосся, хрипоту і часті запори. Якщо ви помітили у себе якісь з цих симптомів укупі з набором ваги — варто записатися до лікаря і, можливо, зробити аналізи крові.

Ваш цикл порушений… можливий полікістоз яєчників

Від полікістозу яєчників страждає кожна п’ята жінка. Це ендокринне захворювання викликає дисбаланс у рівні статевих гормонів естрогену і тестостерону, і може супроводжуватися такими неприємними симптомами, як порушений ментруальный цикл, ріст волосся на обличчі і мігрені. Полікістоз яєчників може також нарушенить режим, в якому організм використовує інсулін, що призведе (вгадали!) — до непоясненного набору ваги.

Якщо менструальний цикл втратив ритм, попросіть свого гінеколога перевірити вас на рівень гормонів.

Ви в постійному стресі… можлива депресія

Наше тіло — добре налагоджений механізм, але і у нього бувають збої. При постійному стресі організм може увійти в стан «бий або біжи» і перебрати адреналіну і кортизолу, наче ми тільки що пробігли три кілометри з тигром у самих п’ят (принаймні, стан саме таке!), і тепер нам терміново потрібно підкріпитися і поповнити запаси. Проблема лише в тому, що стрес був, а ніякої енерговитратної погоні не було — але інстинктивна потреба в їжі тут як тут.

Якщо ви відчуваєте тривожність, труднощі в засипанні, постійну виснаженість і відсутність інтересу до улюблених речей і занять, зверніться за порадою і допомогою до лікаря або психолога. Позбавлення від стресу може допомогти вам повернутися до своєї попередньої ваги.

Ви не висипаєтеся… можливе безсоння

Якщо за ніч відпочити не вдалося, то на наступний ранок утриматися від чогось солодкого і жирного буде майже неможливо. Пояснюється це гормонами: недосип підвищує рівень греліну, який вказує, що час є, і знижує рівень лептину, відповідального за сигнал «я ситий». В результаті отримуємо невгамовним бажання підкріпитися протягом наступного дня.

Гірше того, недосип безпосередньо заважає скидати зайву вагу: згідно з результатами дослідження, опублікованого в Журналі внутрішньої медицини, люди, що спали 5,5 годин за ніч втрачали в два рази менше ваги, ніж ті, які спали 8,5 годин, при однаковому споживанні калорій.

Ви страждаєте від здуття… можливий SIBO

Відомо, що робота кишечника залежить від хороших бактерій, але живуть в ньому і погані. SIBO — надлишковий бактеріальний ріст в тонкій кишці — може призвести до газоутворення і здуття, біль у животі, діареї і… набору ваги.

Хитросплетіння біосфери кишечника ще не до кінця вивчені, і поки лікарі та вчені не можуть точно пояснити, чому SIBO сприяє накопиченню зайвих кілограмів.

Вам за 40… можливий передклімактеричний період

Перехідний період, що передує менопаузі (яка може початися навіть в районі 35 років, але зазвичай після 40), призводить до підвищення, а потім до різкого спаду рівня гормону естрогену, що загрожує набором ваги. Укупі з іншими віковими змінами в організмі (втратою м’язової маси і збільшенням кількості жирових тканин) показники на вагах можуть повідомити вам про поповнення у вазі. Поговоріть з лікарем, щоб підібрати спосіб протидії таким симптомам.

Ви почали прийом нового препарату можливий побічний ефект…

Не тільки протизаплідні таблетки, але і довгий список інших препаратів, призначених як лікарем, так і безрецептурних, можуть викликати раптовий набір ваги або утримувати зайву рідину в організмі. «Антидепресанти — найчастіше селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну — можуть впливати на апетит», — пояснює ендокринолог Росіо Салас-Уален.

Бета-блокатори (препарати, що знижують кров’яний тиск) можуть уповільнювати метаболізм, а деякі стероїди (наприклад, приднезон) можуть підвищувати ваш вагу, утримуючи рідину в організмі. Навіть безрецептурні антигістаміни здатні втручатися в роботу мозку і змушувати вас є більше потрібного.

Не варто різко відмовлятися від призначених ліків, поговоріть зі своїм лікарем, щоб підібрати альтернативні засоби без ефекту ожиріння.

Ви помітили дивні відкладення жиру… можлива хвороба Кушинга

Рідкісне захворювання, яким страждають близько 10-15 чоловік на мільйон, 70% з яких жінки, може викликати надмірне виробництво кортизолу і приводити до різкого набору ваги в області талії (ноги і руки при цьому можуть залишатися худими) і на тильній стороні шиї.

«Хвороба Кушинга зазвичай супроводжується суттєвою втомою і такими ускладненнями, як діабет, підвищений кров’яний тиск і високий рівень холестерину. Але самий промовистий симптом — поява великої червоної розтяжки на животі», — пояснює професор ендокринології Решмі Шринат. Якщо цей опис вам знайомий, терміново повідомте про нього своєму лікарю.