Неприємно, коли судомою зводить ноги, але деякі люди звикли час від часу відчувати ці хворобливі відчуття. А от у яких випадках це може виявитися не банальними спазмами, а чимось більш серйозним, розповідає лікар-невролог Олексій Корольов.

Коли спазми в ногах можуть виявитися симптомом серйозного захворювання: 2 ситуації. Зображення номер 1Алексей Корольов

1. Якщо ноги судомить при тривалій пробіжці (або ходьбі) приблизно на одній і тій же частині дистанції

— Подібні скарги характерні для особливого патологічного стану, який носить назву «переміжна кульгавість» або «клаудикація» (від лат. claudius — ‘кривий’). Клаудикація виникає внаслідок дефіциту кровопостачання ніг (судинна клаудикація) і нервів ніг (нейрогенна клаудикація).

Біль

Судинна клаудикація пов’язана зі стенозом (звуженням) артерій, які живлять ногу внаслідок атеросклерозу (звуження судини бляшкою) або аутоімунного запального захворювання артерій — облітеруючого ендартеріїту (іноді судинна кульгавість може виникати з інших причин).

Нейрогенна клаудикація викликана ослабленням кровопостачання нервів ніг з причини їх компресії. У літніх людей такий стан виникає внаслідок розростання артрозної кісткової тканини — шийний, поперековий або біполярний (змішаний) стеноз і спондильоз. У молодих пацієнтів нейрогенна клаудикація може з’явитися через природжене звуження спинномозкового каналу (вроджений стеноз) або зміщення хребців (спондилолістез). Таке захворювання може трапитися раптово через грижу поперекового диска або перелому (синдром кінського хвоста).

Старість

Для встановлення діагнозу і призначення лікування необхідна консультація невролога. Після уточнення деталей скарг і анамнезу лікар огляне вас і визначить план подальшого обстеження. Як правило, необхідно ультразвукове дослідження судин ніг (дуплексне або триплексне сканування), виконання магнітно-резонансної або комп’ютерної томографії хребта та лабораторні дослідження крові.

2. Якщо при спазмах відчувається печіння і поколювання в ногах

Часта скарга пацієнтів на прийомі у лікаря-невролога — печіння і поколювання в ногах. Пацієнти часто не можуть точно описати свої відчуття і говорять про «повзання мурашок», оніміння шкіри, поколювання стоп, зниження температурної чутливості, холоді в нижніх кінцівках. Всі ці відчуття прийнято називати загальним терміном «парестезії» (від грец. paraisthēsis — ‘помилкове відчуття’).

Парестезія ніг буває двох видів: тимчасова і постійна. Тимчасова зазвичай виникає або при безпосередньому механічному подразненні поверхнево залягаючого нерва, наприклад при ударі і тиску, або при тимчасовому порушенні кровопостачання кінцівки, що приводить до зміни проведення нервових імпульсів, наприклад при тривалому перебуванні в незручній позі, часто під час сну. Як правило, ці відчуття досить швидко проходять і за деяким винятком, не вимагають втручання медиків.

Лежати

Але якщо парестезії мають стійкий характер або починають з’являтися регулярно, необхідно з’ясувати причину їх появи.

Які захворювання можуть приводити до розвитку парестезій
  1. Порушення кровопостачання нижніх кінцівок. Парестезії, особливо якщо їх виникнення має зв’язок з фізичним навантаженням, є частим симптомом атеросклерозу артерій нижніх кінцівок або поразки венозних колекторів (варикозна хвороба, тромбофлебіт або тромбоз вен).
  2. Ураження центральної нервової системи, до якої належать головний і спинний мозок. Парестезії можуть бути симптомом пухлин головного і спинного мозку, інсульту головного і спинного мозку. До розвитку парестезій можуть призводити травми центральної нервової системи. Часто парестезії можуть бути першим симптомом грозного аутоімунного захворювання нервової системи — розсіяного склерозу.
  3. Ураження периферичного відділу нервової системи. До периферичної нервової системи прийнято відносити нервові корінці, які виходять із спинного мозку, нервові сплетення і нерви. До найбільш частих причин, що викликають їх пошкодження і порушення функції, відносяться дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта (остеохондроз, спондилоартроз, спондильоз, протрузії та грижі міжхребцевих дисків). Крім цього, нерідко зустрічаються і так звані тунельні синдроми, коли периферичний нерв, розташований в каналі, утвореному м’язами, сухожиллями і кістками, починає здавлюватися.
  4. Окремо потрібно згадати велику групу захворювань, що виявляються в тому числі і парестезіями, вони носять загальну назву «полінейропатія». Полінейропатії можуть носити спадковий, генетично обумовлений характер, але частіше це всього лише один із симптомів якого-небудь захворювання. Полінейропатія (множинне ураження периферичних нервів) є частим супутником, а іноді і першим клінічним проявом злоякісних пухлин, захворювань щитовидної залози, цукрового діабету, різних видів захворювання крові, анемій та інших недуг. Нерідко зустрічаються і ураження нервової системи, викликані дією токсичних факторів (алкоголь, деякі лікарські препарати, солі важких металів тощо).
Що робити

В лікаря

Якщо ви помітили, що у вас стали періодично «німіти» кисті або стопи, необхідно звернутися до невролога. Після огляду та бесіди лікар може призначити додаткове обстеження для з’ясування причини появи парестезій та усунення не тільки самих відчуттів, але і їх причини. Наприклад, лікар може рекомендувати консультацію ендокринолога або терапевта, додаткове лабораторне дослідження крові, іноді МРТ головного мозку, того чи іншого відділу хребта; в більшості випадків також необхідно проведення спеціального електрофізіологічного обстеження — ЕНМГ (електронейроміографії). Це дослідження дозволяє не тільки точно встановити, де саме знаходиться ураження нерва, але і допомагає визначити його характер.